От България зависи в каква степен ще усвои средствата от структурните фондове, каза Майкъл Хъмфрис на среща на Евроклуба при БТПП |
Майкъл Хъмфрис отбеляза, че икономическата среда в България непрекъснато се подобрява, но като проблем пред фирмите остават тежките процедури за стартиране на бизнес, високия начален капитал, който се изисква и тромавата съдебна система.Според него правителството трябва да довърши реформата в съдебната система, борбата с корупцията, въвеждането на електронното правителство и подобряването на ефективността на администрацията с оглед на успешното усвояване на средствата от структурните фондове. Като предизвикателства пред държавните институции той определи разработването на релиазируеми програми, задействането на оперативните програми и запространението на информация за тях сред всички стопански субекти. Новият ръководител на Делекацията на ЕК отчете като забележителен ръстът при малките и средни предприятия у нас, но отчете като недостатъчна подготвеността им за присъединяването към общия европейски пазар.
Главният бизнес директор на “Булбанк” , “Хеброс банк” и HVB Банка Биохим”, членове на “УниКредит Груп” – Андреа Кизини прогнозира, че през 2007 – 2008 г. се очква спад на инфлацията след дерегулиране на някои от предприятията в комунално-битовия сектор.Според него дефицитът по текущата сметка се повишава, но ще се компенсира от очакванато нарастване на преките чуждестранни инвестиции в страната. През следващите няколко години ще има ръст на БВП и България ще предоставя по-добри възможности за стопанска дейност, бе мнението на г-н Казини. Той разгледа възможностите пред страната ни за отпускане на средства от ЕС след 1 януари 2007 г. Андрея Казини посочи като примерен модел за отпускане на средства различните програми от ЕС. Например по ФАР размерът на отпуснатите за България суми могат да бъдат 25 милиона евро, а по програма САПАРД – 20 милиона евро. Тези средства могат да бъдат използвани за подобряване на инфраструктурата , здравеопазването, социалните дейности, поясни г-н Казини.Ключът към успеха е взаимодействието между националните институции и банките, които осигуряват съфинансиране и средства за инвестиции, подчерта Андрея Казини.
Конкретната оперативна програма , по която ще се усвояват средствата от еврофондовете , е “Конкурентоспособност”, информира Мария Христова, началник сектор “Оперативни програми по структурните фондове” при Министерството на икономиката и енергетиката. Програмата е насочена предимно към малки и средни фирми, като целта е да повиши конкурентоспособността им.Тя представи приоритетите на програмата. За дейностите насърчаване на иновациите, развитие на “бизнес инкубатори” и технологични паркове, са предвидени 155 млн. евро. За насърчаване на ефективността на предприятията и развитието на благоприятна бизнес среда са предвидени 755 млн. евро, с които ще сеподпомага технологичното обновление и модернизацията на фирмитеза покриване на международнопризнати стандарти, а също и за създаване на консултантска мрежа в подкрепа на бизнеса. Третият приоритет на оперативната програма е осигуряването на финансови ресурси за развитието на предпиррятията.Средствата, предвидени за това са в размер на 180 милиона евро. За утвърждаване на международните пазарни позиции на българската продукция са предвидени 87 млн. евро, които ще бъдат изразходени до 2013 г. Работата по този приоритет ще се фоскусира в популяризиране на износа чрез маркетингова дейност и информационни кампании, популяризиране на страната като инвестиционна дестинация, брандинг на български продукти.
Ръководителят на икономическата служба към посолството на Италия у нас Валентина Савастино представи опита на Италия в усвояването на средства от еврофондовете.
След 1 януари 2007 г. ще трябва сами да вземаме решения и да носим отговорност за тях, посочи в заключение директорът на Европейския информационен център Ингрид Шикова. По думите й , въпреки че все още няма изработена концепция, а само примерни модели за усвояване на средствата, отпускани по програми от от еврофондовете, България е готова да се справи с предизвикателствата.
Презентациите на участниците в срещата:
23 ноември 2006 г. |