Дата: 05-02-2015 Организатор: Европейски иновационен и информационен център Анотация: Българската търговско-промишлена палата организира семинар, по време на който ще бъдат представени всички актуални източници на финансиране за МСП – от финансови инструменти през отворени покани по европейски програми до много популярното напоследък групово финансиране (crowdfunding). Темите:
Димитър Христов Специалист и лектор по стратегическо и бизнес планиране, маркетинг, корпоративни финанси, организация и преструктуриране на бизнеса. Управляващ партньор на консултантска практика ХИРОН - Мениджмънт консултинг с над 25 години опит в оценката и развитието на бизнеса. Специализирал е икономика, управленско консултиране, инвестиционни фондове и развитие на малки и средни предприятия в Полша, България, САЩ и Япония. Работил е като консултант по проекти, финансирани от ЕБВР, Световната банка, предприсъединителните фондове на Европейския съюз и Оперативните програми на РБ. Има участия в оценката на над 120 държавни, общински и частни предприятия. В периода 2001 - 2010 г. е член на Надзорен съвет на Агенцията за приватизация. През последните няколко години е участвал в подготовката на над 40 проекта за финансиране на българския бизнес по оперативните програми за модернизация, иновации и развитие на човешките ресурси. Автор е на редица методики за анализи, оценки и управление на МСП. Взел е участие като ръководител и член на екипи в множество международни проекти за развитие на бизнеса и предприемачеството. От 2008 г. е консултант по методиката на ЕС за управление на иновациите IMP³rove. Член е на Националния иновационен съвет към Министерството на икономиката.
Теодора Иванова-Вълева
Елеонора Карнаса Ръководител на „Европейски иновационен и информационен център“ в Българската търговско-промишлена палата с опит в подкрепа на българския бизнес. Специализира в оценка на иновационен потенциал на МСП и в различни източници за финансиране на бизнеса. Елеонора е член на експертна група по програма „Хоризонт2020“ към Европейската Комисия с фокус върху инструмента за МСП. Натрупала е опит в управлението на проекти по 7ма рамкова програма, Програма за конкуретноспособност и иновации, Югоизточна Европа и др. Елеонора ще говори и за crowdfunding – онлайн практика за финансиране на проект или бизнес идея чрез набиране на парични средства от голяма група хора. Чрез crowdfunding са генерирани над 5 милиарда долара през 2013г., като той е подходящ за финансиране на бизнес, социални или артистични каузи. Елеонора е магистър по бизнес администрация от Университета Нант, Франция и е завършила обучение за организиране на crowdfunding кампании.
Николай Ангов Завършил Техническия университет в София със специалност "Индустриално инженерство". По време на професионалния си опит е работил в Българска агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на икономиката и енергетиката. Г-н Ангов притежава опит в консултирането на бизнеса относно възможностите за финансиране на начинания чрез фонда за рисков капитал JEREMIE, както и възможностите за банково финансиране чрез нисколихвени кредити. Николай Ангов е основател на центъра Business Booster: Център за предприемачество и иновации в Технически университет (ТУ) София, който цели да запознае младите инженери и предприемачи с последните икономически тенденции на световно ниво, както и да подпомогне младите изследователи в реализирането на техните бизнес идеи чрез придобиването на конкретни предприемачески умения. Г-н Ангов е и съосновател на InnoLED, инициатива, насочена към пазарни проучвания и проектиране и разработване на продукти.
|