БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
Семинар на тема: Европейски програми за финансиране на българския бизнес
Дата на провеждане: 17–18.02.2005 г.
Кратък преглед на семинара
Предмет на семинара е запознаването на участниците с възможностите за финансиране, които европейските програми предоставят на българските компании. Актуалните европейски програми за България включват както безвъзмездна финансова помощ (грант) и кредитни линии, така и консултации, помощи за преквалификация., съдействие при прехвърляне на технологии и други форми на непряка помощ. Целта на семинара е да се даде обстоен отговор на въпросите кой, къде и как може да участва в Европейските програми за финансиране на българския бизнес.
За кого е предназначен семинарът
Семинарът е предназначен за ръководители на фирми и ръководители на проекти и експерти, изпълняващи проектни дейности в предприятия (МСП), ЦПО, местни и регионални институции, сдружения с идеална цел, доброволни неправителствени организации (НПО). Семинарът е подходящ и за специалисти, чиито професионални интереси са насочени към разработването и управлението на проекти.
Съдържание:
В семинара са включени следните модули:
- Задачи, цели и приоритетни области, които финансира ЕС
- Основни видове европейски програми за финансиране на българските компании: според вида на финансиране, според целевата група, според приоритетите и сроковете на действие и др.
- Европейски програми за България на ЕБВР:
- програми за пряко финансиране на големи български компании - цели, приоритети, бенифициенти, процедури, форма на финансиране, срокове за подаване на документи, информация за контакти;
- програми за микрокредитиране на МСП - цели, приоритети, бенифициенти, процедури, срокове за подаване на документи, информация за контакти с българските банки-участници в програмата;
- програма BAS - цели, приоритети, бенифициенти, процедури, форма на финансиране, срокове за подаване на документи, информация за контакти;
- Програма за финансиране на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми източници - цели, приоритети, форма на финансиране, бенифициенти, процедури, срокове за подаване на документи, информация за контакти;
- Многогодишна програма на ЕС за МСП
- цели, приоритети, бенифициенти, процедури, форма на финансиране, срокове за подаване на документи, информация за контакти;- Шеста рамкова програма на ЕС
за научни изследвания и технологично развитие;- Предприсъединителни програми на ЕС
– видове и спецификаА) проекти по Програма PHARE, действащи към момента в България – видове, приоритетни области и специфика на всеки един от тях (субсидии за въвеждане на системи по качество, консултации и технологична грантова схема за МСП, изграждане на бизнес-инкубатори, развитие на културния туризъм и др.):
- Проекти на програма PHARE, финансирани и координирани от МРРБ – трансгранично сътрудничество;
- Проекти на програма PHARE, финансирани и координирани от МИ;
- Проекти на програма PHARE, финансирани и координирани от МОСВ;
- Проекти на програма PHARE, финансирани и координирани от МТСП;
- Проекти на програма PHARE, финансирани и координирани от МОН;
Б) проекти по Програма САПАРД - приоритетни области и специфика на отделните мерки, процедури, бенифициенти, форма на финансиране:
В) Програма ИСПА – форма на участие, основни направления.
- Проекти на програма ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ - цели, приоритети, бенифициенти, процедури, форма на финансиране, срокове за подаване на документи, информация за контакти;
- Програми за на KFW и Банката за развитие към Съвета за Европа
за финансиране на микро, малки, средни и големи български фирми – цели, приоритети, бенифициенти, процедури, форма на финансиране, срокове за подаване на документи, информация за контакти;- Основни проблеми в усвояването на средства по европейските програми.
- Разработване на бизнес-план – най-важно условие за успешно кандидастване.
Очаквани резултати от семинара
След приключване на семинара участниците ще притежават основни познания за ефективно включване като потенциален бенифициент в разнообразните проекти на европейските програми, ще могат да участват в подготовката и реализацията на проекти, ще изградят умения за работа в екип. Запознаването с основното съдържание, цели и приоритети, сроковете на действие, бенифициентите и изискуемите документи за кандидатстване, ще даде възможност на участниците в семинара да насочат фирмената проектна дейност съобразно конкретните й потребности.
Учебни материали
Семинарът се провежда с учебни материали и преподаватели, които са международни сертифицирани управленски консултанти. Семинарът включва презентации, дискусии, практически упражнения.
ЛЕКТОР:
СВЕТЛА МАРИНОВА – Магистър – икономист; Управител на Консултантска къща “АЛМАРЕКС” ООД; Специализации по Техники на бизнесоценяването- САЩ и по Маркетинг – Далауърски университет; Лицензиран оценител по бизнесоценяване и Водещ сертифициран одитор и обучител по ISO 2000-9001; Старши консултант по програма PHARE – проект SRAFAS - №6997, консултант по PHARE – BG 0104.03 и PHARE – BG - 0202.03, консултант по програми на ЕБВР и BAS, кредитен консултант на Българо-американската кредитна банка (БАКБ); Лектор към Института за следдипломно обучение към УНСС; Сертифициран и ресертифициран член на БАУКО.
Семинарите ще бъдат двудневни и ще се провеждат в сградата на БТПП на ул. “Парчевич” № 42, гр. София. Желаещите да участват следва да попълнят приложената регистрационна карта.
11 януари 2005 г.