Български фирми могат да предлагат проекти за включване в офсетните програми на изпълнителите на специални обществени поръчки |
През 2004 г. бяха приети приоритетните инвестиционни проекти за модернизация на въоръжените сили на страната ни. В тази връзка беше изготвена и действа Наредба за условията и реда за възлагане на специални обществени поръчки (НУРВСОП). Тази наредба определя и реда за сключване на компесаторни (офсетни) споразумения, както и случаите, в които те се допускат. Съгласно чл. 16 от НУРВСОП за всяка специална обществена поръчка (СОП) , изпълнявана от чуждестранни юридически лица и на стойност над 10 млн. лв., се изисква предоставянето на компенсация (офсет) от изпълнителите на СОП.
Компенсацията (офсета) се реализира чрез сключване на офсетно споразумение с изпълнителите на СОП , където е регламентирано изпълнението на определени инвестиционни проекти. Компенсацията бива два вида: директен офсет – инвестиции в дейности, отнасящи се към жизнения цикъл на изделията, предмет на специалната обществена поръчка, и индиректен офсет – инвестиции в българската икономика във всички видове дейности, услуги, придобиване на материални и нематериални активи, технологии, ноу-хау, права върху индустриална собственост и др., които създават нови продукти или обновяват съществуващи такива; създават нови работни места; създават добавена стойност, повишават конкурентоспособността на българските стоки и услуги и увеличават експортните им възможности.
Сключването на офсетни споразумения дава възможност потенциалните доставчици на стоки и услуги да се превърнат в инвеститори у нас. По този начин част от разходваните от държавата средства ще бъдат задържани в икономиката на страната под формата на инвестиции в приоритетни сектори и проекти, предоставяне на технологии и др.
Приоритетните проекти и сектори от българската икономика за извършване на инвестиции в изпълнение на компенсаторните задължения на чуждестранните изпълнители на специални обществени поръчки, утвърдени от министъра на икономиката и енергетиката, са:
За постигане на по-голям ефект от реализирането на офсет инвестициите, Министерството на икономиката и енергетиката създава две картотеки:
За повече информация:
Раймонда Янева
Проложения
14 юли 2006 г. |