БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА


СТАНОВИЩЕ
на БЪЛГАРСКАТА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

ОТНОСНО: УДЪЛЖАВАНЕ НА ГРАТИСНИЯ ПЕРИОД ЗА ПРИВЕЖДАНЕ КЪМ ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗЗБУТ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА, ВЪВЕДЕНИ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ ПРЕДИ ВЛИЗАНЕ НА ЗАКОНА В СИЛА

По посочения по-горе въпрос Българската търговско-промишлена палата (БТПП) организира на 03.09.2003 година обсъждане с представители на браншовите организации - нейни членове.

Изказаните от тях позиции се обединяват около становището за удължаване с още две до три години на гратисния период по § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ), но при едновременното реализиране до края на този период на система от мерки, стимулиращи и подпомагащи привеждането на фирмите в съответствие с изискванията на закона.

  1. Основният мотив на предложението за отлагане е, че към настоящия момент значителната част от предприятията (над 80 % по данни на Главната инспекция по труда) не отговарят на изискванията на ЗЗБУТ. Всички тези фирми автоматично стават нарушители на закона след 31.12. т.г., а привеждането им към изискванията на ЗЗБУТ изискват не малко инвестиции, с които те не разполагат.

    От друга страна по отношение на някои браншове страната ни е постигнала договорености с Европейския съюз за гратисни периоди за здравословни и безопасни условия на труд в някои области (напр.: по глава седма, т. 66 - до края на 2005 година; за комплексните разрешителни за реализиране на програми за привеждане на фирмите в съответствие - до края на 2011 г.).

  2. Системата от мерки, които следва да бъдат своевременно планирани и до края на следващия гратисен период - реализирани ще стимулират и подпомогнат привеждането на фирмите в съответствие с изискванията на ЗЗБУТ. Като такива примерни мерки браншовите организации посочват:

Някои от посочените по-горе мерки са предвидени, но не са изпълнени в срок в одобрените от Правителството Насоки за развитие на дейността за безопасност и здраве при работа в периода до 2006 год..

Браншовите организации считат, че с прилагането само на санкционни мерки няма да се постигне цялостен ефект. Такъв може да бъде реализиран само при едновременното действие и на стимулиращи и подпомагащи мерки.
Back   HOME 5 септември 2003 г.