![]() |
БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
Обръщение
на Общото събрание
на Асоциацията на балканските палати – АВС
до правителствата на техните страни
София, 8 декември, 2004 г.Асоциацията на балканските палати по време на 10-годишния период на своето съществуване се доказа като един от основните поддръжници на икономическото сътрудничество в региона, по-специално в контекста на разширяването на ЕС.
Палатите, членове на АВС са не само представители на бизнес обществото на Балканите, но и говорители на предприемачите от региона. Като представителна организация от балкански палати, АВС прилага гъвкави подходи за подпомагане на икономическото развитие на региона в съответствие с новата обстановка и промени в бизнес средата на Балканите.
Новото членство на Кипър в ЕС, предстоящото присъединяване на България и Румъния и очакваните преговори за влизането на Турция в ЕС, очертават новите тенденции в развитието на региона и съответно – новите приоритети на палатите, членове на АВС. Успешната интеграция на балканските предприемачи в ЕС е от първостепенна значимост за АВС.
За да се продължи и засили този процес, ние, председателите и представители на търговските палати/съюзи на палати от Балканските страни по случай Общото събрание на Асоциацията на Балканските палати /АВС/, проведено в София на 8 декември 2004г., се споразумяхме за следните предложения и решения:
- Търговските регистри в Балканските страни да се организират и поддържат от търговско-промишлените палати, заради настоящата ангажираност и способност на Палатите да ръководят регистрите. Както и поради същността на регистрите, съдържащи данни и информация, касаеща и принадлежаща на бизнес обществата в съответните страни.
- Нужен е по-активен диалог между правителствата и палатите като легитимни представители на бизнеса за да се подобри бизнес средата на национално и регионално ниво.
- Насърчаване на преките чуждестранни инвестиции – Балканите трябва да се превърнат в един много привлекателен регион за чуждите инвеститори.
- Да се създаде стабилен регионален пазар на Балканите чрез укрепване на двустранните и многостранни икономически връзки в региона. Чрез създаването и укрепването на такъв вътрешен регионален пазар ние ще преодолеем трудностите, произтичащи от сравнително ниския стандарт на живот и цената на труда и в следствие – ниското ниво на потребление, недостатъчните инвестиции, не достатъчно развитите национални пазари, незавършената пазарна икономика и т.н.
- Участие в съвместни проекти и окуражаване на проекти в областите транспорт, комуникации и др.
- Обновяване и увеличаване капацитета на съществуващите гранично пропускателни пунктове, което се обсъжда от 6 години насам без резултати.
- Унифициране на документите за преминаване на граница.
- Обучение на предприемачите в региона за повишаване на тяхната информираност относно изискванията и стандартите на ЕС, за да бъдат те способни да навлязат успешно на вътрешния пазар на ЕС.
- Насърчаване на бизнес сътрудничеството и търсене на партньори, сътрудничество между браншовите организации в региона, изграждане на нови клъстери и др.
- Полагане на постоянни усилия от страна на балканските търговски палати за намаляване на бюрокрацията за бизнеса.
- Обръщане на специално внимание на МСП, които са най-динамичните и гъвкави икономически субекти, не само в Балканските страни, но и в ЕС.
- Главен приоритет на търговските палати/съюзи, членове на АВС през 2005г. ще бъде подобряването на корпоративната готовност на предприемачите на Балканите за присъединяване към ЕС и подкрепа на интеграцията на бизнеса в региона към вътрешния пазар, като се вземе пред вид богатия опит на Гърция като страна членка и опита на Кипър като ново присъединена страна.
- Палатите, членове на АВС от страните членки на ЕС и от страните кандидатки ще обменят своя опит с партньорите си от асоциираните и новите кандидатки за ЕС и ще подпомогнат директната им ангажираност с преговорния процес за по-добро представяне и защита на интересите на местните предприемачи.
- Увеличаване ролята на Евро Инфо Центровете, опериращи при търговско-промишлените палати от Балканските страни с цел подобряване готовността на бизнеса в региона за присъединяване към Европейската общност. Разширяване на мрежата от Евро Инфо Центрове на Балканите чрез увеличаване броя им в търговско-промишлените палати, за да могат да обхванат по-голяма част от бизнеса в рамките на Балканските страни.
- Палатите, членове на АВС ще провеждат проучвания относно корпоративната готовност на фирмите, и по-специално МСП, за присъединяване на ЕС и регулярно ще обменят информация за нивото на готовност на предприемачите в съответните страни и ще обменят опит чрез “добри практики”.
Постигането на тези цели изисква постоянни и упорити усилия от страна на палатите/съюзите, членове на АВС, за да продължат Балканите да бъдат район на стабилност и да просперират балканските страни, да са подготвени да се справят с предизвикателства и да се възползват от възможностите, които предоставя бъдещото членство в ЕС.
Подписано от председателите на търговско-промишлените палати-членки на Асоциацията на търговските палати
![]()
21 декември 2004 г.