Данъчни задължения при ползване на лично имущество за дейност на ЕТ |
Лиляна Панева
В стопанската практика на едноличните търговци не са редки случаите, при които физическото лице - собственик на предприятието на търговеца (ЕТ), използва в дейността си свое лично имущество. Във версията на Закона за облагане доходите на физическите лица ( ЗОДФЛ), по реда на който се извършваше облагането на ЕТ до края на 2006 г., липсваше разпоредба, която да регламентира тази възможност. В резултат на това ползването на лично имущество на физическото лице в дейността му на търговец създаваше редица трудности във връзка с ползването на данъчни амортизации и признаването на експлоатационните разходи и застраховки за имуществото. Разпоредбата на чл.27 от действащия Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), който е в сила от 1 януари 2007 г., дава такава възможност. В съответствие с ал.1 на чл.27 от Закона физическото лице - собственик на предприятието на ЕТ, може да включи в имуществото на ЕТ свои собствени движими или недвижими вещи. Тези вещи може да бъдат част от съпружеска имуществена общност или да не са в режим на съсобственост. В случаите, при които вещите, които ще се ползват в дейността на ЕТ, са част от съпружеска съсобственост, съпругът /съпругата на ЕТ следва да декларира с нотариално заверена декларация съгласието си за включването на вещта в имуществото на търговеца (чл.27, ал.1, т.2 на Закона). Завеждането на вещта /вещите в счетоводството на ЕТ се извършва чрез протокол, съставен от физическото лице - собственик на ЕТ, в който се посочва вида на вещта и нейната цена. Това следва да бъде нейната цена на придобиване, защото, за да се ползват в дейността на ЕТ, вещите следва да бъдат заведени в счетоводството му по документално доказани цени на придобиване (чл.27, ал.1, т.2 от Закона). Това предполага при включването им в имуществото на ЕТ физическото лице да разполага със съответните документи за тяхното придобиване. За съжаление, Законът не посочва възможност вещта/вещите да бъде заведена в счетоводството на търговеца на база оценка на вещо лице. Завеждането на вещта/ вещите в счетоводството на ЕТ създава законово основание разходите, свързани с експлоатацията им, да се признават за данъчни цели. За вещите, третирани за тези цели като амортизируеми активи, е налице и основание за начисляване на разходи за амортизация. Много съществен момент от режима за ползване на личното имущество на физическото лице в дейността му на ЕТ е това че, ако впоследствие се наложи вещта да бъде изключена от имуществото на търговеца, се приема, че физическото лице - собственик на ЕТ, извършва с нея продажба по пазарни цени, което формира за него облагаем доход. Този доход се определя като разлика между:
В случаите, при които с дадена вещ, изтеглена от имуществото на ЕТ, физическото лице впоследствие извърши продажба, замяна или поиска тя отново да бъде заведена в патримониума на ЕТ, цената на вещта, определена при изтеглянето й от имуществото на търговеца, се приема за данъчни цели за нейна цена на придобиване (27, ал.7 на ЗДДФЛ). При взимането на решение за завеждане на лично имущество на физическото лице в състава на имуществото в качеството му на ЕТ, следва да се имат предвид и следните нормативни разпоредби:
Какво означава това на практика? Пример за прилагането на чл.27, ал.6 от Закона: Физическо лице - собственик на ЕТ, през 2007 г. завежда в имуществото на търговеца свой собствен тренажор, на който през 2009 г. се налага да се извършва обезценка. Осчетоводените разходи за обезценката са в размер на 1500 лв. и следва да се посочат в увеличение на финансовия резултат за данъчни цели. Ако лицето реши да отпише тренажора от имуществото на търговеца, то финансовият му резултат за данъчни цели не се преобразува с непризнатите разходи за обезценката. |
![]() |