Нови моменти за бизнеса при усвояване на средства от европейските фондове след 1 януари 2007 – среща –дискусия в БТПП |
Заместник-председателят на БТПП Тодор Стайков откри дискусия “Нови моменти за усвояването на средства от европейските фондове след 1 януари 2007 год. “с участието на Димчо Михалевски, зам.министър на регионалното развитие и благоустройството. В нея участваха представители на 22 браншови организации, членове на Съвета на БО при БТПП, председатели на регионални търговско-промишлени палати, фирми.
Г-н Стайков изтъкна значимостта от подобна среща , като уточни, че тя дава възможност за допълнително изясняване на редица въпроси, които са от важно значение за подготовката на българския бизнес за успешно участие в процеса по усвояването на средствата от европейските фондове след 01.01.2007 год.В изказването си г-н Михалевски подчерта, че в страната ни нарастват очакванията за получаване на средства от структурните фондове след присъединяването към ЕС, но не бива да се забравя, че все още има неусвоени средства от предприсъединителните програми – САПАРД, ФАР, ИСПА.Той обърна внимание на участниците, че от 2007 год. ще се променят регламентите за усвояване на средствата от структурния фонд за регионално развитие, Социалния фонд, Кохезионния фонд.
От МРРБ отчитат като важен момент за по-пълното усвояване на средствата е информираността на българските общини и бизнеса. За целта се подготвя наръчник, който на достъпен език ще обясни технологията и механизмите за кандидатстване. Наръчникът ще бъде готов до края на годината и ще бъде предоставен на общините, браншовите организации, БТПП и др. Разработва се и типова апликационна форма.
Целта на министерството е да могат българските общини да усвоят повече средства от европейските фондове. Към момента от страна на държавата е осигурен финансов ресурс за първата вълна от проекти на общините. Това е само еднократна помощ, но се работи за допълнително, перманентно финансиране за периода 2007-2013 год.
Технологично средствата от европейските фондове ще се разпределят по нова схема. В момента на договаряне на проекта ще се отпуска незначителен аванс от 2-2,5%, а останалата част ще се получава след като е постигната целта на проекта. Водят се преговори за извършване на “междинни плащания”, т.нар. мостово финансиране, което ще осигури ресурс за регулярност при изпълнение на проектите. Правителството е взело решение в тригодишната бюджетна програма за 2007-2009 год. да бъдат предвидени средства за съфинансиране на проектите. Обсъжда се и възможност за осигуряване на средства за плащане на ДДС. За разлика от правилата по изпълнение на проектите по предприсъединителните фондове, новите правила за европейските фондове предвиждат върху проектите да се начислява 20% ДДС. Освен това правилата на еврофондовете предвиждат да бъдат възстановявани до 7% от бюджета на всеки проект като разходи за проучвателни работи. Това ще може да стане след окончателното завършване на проекта. Всички проекти, които ще бъдат договорени за финансиране пред периода 2007-2009 год. ще трябва да бъдат изпълнени до 3 години, а след 2009 год. – за 2 години. Ако бъде превишен този срок, разходите направени извън него няма да бъдат възстановявани.
Към момента е формулирано учредяване на държавен гаранционен фонд със задача да гарантира предварително финансиране на проектите. Фондът ще е в подкрепа на общините. Предложено е наименование на фонда “Финансов инструмент за изпълнение на проекти от европейските фондове на местно равнище (ФЛАГ)”. Предвижда се фондът да заработи ефективно от началото на 2007 год. Той ще бъде инструмент, който ще гарантира на общините достъпност до европейските фондове. Той обаче няма да е достъпен за всички общини, тъй като възможностите на повечето от тях като местни приходи са далеч от това да могат да ползват дългосрочни кредити при преференциална лихва. Около 100 общини ще могат да ползват финансиране от ФЛАГ. Обсъждат се варианти за създаване на възможност за финансиране и на малките общини, като за тях ще има праг на инвестициите.
Г-жа Венелина Червенкова – главен експерт в главна дирекция “Програмиране на регионалното развитие” при МРРБ направи подробна презентация на Кохезионната политика на ЕС и новата рамка на структурните фондове 2007-2013 година. Представени бяха основните принципи на реформата в Кохезионната политика, нейните цели, рамка, адаптирана към нуждите на държавите-членки и регионите, законодателни предложения на ЕС за периода 2007-2013 год. /5-те регламента/, програмиране за 2007-2013 год., оперативните програми и органите, управляващи процеса. Участниците бяха информирани за подготовката на България за участие в структурните фондове, разработването на 7-те оперативните програми и бе представена схема на институционалните механизми на структурните и кохезионния фонд в България.
След проведената дискусия, Съветът на браншовите организации при БТПП ще изпрати предложения до МРРБ относно: възможностите за финансиране при ПЧП между общините и бизнеса; в комисиите за оценяване на проектите да бъдат включени специалисти/експерти, посочени от браншовите организации и др.
27 октомври 2006 г. Дискусията е проведена на 26.10.2006 г. |