Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
В Българската търговско-промишлена палата (БТПП), съвместно с Министерство на икономиката (МИ), се проведе конференция на тема „СЕТА и възможностите за българския бизнес“. В конференцията участваха представители на различни бизнес сектори, пред които бяха презентирани характеристиките на всеобхватното двустранно споразумение между ЕС и Канада от г-жа Дияна Найденова, директор на дирекция „Външноикономическа политика“ на МИ, г-н Кирил Юрукова, старши експерт в същата дирекция, и г-н Васил Христов, държавен експерт от отдел „Азия, Африка, Америка и Австралия“ и референт за Канада.
Конференцията бе открита от г-н Цветан Симеонов, председателя на БТПП, който приветства сътрудничеството между Палатата и МИ в информирането на българския бизнес и обяви, че тази конференция е в продължение на дългия път по договаряне на всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА), което бе подписано между Канада и ЕС на 30 октомври т.г.
По думите му възможностите не бива да се подценяват, а в допълнение, г-н Симеонов подчерта, че всяко едно разширение на пазара е полезно за бизнеса в дългосрочен план, докато затварянето на икономиката би навредило на всички браншове, дори и на традиционно развитите български сектори.
От страна на МИ, г-жа Найденова също окуражи българския бизнес да се възползва от договореностите по СЕТА, подчертавайки, че подобно на търговските споразумения, произтекли от членството на България в ЕС, резултатът от този тип договорености води до нарастване на износа на български стоки и либерализация на услугите за сметка на предизвикателствата.
Г-жа Найденова направи и кратък обзор на икономическите отношения между Канада и страните от ЕС – Канада, бидейки 12-тият най-голям бизнес партньор на ЕС, докато ЕС е вторият за Канада (след САЩ). По линия на външноикономическата политика на ЕС, г-жа Найденова добави и, че тенденцията се характеризира с усилена работа в посока двустранни търговски споразумения, които – подобно на СЕТА и Споразумението за свободна търговия (ССТ) с Корея – са в унисон с Лисабонския договор. Подчертано бе, че споразумението с Канада ще изиграе положителна роля за Европа и че опасенията по линия на ГМО продуктите и добива на шистов газ следва да отпаднат, тъй като канадското законодателство по тези въпроси е по-близко до европейското, отколкото до съседното им, американско.
По-подробна информация за споразумението СЕТА бе представена от г-н Кирил Юруков, чиято презентация бе съсредоточена върху търговията и отпадането на мита, либерализацията на видовете стоки, от която са изключени комуналните услуги, списъка със защитени наименувания на продукти, ефектът върху МСП и ефектът върху отделните браншове, защитата на инвестициите и арбитражните процедури.
С презентацията можете да се запознате ТУК.
Допълнителна информация може да бъде открита и на сайта на МИ, където вече са изготвени 14 секторни анализа и чийто брой се очаква да нарасне, като заинтересованите български компании могат да се свържат за съдействие или консултации и с представителите на Българо-канадската бизнес мрежа, и с българската Служба по търговско-икономически въпроси в Отава на следните контакти:
Българо-канадска бизнес мрежа
4141 Yonge Street, Suite 202
Торонто, Онтарио M2P 2A8
Канада
тел.: 416 223 4394
факс: 416 512 9101
e-mail: matey@nedcorpinc.com
web: canadabulgaria.com
Председател: Матей Недков
Заместник - председател: Михаил Робев
e-mail: michail.robev@gmail.com
Служба по търговско-икономическите въпроси, гр. Отава
Десислава Драгнева
325, Stewart Str., Ottawa, Ontario K1N 6K5
тел.: +1 613 897 73 33
факс: +1 613 789 35 24
e-mail: d.dragneva@mee.government.bg