РТИК участва по проект за п одкрепа промотирането на Европейската с хема за Управление на Околната среда и Одитиране ( EMAS ) в България |
Фондация “ ТАЙМ-Екопроекти ” , в сътрудничество с Министерство на околната среда и водите и в партньорство с Русенската търговско- индустриална камара , Регионално сдружение на общини “ Централна Стара Планина ” и Фондация “ Зеления Бургас ” , стартира проект “Подкрепа за популяризирането на Схемата за Управление по Околната среда и Одитиране – EMA С – в България”, целящ засилването на капацитета на гражданското общество да участва активно в прилагането на европейктото законодателство, подпомагайки правителствени инициативи като ЕМАС.
Основните дейности по проекта включват събирането на цялостна информация за ЕМАС в България и добри практики от ЕС, организирането и провеждането на встъпителна среща, четири двудневни семинара за местните власти и малките и средни предприятия (МСП), както и заключителен семинар. Дейностите включват още и проучване сред целевите групи и медиен анализ, с цел да се определят допълнителни информационни нужди, както и за разработването на стратегически препоръки за бъдещи дейности по популяризирането на схемата, които да подпомогнат прилагането на ЕМАС в България за периода 2008 - 2010. Една от най-мащабните дейности по проекта е широка информационна кампания, включваща разработването на интернет-страница, издаването на статии в специализирани списания и бюлетини, национални и местни вестници, както и радио и телевизионно отразяване на главните събития по проекта.
Отговорният орган за въвеждането на доброволната европейска схема за управление на околната среда и одитиране – ЕМАС е Министерство на Околната среда и водите (МОСВ)
Наредбата за Националната схема за управление по околна среда и одитиране (ПМС, №61/ 2003 г.), въвежда Регламента на Европейския съюз № 761/ 2001 - EMAS . С нея се определя последователността от действия, които трябва да предприеме организацията, за да бъде регистрирана като съответстваща на определените изисквания и да поддържа регистрацията си. Министърът на околната среда и водите или упълномощено от него лице е водещият компетентен орган, който организира цялостната дейност по НСУОСО. В своята дейност той е подпомаган от Изпълнителна агенция "Българска служба по акредитация" (ИА "БСА"), която също е компетентен орган.
Всяка организация, може да кандидатства за регистрация по Националната схема за управление по околна среда и одитиране (НСУОСО), независимо от нейния размер, местоположение и предмет на дейност. Внедряването, ефективното поддържане и сертификацията на системата за управление, позволява на организацията да установи онези аспекти на околната среда, върху които дейността й оказва неблагоприятно въздействие. Организацията се стимулира както да разработи механизми за превенция контрол, и намаляване на замърсяването, така и да има контролиращо управление чрез продуктовата си политика на въвеждане на нови технологии. Чрез изискванията, включително с уредения контрол, се постига непрекъснатото подобряване на резултатите на регистрираните организации по отношение на околната среда.
С приемането на страната ни за пълноправен член на Европейския съюз започва директното прилагане на EMAS Регламента в България , което ще даде възможност на организациите да получат регистрация по EMAS , както и правата за официалната EMAS емблема на Общността.15 февруари 2007 г. |