На семинар в БТПП бяха разяснени насоките и начина за кандидатстване на малки и средни предприятия по грантовата схема "Конкурентоспособност" на Програма ФАР-Фаза II |
Представители на 50 фирми участваха в обучителния семинар на БТПП “Практически насоки за кандидатстване по програма ФАР „Повишаване конкурентоспособността на българския бизнес” – Фаза ІІ”.
Семинарът, проведен на 29 януари 2007 г, бе организиран във връзка с набирането на проектни предложения по втората фаза на най-голямата досега програма по ФАР, подкрепяща инвестиционната инциатива на малките и средни предприятия в България. Крайният срок за представяне на проектите в МИЕ е 6.03.2007 г., 16,00 часа.
В рамките на семинара бяха представени насоките за кандитатстване : целите и стратегическите приоритети на програма та ; допустимост на кандидатите, допустими проекти, допустими разходи по проекта. Представени бяха новите моменти и различия по отношение на проведената вече първа фаза на програмата.
Участниците в семинара преминаха и практическо обучение по методологията на разработване на основните документи за кандидатстване – формуляр за кандидатстване, Бизнес-план, бюджет на проекта, придружаващи други приложения.
В края на 2006 г МИЕ обяви старта на втората фаза на схемата за безвъзмездна помощ „Конкурентоспособност”. Тя е част от по-големия проект по програма ФАР „Подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на българските предприятия”и е насочена към български малки и средни предприятия (МСП) от производствения сектор. Чрез нея предприятията ще получават финансова подкрепа в три направления: обновяване на технологичното оборудване; получаване на консултантски услуги и професионално обучение за персонала на предприятията.
Бюджетът на грантова схема „Конкурентоспособност” е 8 млн. евро. Фирмите могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ в размер не по-малко от 10 000 евро и не повече от 50 000 евро. Размерът на предоставената безвъзмездна помощ не може да надхвърля 65% от общата стойност на проекта.
В рамките на грантова схема «Конкурентоспособност» са обособени три компонента, по които МСП могат да искат безвъзмездна помощ в следните размери:
В рамките на грантовата схема са установени приоритети, които ще бъдат взети под внимание при разглеждането на предложенията и при тяхната оценка: - С първостепенен приоритет ще се разглеждат предложения, които предвиждат комбинация от компонентите «Инвестиционна подкрепа» и «Консултантски услуги». - На второ място приоритет ще се дава на предложения, които са насочени само към «Инвестиционна подкрепа». - На трето място ще бъдат оставени предложенията, които са насочени само към «Консултантски услуги». По компонент «Консултантски услуги» ще бъдат финансирани дейности, които са резултатно ориентирани и са свързани с: въвеждане на системи за управление на качеството; опазване на околна среда, безопасни и здравословни условия на труд, качество на продукцията. В рамките на дейността «Инвестиционна подкрепа» ще бъдат финансирани дейности, свързани със закупуването на технологично оборудване (вкл. лицензи, патентни права, софтуер и т.н.), което има пряко отношение към производствения процес на съответното предприятие. Компонентът «Професионално обучение» предполага финансиране на обучение на персонала на предприятието – кандидат, като това обучение трябва да бъде пряко свързано с предоставените консултантски услуги и/или получената инвестиционна подкрепа. Обучението следва да се извърши от организация, лицензирана от Националната агенция за професионално образование и обучение.
Повече информация за документите за кандидатстване: http://www.iaphare.org/bg/project/project_category.php?id=1078&t=docs
30 януари 2007 г. |