БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
Според БТПП през 2004г. имаше положителни промени за бизнеса
През 2005 г. палатата ще работи за облекчаване на административния режим,
касаещ бизнеса и подобряване на инфраструктурата в страната
- Положителните промени за бизнеса пред 2004 г. са намаляването на някои регулаторни режими и облекчаването на други.
- Добрата новина за българския бизнес през тази година е облекчаването на режима по ДДС и понижаването на ставките по Закона за корпоративното данъчно облагане - от 19,5% на 15% за 2005-та година.
- Икономическият анализ на тази година показва и увеличаване на реалния ръст на брутния вътрешен продукт през третото тримесечие на годината от 5,7% и намаляване на равнището на безработицата до около 12%.
- През 11-те месеца на годината се е запазила макроикономическата стабилност, а размерът на чуждестранните инвестиции до края на годината се очаква да достигне 2 млрд. щ. долара или 22,3% от БВП.
- За периода януари - октомври стокообменът е нарастнал с 17,7% спрямо предходния период. Нарастнали са вносът и износът - съответно с 18,4% и 16,8%.
- Очакванията на бизнеса за приходите от продажби на вътрешния и външния пазар за следващата година са положителни. 74,3% от фирмите очакват нарастване на приходите от продажби и едва 2,4% са с отрицателни нагласи. Броят на фирмите, които очакват увеличени на приходите от продажби през 2005-та година нараства в производствения сектор - до 65,9% от запитаните и до 75,6% от фирмите в сферата на услугите.
Очакванията на членовете на БТПП за подобряване на бизнесклимата през 2005г. са умерено оптимистични. Данните от изследване на палатата показват, че фирмите от Южен - Централен район са с най-оптимистични очаквания. При тях нагласата е положителна - 65,5% от тях.
И през тази година българският бизнес продължава да среща трудности в развитието на стопанската дейност. Основните пречки пред работодателите остават несъвършената административна и правна среда - от една страна и от друга - увеличеното негативно външнотърговско салдо. Основните причини за лошата административна среда са неясните данъчни и нормативни актове, които позволяват субективното им тълкуване и прилагане и все още неефективния данъчен контрол, който от своя страна стимулира сивата икономика.
Преобладаващата оценка на българските фирми за тази година по отношение на условията за развитие на стопанската дейност е, че съществени промени в положителна посока в условията за развитие на частен бизнес не са настъпили спрямо миналата година. 50,7% от запитаните в сферите на производството и услугите не виждат промяна в условията за работа на частните предприемачи.
- От гледна точка на бизнеса годината може да се характеризира и с липсата на интегрирана данъчна, митническа и статистическа информационна система. Не бяха приети някои значими предложения на Българската търговско-промишлена палата като признаването на данъчен кредит от 50% за инвестиции от страна на работодателя; не беше намалена чувствително и осигурителната тежест за фирмите. Въпреки предложенията на частните производители, не беше намален и срокът за възстановяване на данъчния кредит по Закона за ДДС до 15 дни.
- Проучване на БТПП показва оптимистични очаквания сред бизнеса и по отношение на заетостта през следващата година. Средните стойности на показателя от 24,4 процентни пункта през 2004г. достигат до 37,7 процентни пункта през 2005г.
- Фирмите, които очакват положителни изменения в размера на инвестициите през 2005г. са 53.3 % от запитаните. Негативно настроените - са 40.1 %.
- През октомври Асоциацията на Европейските палати - Брюксел представи традиционното изследване на бизнесклимата в Европа - “Икономически преглед на Европалати 2005”. Изследването за България е направено от БТПП за шести пореден път. В студиата е изготвено на база изследване на 100 хиляди фирми от 27 държави. България е представена със своите 6 района за планиране с мнението на 800 български фирми. От анкетираните фирми 82,0% осъществяват износ.
- 35% от анкетираните български фирми, които имат място на европейския пазар смятат, че изминалата година им е донесла положителни промени. Това показва изследване на Асоциацията на Европейските палати - Брюксел, проведено през октомври тази година. Най- висок дял - 50.7 % от запитаните и от производството и от услугите отбелязват, че условията през 2004г. за осъществяване на стопанска дейност в страната не са се променили съществено.
- Очакванията на фирмите за бизнесклимата през 2005г. са умерено оптимистични. От анкетираните, 63,3 % очакват положителни промени, 31,3 % не очакват съществени промени. Едва 5,4 % от фирмите очакват влошаване на бизнесклимата през 2005г. ( при 13,5% през 2004г).
За България, по отношение на бизнесклимата, резултатите за 2004г. отбелязват ръст от 22,3 процентни пункта, при 4,4 през 2003г. Факт е, че четвърта година се отбелязва ръст в постиженията, симетричен на ръста в очакванията.
Европейската комисия оценява високо координационната дейност на Евро-инфоценър София към БТПП.
Основните усилия на БТПП през следващата година ще бъдат насочени към подпомагане на фирмите за присъединяването им към Европейския съюз, повишаването на тяхната конкурентноспособност и увеличаване на износа. Други важни приоритети през палатата са да работи за облекчаване на административния режим, касаещ бизнеса и подобряване на инфраструктурата в страната.
22 декември 2004 г.