БТПП обяви старта на българо-фламански проект за създаване на мрежа от Центрове за обучение по предприемачество в извън работно време в шестте региона за планиране |
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Фламандското правителство, което отпуска 90 хиляди евро , и на Министерство на труда и социалната политика – България, осигуряващо съфинансиране.
Специфична характеристика на проекта е обучението, което ще се провежда в извън работно време. Целевата група са млади хора, завършили средното или висшето си образование, и безработни, посочи Цветан Симеонов. Образователният курс има три аспекта – финансов, правен и маркетингов. Умения за разработване на успешен бизнес план и стратегия за развитие на бизнеса , както и представяне на “добри практики” , са в основата на учебната програма, която е с продължителност 90 часа. Предвижда се и индивидуална работа с всеки курсист.
Ръководителят на проекта от фламандска страна Вили Ван Импе уточни, че проектът е с продължителност 12 месеца и ще премине през 3 фази - разработване на учебната програма и провеждане на два обучителни модула. Първият модул ще бъде организиран от търговските палати в Стара Загора, Ямбол и Хасково, вторият – в Разград, Шумен и Варна. Предвижда се издаването на Наръчник на обучителя по предприемачество от българо-Фламандски екип от експерти. Г-н Импе , който е и почетен консул на България за Източна Фландрия, Белгия, пожела успех на страната ни в първата година от присъединяването й към ЕС.
Целевата група е от изключително важно значение , отбеляза Искра Петрова от Министреството на труда и социалната политика, отговаряща за проекта. По думите й той цели повишаване на икономическата активност и заетостта на населението в шесте региона за планиране.
Този проект е продължение на проекта за “Обучение на обучители” по предприемачество и пилотно обучение на предприемачи по Фламандската система, реализиран през 2004- 2005 г. Отчетените резултати бяха високо оценени от Фламандското и Българското правителства, което беше важна предпоставка за одобрението на новото предложение, свързано с настоящия проект. Проектът Обучение на обучители стартира в България през 2004 г., като в първия етап бяха обучени и сертифицирани 49 обучители, основно от системата на Българските търговско –промишлени палати. Обучението се извърши в продължение на 1 месец в София от белгийски лектори.Вторият модул се проведе в Габрово през м.октомври – м.ноември 2004 г. , а от 17 март до 8 април 2005 г. в София се проведе трети модул на проекта.В групата участвуваха 59 човека с различни професии, работещи и безработни, водени от желание да започнат собствен бизнес. Общо желещите да посещават курса бяха 216 човека.
8 декември 2006 г. |