БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
Законът за предприемачеството премина първо четене пред Икономическата комисия
БТПП присъства на заседание на Икономическата комисия на 26 ноември 2003 г., на което се обсъди и одобри на първо четене проектът за изменения в Закона за малки и средни предприятия.
Без логичен отговор останаха редица въпроси, като "Колко ще струва на държавата, т.е. на данъкоплатеца и на фирмите новият проект?", "Колко са фирмите, които са засегнати от закона?", "Защо да се качва прага на МСП, ако по този начин в тях евентуално ще попаднат 99 % от фирмите?", "Има ли анализ на дейността на досегашните 8 офиса на АМСП в страната и ако тяхната дейност е незадоволителна защо трябва офисите да станат 28?", "Има ли качествен и действащ търговски регистър и каво налага държавата да се ангажира с подкрепата на регистри?", "Какво е качеството на предлаганите услуги?", "Има ли безплатни качествени услуги и търсят ли ги фирмите?", "Какво точно представлява предвиденото финансиране?", "Ще има ли проблем с кредитната експанзия?", "Защо се сменя името на закона?".
При всички тези въпроси законът много трудно беше одобрен на първо четене с 6 гласа "за", 2 въздържали се и 2 против.
По редица въпроси БТПП е готова със своите отговори и някои от тях бяха изказани пред депутатите в комисията. Сливането на двете агенции е положителен факт, ако това няма да доведе само да смяна на директорите и не е свързано с увеличаване на щата, в т.ч. разкриването на 28 офиса в страната. Възлагането на държавни функции на БТПП и другите неправителствени организации е положително, ако не сме свидетели на точно обратното като функциите от министреството се делегират на държавни регионални структури. БТПП не е съгласна с практиката държавата чрез парите, събрани от фирмите, да оказва консултатски услуги и да извършва обучение като по този начин конкурира БТПП и специализираните фирми. БТПП поддържа идеята за "гише на предприемача", но то трябва да се управлява от бизнеса, а в закона държавната власт да предвиди механизми, чрез които администрацията да бъде активна и да предоставя цялата необходима информация и подкрепа за функционирането на гишето (от кокретни разговори с кметовете на Силистра, Враца и Пловдив има уверения, че управлението на гишетата ще бъде предоставено на БТПП).
До второ четене в комисията, вносител и депутати имат възможност да се срещнат и да дискутират с БТПП и браншовите организации конкретна редакция и промени в проекта, в посока неговото усъвършенстване и убеждаването на бизнеса и данъкоплатците в неговата целесъобразност.
26 ноември 2003 г. |