БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА


Кръгла маса "Данъци 2005"
7 Април 2004
София - Стара Загора

БТПП предлага при разработването на данъчния режим за 2005 година да бъдат съблюдавани следните принципи:

Предложенията за конкретни промени в данъчните закони са изложени по-долу:

  1. По ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ (ЗДДС)

    1. При неизправен доставчик по веригата, отговорност да се търси за невнесен ДДС от него, а не от изправните фирми. Подобен подход защитава основен правен принцип, че всеки носи отговорност само за собственото си виновно поведение.
    2. Намаляване на срока за възстановяване на данъчния кредит на 15 дни за износители с обем на износ над 50%, а за останалите - на 30 дни.
    3. Регламентиране на възможност за доброволна регистрация по ЗДДС.
    4. Задължителен праг за регистрация от 5 000 лв.
    5. Да се възстановява ДДС и на фирмите износителки на услуги.
    6. Еднакво третиране на българските и чуждестранни доставчици на инвестиционни стоки т.е. "светкавичното" възстановяване на данъчния кредит.
    7. Отмяна на данъчното задължение за ДДС върху неустойките и авансите.
    8. Да не се начислява ДДС вследствие на кражба или грабеж - при условие, че се удостовери с документ на оправомощените органи.
    9. Да се регламентира задължение за лихва върху дължимия от държавата данъчен кредит, която да се заплаща след изтичане на тримесечния срок, но считано от 14-тия ден на месеца, следващ отчетния, за който се дължи кредитът. (лихвите са законово регламентирани по действащото законодателство)
    10. Да се регламентира задължителна регистрация по ДДС и диференцирана данъчна ставка за млекопреработвателите, хлебопроизводителите, месопреработвателите и зеленчукопроизводителите.
    11. Услугите свързани с професионално обучение на лицензираните центрове за професионално обучение да се третират като освободени сделки.
    12. Да се регламентира диференцирана данъчна ставка за издателите на литература с образователна насоченост и при продажбата на компютри за домашно ползване.
    13. Да се признава данъчен кредит за продадените на учебните заведения компютърна техника и софтуер.
    14. Да бъдат освободени от ДДС сделки със стоки, изнесени в един и същ данъчен период.
    15. При продажбата на дълготрайни активи по смисъла на ЗС, данъчната основа да е равна на по-високата стойност от: продажната стойност или данъчната балансова стойност, изчислена съгласно изискванията на ЗКПО.

  2. По ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ (ЗКПО)

    1. Намаление на данъчната ставка на 10 %.
    2. Признаването на определени видове реинвестиции за разход за целите на данъчното облагане
      или промяна в посока увеличение на амортизационните норми за машини и съоръжения, респ.- или признаване на процент от тях за разход,
      или промяна на амортизационните срокове,
      или регламентиране способа за предварително определяне на процент от облагаемата печалба за финансиране на инвестиции.
      Обсъждане през 2005 год. и оценка на ефекта (за бюджета и за данъкоплатците) от регламентиране на възможността данъчните субекти сами да определят амортизационната си политика.
    3. Признаване за данъчни цели на разходите на работодателя за доброволно пенсионно осигуряване на негови служители и работници срещу насрещни техни задължения по трудови договори. Регламентиране на възможност в специалните закони за разваляне на осигурителни договори от този вид, ако работниците и служителите не изпълнят поетите от тях насрещни задължения.
    4. Признаване на разходите за покупка на компютърна техника и софтуер за разход при финансовото преобразуване за целите на данъчното облагане.
    5. Облагане на едноличните търговци изцяло по реда на ЗКПО.
    6. Облагане изцяло по реда на ЗКПО на търговците, които освен друга, извършват и дейност, подлежаща на облагане с патентен данък.

  3. По ЗАКОНА ЗА ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА (ЗОДФЛ)

    1. Редът за облагането с патентни данъци да се регламентира в ЗКПО, а не в ЗОДФЛ.
    2. Промяна в някои групи стопански дейности, облагани с един и същи по размер патентен данък, с цел да се облагат с еднакъв патентен данък приблизително равни по рентабилност дейности.
    3. Детайлно райониране по отношение на ставките на патентните данъци на всички градове с население над 20 хил. жители и курортни комплекси с капацитет над 1 000 курортисти по време на сезона.
    4. Регламентиране на право за възстановяване на съответна част от внесения в началото на годината патентен данък при освобождаване на работното място или при прекратяване на дейността на данъчния субект в течение на годината.
    5. Въвеждане на единен подоходен данък - 10 %, плащан при източника на дохода.
    6. Уеднаквяване на облагането на командировъчните за лицата по трудови договори, с тези които не са работници или служители на фирмата.

    Допълнение:
    Да се приеме по-опростен вариант за регулиране процесите за определяне на стойността на ДМА.