Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Зам.-предсeдателят на БТПП Георги Стоев участва в заседание на секция „Единен пазар, производство и потребление“ към Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) в Белгия. В отговор на искането на нидерландското председателство да изготви проучвателно становище относно „Икономика на споделянето и саморегулиране“ и след като приключиха работата си по темата, работните групи представиха своето становище и формулираха следните заключения.
Съгласно отправеното искане ЕИСК определи специфичните характеристики на икономиката на споделянето, която включва икономическите практики, обхванати от концепция за нея, и по какъв начин тези икономически и социални практики следва да бъдат прилагани.
Тази практика, придобила социално и икономическо значение от началото на 21-ви век с използването на интернет и социалните мрежи, не е реципрочна на размяната, която съществува, а е по-скоро една „просоциална нереципрочна практика“ или по-точно „акт и процес на разпространение”. По-важно от дефинирането на тази практика, е да се определят характерните й особености, сред които основни са:
осъществява се чрез платформа, която чрез електронни средства установява контакт между множество предоставящи стоки или услуги лица, както и множество потребители;
има обща цел за по-доброто използване на стоките или услугите чрез тяхното споделяне;
крайните страни в тази сложна триъгълна бизнес структура са предимно „партньори “ (P2P) и не влизат в договорни отношения на предприятия с потребители (B2C).
Георги Стоев участва в изготвянето на становище за Годишна работна програма в областта на европейската стандартизация за 2016 г. Централната тема на това становище е приобщаването към Европейската система за стандартизация (ЕСС). Този избор се дължи на факта, че всички „организации на заинтересованите страни по приложение III“* във връзка с европейския Регламент 1025/2012, са представлявани от ЕИСК.
Що се отнася до отношенията между „организациите на заинтересованите страни” и ЕСС, ЕИСК приканва европейските организации по стандартизация (ЕОС)** да предоставят на „организациите на заинтересованите страни” специфичен статут на членове/партньори, които имат права и задължения - и по-конкретно да им се предостави неограничено право на обжалване и на консултативни правомощия, особено по отношение на стандартите от обществен интерес.
----------
* Европейска асоциация за координиране на представителството на потребителите в процеса на стандартизация (ANEC), Европейска организация на гражданите за екологични стандарти (ECOS), Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC), Социалните органи по стандартизация (SBS)