БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
ЗАКОН ЗА ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЗОНИГлава първа
Общи разпоредбиЧл. 1. Този закон урежда условията и реда за създаване на индустриални зони на територията на Република България с цел насърчаване на инвестициите, подпомагане изпълнението на проекти със значителен икономически интерес за страната, както и за подпомагане развитието на отделни икономически райони .
Чл. 2.
(1) Индустриалните зони са обособени части на територията на страната, в които се подпомагат инвестиционните проекти на български и чуждестранни физически и юридически лица, чрез предоставяне на облекчения и стимули по реда на този закон.
Чл. 3. За индустриална зона може да бъде определена територия, представляваща със своите природни, териториални, трудови или други условия интерес за инвеститорите в страната и чужбина.
(2) Една индустриална зона може да се състои от няколко неграничещи помежду си части на територията на страната.
(2) Територията на индустриалната зона може да обхваща поземлени имоти, представляващи частна, общинска или държавна собственост.Глава втора
Създаване на индустриалната зона и одобряване на инвестиционните проектиЧл. 4. Индустриалните зони се създават от Министерския съвет по предложение на органите на местно самоуправление, на областните управители, както и на министъра на икономиката, като се преценяват следните условия:
Чл. 5. Към предложението за създаване на индустриална зона по чл. 4 се прилагат следните документи:
- заявен инвеститорски интерес;
- наличие на незастроени недвижими имоти - частна държавна или частна общинска собственост;
- наличие на изградена инфраструктура;
- състояние на работна сила и ниво на безработица.
Чл. 6.
- документ, удостоверяващ границите и правото на собственост върху земята, която е разположена на територията на зоната;
- технико-икономическа обосновка;
- проект за подробен устройствен план, определящ границите на зоната и съобразен с правилата и нормативите за застрояване по Закона за устройство на територията.
(1) Министърът на икономиката внася в Министерския съвет направеното искане по чл. 4, придружено с предложение от негова страна, в 15-дневен срок от получаването му.
Чл. 7. След приемането на решението по чл. 6 председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции:
(2) С решението за създаване на индустриалната зона Министерският съвет определя местоположението и границите на зоната.Чл. 8.
- разглежда представените инвестиционни проекти;
- взима решенията за одобряването на инвестиционните проекти за индустриалната зона;
- оказва съдействие на всички инвеститори на територията на индустриалната зона и може да ги представлява пред всички централни и териториални органи на изпълнителната власт.
(1) Лицата, които желаят да извършат инвестиции в зоната, подават заявление до председателя на Агенцията за чуждестранни инвестиции по образец, утвърден от министъра на икономиката.
Чл. 9.
(2) Към заявлението се прилагат документи, с които се доказва изпълнението на условията по чл. 9.(1) В срок до 30 дни председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции:
- проверява посочените от кандидатите факти в заявлението;
- в случай на нередовност на документите по чл. 8 уведомява заявителя с указание за начина и срока за отстраняването им;
- одобрява или отхвърля инвестиционния проект.
(2) Председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции изисква задължително становище от Комисията за защита на конкуренцията. Комисията за защита на конкуренцията се произнася в едномесечен срок.
Чл. 10. На всеки кандидат се изпраща уведомително писмо за одобрението или отхвърлянето на проекта в срок до 3 дни от вземане на решението по чл. 9, ал. 1, т. 3.
Чл. 11.
(1) Председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции създава и поддържа публичен регистър на индустриалните зони и на извършваните в тях инвестиции.
(2) Редът за поддържане на регистъра по ал. 1 се определя със заповед, издадена от председателя на Агенцията за чуждестранни инвестиции.Глава трета
Подпомагани инвестиционни проектиЧл. 12.
(1) Подпомагат се инвестиции в дълготрайни материални активи на стойност над 10 млн. евро или техният еквивалент в лева или друга конвертируема валута, които ще бъдат завършени в 30-месечен срок от датата на започване на инвестицията.
Чл. 13. Не се подпомагат инвестиционни проекти от финансовата, банковата, застрахователната и презастрахователната области, както и за складова дейност.
(2) Условието по ал. 1 се счита за изпълнено, ако машините и съоръженията - предмет на инвестициите, са внесени на територията на зоната не по-късно от една година от датата на производството им.
(3) Подпомагат се инвестициите за изграждане на ново предприятие, покупка на предприятие, което не функционира или би прекъснало работа, ако не бъде купено, разширяване на съществуващо предприятие или започване на дейност, водеща до съществени промени на производствения процес в едно съществуващо предприятиеГлава четвърта
Облекчения и стимулиЧл. 14.
(1) Облекченията и стимулите по реда на този закон могат да се изразяват в:
- преотстъпване на корпоративния данък за срок от 10 години, в размер на 50% от стойността на направените инвестиции;
- безвъзмездно учредяване на право на строеж и право на ползване върху недвижими имоти - частна държавна собственост и недвижими имоти - частна общинска собственост, без търг или конкурс, за срок от 30 години;
- безвъзмездно прехвърляне право на собственост върху недвижими имоти - частна държавна собственост и недвижими имоти - частна общинска собственост;
- разрешение за търсене или проучване на подземни богатства без търг или конкурс, при условия и по ред, определени от министъра на икономиката.
(2)Прехвърлянето на правото на собственост по т. 3 и учредяването на правото на строеж и правото на ползване по т. 2 се извършва в писмена форма с нотариално заверени подписи на страните.
(3) В случай на неизпълнение на изискванията по чл. 9, договорите за учредяване на безвъзмездно право на строеж, право на ползване, безвъзмездно прехвърляне право на собственост могат да бъдат развалени.
(4) В случаите по ал. 3 не се прилага разпоредбата на чл. 88, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите.
(5) Предоставеното право на строеж върху недвижими имот - частна държавна собственост и недвижим имот - частна общинска собственост се погасява в полза на собственика на земята по давност, ако не се упражни в продължение на 1 година.Чл. 15.
(1) Договорите, с които се предоставят права по чл. 14, ал. 1, т. 2 и т. 3 трябва да съдържат разпоредба, предвиждаща неустойка за неизпълнение на инвестиционния проект. Неустойката за неизпълнение е в размер на 10% от стойността на заявените, но неизвършени инвестиции.
(2) Председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции изпраща уведомление до органите, сключили договорите по чл. 14, ал. 1, т. 2 и 3 за изпълнението на инвестиционния проект на всеки 6 месеца.ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА§ 1. Трудовите отношения с работодателите, чиито инвестиционни проекти се подпомагат, се уреждат с трудов договор. Трудовият договор може да се отклонява от разпоредбите на Кодекса на труда с изключение на разпоредбите относно:
- минималната работна заплата, установена за страната;
- отговорността на работодателя за вреди, причинени от трудова злополука или професионално заболяване;
- правилата за хигиена и безопасност на труда;
- писмената форма на трудовия договор.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ§ 2. В Закона за държавната собственост се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 43:
- досегашният текст става ал. 1.
- създава се ал. 2:
"(2) Безвъзмездно право на ползване и право на строеж върху недвижими имоти - частна държавна собственост, на лица с одобрени инвестиционни проекти, може да се учреди със съгласието на Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката."
2. В чл. 54 се създава ал. 3:
"(3) Разпоредбите на алинеи 1 и 2 се прилагат и по отношение на лицата с одобрени инвестиционни проекти по Закона за индустриалните зони".
§ 3. В Закона за общинската собственост се създава чл. 39а:
"Чл. 39а. Безвъзмездно право на ползване и право на строеж върху недвижим имот - частна общинска собственост, на лица с одобрени инвестиционни проекти, може да се учреди по решение на общинския съвет със заповед на кмета на общината."
§ 4. В чл. 39 от Закона за подземните богатства се създава ал. 3:
"(3) На лицата с одобрени инвестиционни проекти по реда на Закона за индустриалните зони, може да се предостави разрешение за търсене и/или проучване на подземни богатства, без търг или конкурс."
§ 5. В чл. 61 б от Закона за корпоративното подоходно облагане се създава ал. 3:
"(3) На лицата с одобрени инвестиционни проекти по реда на Закона за индустриалните зони, се преотстъпва корпоративния данък за срок от 10 години, в размер на 50% от стойността на направените инвестиции."
§ 6. При разпореждане с извършените при условията и по реда на този закон инвестиции, приобретателят встъпва в правата и задълженията на прехвърлителя. Той се подпомага, ако извършваните от него инвестиции и дейности отговарят на изискванията по този закон.
21 февруари 2003 г.