Допустим разход за ДДС при изпълнение на проекти
по програми, съфинансирани от европейски фондове


Лиляна ПАНЕВА
_______________


При изпълнението на проекти по оперативни програми (ОП), съфинансирани от структурните и кохезионни фондове на ЕС, върху разходите за стоките и услугите, свързани с осъществяването на проектите, се начислява ДДС по общия ред на ЗДДС. Размерът на сумите, разходвани за заплащане на данъка, които ще се признават като допустим разход при съфинансирането, се определя по реда на ПМС № 62 от 21.III.2007 г. За тази цел постановлението въвежда понятието "възстановим данък добавена стойност" и го квалифицира като "недопустим разход за съфинансиране".

Това означава, че при отчитането на разходите за изпълнение на проекти по ОП получателите на безвъзмездна финансова помощ (наричани по-нататък "бенефициенти"), следва да разделят начисления им ДДС по получени стоки и услуги или извършени плащания по проектите в категориите "възстановим" и "невъзстановим". За да може да изпълнят коректно тези свои задължения, те следва да водят подробна счетоводна отчетност за ДДС, начислен върху разходите за доставки на стоките и услугите, използвани за изпълнението на всеки конкретен договор за безвъзмездна финансова помощ по ОП. Данните от тази отчетност трябва да са достатъчни за установяване и проследяване на ДДС, свързан с проекта, и за неговата категоризация като "възстановим" или "невъзстановим". Изпълнението на тези задължения се контролират от управляващи органи по места (междинни звена на ОП - УО/МЗ) и сертифициращи органи, определени по смисъла на ДР на ПМС №182/21.VII.2006 г. Условията, редът, документирането и администрирането на процеса за отчитане и признаване на допустимите разходи за ДДС за целите на безвъзмездното финансиране са определени в писмо № 91-00-502/ 27. VIII. 2007 г. на МФ.

Какво следва да спазват бенефициентите при кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ при изпълнение на проекти по ОП, съфинансирани от европейските фондове?

Редът за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на ОП, съфинансирани от структурните (СФ) или кохезионни фондове (КФ) на ЕС, е определен в ПМС № 121 от 31.V.2007 г. Той предвижда при подписването на договора за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, бенефициентът да декларира писмено съгласието си компетентните органи по приходите (ТД на НАП по месторегистрацията му по ЗДДС) да предоставят на УО/МЗ или на сертифициращия орган необходимата информация за него в качеството му на данъчен субект. Впоследствие, при искането на такава информация посочените органи са задължени да представят на данъчната администрация копие от тази декларация.

В процеса на изпълнението на проекта и на свързаните с това взаимоотношения с УО/МЗ изпълнителите на проектите следва да имат предвид следните порядки и определения:

  1. Бенефициентът определя начисления му ДДС по получени стоки и услуги или извършени плащания в изпълнение на всеки конкретен проект, финансиран по ОП, като "възстановим", т.е. като недопустим разход за финансиране от програмата, при едновременното наличие на следните условия:
    • той самият е регистриран по ЗДДС на общо основание по чл.96, ал.1 от ЗДДС, т.е. лицата, регистрирани по чл.99 и чл.100, ал.2 от закона за вътреобщностно придобиване (ВОП), не попадат в тази категория;
    • доставчикът на стоките и услугите, използвани за изпълнението на проекта по ОП, също е регистрирано по ЗДДС лице;
    • стоките и услугите, финансирани по ОП, са използвани от бенефициента за извършване на облагаеми доставки, за които той има право на приспадане на данъчен кредит (чл.69 от ЗДДС); или
    • за приспадане на частичен данъчен кредит по реда на чл.73 от ЗДДС. В такъв случай данъчният кредит, на който има право регистрираното лице, се счита за "възстановим" данък до размера на частичния данъчен кредит;

  2. Бенефициентът определя начисления му ДДС по получени стоки и услуги или извършени плащания в изпълнение на всеки конкретен проект, финансиран по ОП, като "невъзстановим" (допустим разход за финансиране на програмата), когато:
    • той самият не е регистрирано по ЗДДС или е регистриран по чл.99 или 100, ал.2 от закона само за ВОП;
    • регистриран е по ЗДДС на основание, различно от това за ВОП, но:
        а) стоките и услугите, финансирани по ОП, са предназначени за извършване на: освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС; безвъзмездни доставки; или доставки за дейности, различни от икономическата му дейност;
        б) получаваните от него доставки на стоки и услуги, финансирани по ОП, са без право на данъчен кредит на основание чл.70, ал.1, т.1 и т.5 от ЗДДС.

  3. Регистрираният по общия ред на ЗДДС бенефициент има право да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право или в един от следващите три данъчни периода (чл.72, ал.1 от закона), при спазване на нормативно определения за целта ред. При определянето на размера на допустимия разход за ДДС за стоки и услуги, използвани за изпълнение на проекти, финансирани по ОП, той следва да има предвид, че като "възстановим" се квалифицира не само реално приспаднатият от него данъчен кредит. Когато бенефициентът е имал право за приспадането му при доставки на такива стоки и услуги, но не го е упражнил по реда и сроковете, определени в ЗДДС, данъкът се приема за "възстановим" по смисъла на ДР на ПМС № 62/21.III.2007 г.

  4. С всяко искане на средства, отправяно към УО/МЗ, бенефициентът трябва да декларира своя актуален статут на регистрирано или нерегистрирано лице по ЗДДС. Заедно с искането си регистрираните лица представят на тези органи и заверено за вярно с оригинала копие от удостоверението си за регистрация по чл.104 от закона. При промяна на статута си бенефициентите са задължени да уведомят УО/МЗ в 5 работни дни от промяната.

  5. Когато в искането си за средства към УО/МЗ бенефициентите включват суми за невъзстановим данък поради обстоятелства, свързани с вида на извършвани освободени или безвъзмездни доставки, доставки за дейности, различни от икономическата им дейност или с неупражнено право на данъчен кредит на основание чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС, те декларират писмено обстоятелствата, породили този данък. За включения в искането си невъзстановим данък те представят заверено копие "вярно с оригинала" от дневника за покупките си за съответните данъчни периоди по чл.72, ал.1 от закона, от които е видно, че за съответните доставки не е ползван данъчен кредит.

  6. В случаите, при които бенефициентът е нерегистриран по общия ред на ЗДДС (чл.96, ал.1 от закона), в искането си за средства, отправено към УО/МЗ, той включва невъзстановимия ДДС за доставени стоки и услуги по проекти, финансирани по ОП, като разход, допустим за финансиране. При това той представя на тези органи декларация, че при регистрацията си по ЗДДС няма да упражни правото си на данъчен кредит по чл.74 или 76 от закона за налични активи и получени услуги, финансирани по ОП, преди датата на регистрацията.

  7. За всеки конкретен проект, изпълняван по ОП, съфинансирано от европейски фондове, бенефициентът следва да поддържа и представя информация за размера на невъзстановимия ДДС, който се включва като признат разход в сумата на разходите за съфинансиране.