Преработвателите на дървесина настояват за премахването на минималните защитни цени

Димитрина Христева
__________________________
Маркетинг и PR консултант

В момента на пазара на сулфатна избелена целулоза се отчита драстичен спад на търсенето и цените - в края на 2008 г. намалението на борсовите цени спрямо юни 2008 г. е с над 35%, без да е включен транспорт, складови и финансови разходи и др. Това стана ясно на среща на журналисти с представители на предприятия от дървопреработвателния бранш у нас.

Всички видове хартии бележат спад в потреблението, в т.ч. и санитарните хартии. При тези ценови нива по-нататъшното производство на целулоза е възможно при снижаване на всички разходи, в т.ч. цените на дървесината и други суровини, материали и енергия, които се влагат в производството на целулоза.

Себестойността на целулозата, при действащите в края на 2008 г. цени за 1 тон дървесина, е над 55%. Това значително надвишава влиянието на този компонент в себестойността на суровината в другите страни. Анализът на цените на доставената в "Свилоза" АД дървесина показва, че нарастването им се дължи както на скъпите горива и повишените транспортни разходи, така и на увеличените тарифни такси, които за периода 01.01.2008 - 31.12.2008г. нараснаха средно с 44%.

С падането на цените на петролните продукти разходите за транспорт намаляха, но това не важи за цените, по които структурите на Държавна агенция по горите (ДАГ) продават дървесината на пазара. Начинът, по които се търгува дървесината в страната, предвижда тръжна процедура или пряко договаряне, при което цената може само да се увеличи. Това е недопустимо при наличие на държавен монопол (80% от българските гори са държавна собственост) и само усилва ефекта от кризата за предприятията от българската дървопреработвателна индустрия. Компаниите в бранша обмислят внос на суровина от Украйна и Русия, където цените на дървесния материал стават по-изгодни, поради девалвацията на националните им валути.

На проведена среща, инициирана от вицепремиера на Р България, Меглена Плугчиева, беше поставен въпросът за антикризисна програма на българското правителство и на ДАГ, като бяха набелязани конкретни насоки, в които тя да бъде разработена. След проведени две срещи на излъчена контактна група се стигна до намаляване на защитните цени за продажба на дървесина в размер от 10 - 30% спрямо декември 2008 г. (обявени в прес-съобщение от "Дирекция Информационни дейности" на ДАГ от 06.02.2009 г.).

Трябва да се отбележи, че това е една закъсняла и неефективна мярка за намаление на цената на предлаганата на пазара дървесина, защото:

  • Минималната защитна цена не е цената, на която се продава дървесината. Това е най ниската цена, на която може да се продава. В указанията на ДАГ към нейните структури има редица други фактори, които определят реалната цена, на която да се предложи дървесината по съответната тръжна процедура, като съществено влияние оказват както тарифните такси, така и отчисленията към Българска гора и размерът на издръжката на съответната структурна единица;
  • В пазарни условия цената трябва да се определя от редица пазарни механизми, като качество, търсене и предлагане на пазара, асортиментна структура, дървесен вид, условия, при които се продава.

Предложенията на фирмите от бранша за намаляване щетите от кризата, както в индустрията така и за държавните структури, които стопанисват и отглеждат горите в България, са следните:

  • Премахване на минималните защитни цени, като непазарен подход;
  • Гарантиране потребностите от дървесина на всички индустриални преработватели в страната, с цел задоволяване на нуждите им и намаляване на вноса от трети страни, за сметка на българската дървесина;
  • Намаляване на тарифните такси и отчисления за фонд Българска гора като ефективна мярка за намаление на цената;
  • Процедурите за продажба на дървесина за индустриалните преработватели на дървесина да са на база пряко договаряне с дългосрочни договори до 5 години;
  • Цената на предлаганата дървесина да е франко склада на купувача или натоварена на транспортно средство на купувача, като мерната единица да е тон;
  • Да се преустанови практиката на индустриални ползватели да се предлагат асортименти, които никой не купува и които са неподходящи за нуждите им. Дървесината да се разделя и предлага според изискванията на клиента;
  • Работата на ДАГ да се отчита не само по приходите в държавния бюджет, а и като държавна структура, която стопанисва и отглежда българската гора. Трябва да се знае, че всяко неотсечено дърво в гората, съгласно Лесоустроиствения проект, е лошо свършена работа и се компенсира с отсичането на друго, което не е трябвало да се сече;
  • Да се въведат чисто пазарни принципи в търговията с дървесина и да се премахне изискването началните цени да не бъдат по-ниски от проведени процедури, залегнало в чл. 87 от действащия Правилник за приложение на Закона за горите.