Освобождаване на микропредприятията от задължението да съставят годишни счетоводни отчети |
Европейската комисия предлага изменение в Директива 78/660/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с което се предвижда освобождаването на микропредприятията от задължението за съставяне на годишни счетоводни отчети.
Предстои изготвянето на оценка на въздействието на това предложение, като ще бъдат изследвани възможните ефекти за бизнеса. В тази връзка е организирана обществена консултация на предложението на ЕК чрез Портала за обществени консултации, която обхваща следните въпроси:
По всички тези въпроси фирмите могат да представят своето мнение на Портала за обществени консултации http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=156 в срок до 20 август 2009 г. БТПП изразява следното становище
Без да проявяваме съмнение в методиката за изчисление на ИПИ относно оценката на въздействие, априори считаме, че резултатите са погрешни, поради грешка в изходните данни за броя на субектите в тази категория. Така например, от последният Доклад за МСП на Агенцията за насърчаване на МСП (2006 г.), малките и средни предприятия в България възлизат на 221 хил. за 2004 г., като те представляват 99 % от предприятията в България. По официални данни, на БУЛСТАТ стопанските субекти, регистрирани по Търговския закон, възлизат на над 1 млн. Разликата от над 700 000 стопански субекта се губи. Този факт не може да се пренебрегне, тъй като ще повлияе съществено върху оценката на въздействието при приемане на нормативни промени. Първо: Финансовият ефект върху микропредприятията ще бъде по-голям, като полза за тях. Второ: Освобождаване от задължението да съставят годишен отчет, на неопределен брой предприятия, ще доведе до недостиг на статистическа информация, както и до отрицателен ефект върху данъчните приходи. Така ще се стигне до налагане по необходимост на патентен данък, като изход за фискалната система. Становището на БТПП по отношение на облагането на стопанските субекти с патентен данък е отрицателно. По отношение на дефиницията за микропредприятията:
Промените предвиждат:
От сравнението между двете дефиниции се вижда, че при въвеждане на нормите с директивата на ЕС, кръгът от фирмите, които ще се ползват от облекчението, би се стеснил. Във всички случаи обаче, ще остане неуточнен при статистическите данни, с които се разполага в момента. На основание на горните съображения, становището на БТПП е следното:
След определяне критериите за класифициране на микропредприятията у нас, като етап от прилагане промяната на Директива № 78/660/ЕС при тези микросубекти, би могло да се въведе съкратен годишен счетоводен отчет, състоящ се от Отчет за приходите и разходите и съкратен Счетоводен баланс, които да бъдат включени като раздели в Годишната данъчна декларация. В условията на кризисната нестабилност и верижна задлъжнялост на всички стопански субекти, особено силна е потребността от съкратения Счетоводен баланс, по който да се оценява степента на ликвидност и финансовата автономност, респективно задлъжнялост на микропредприятието. В същото време, считаме за необходимо да се въведе задължително изискването съгласно действащата Директива78/660/ЕС, за безплатен достъп до отчети на стопанските субекти. |
![]() |