Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Предварителните данни за производителността на труда от Евростат показват, че у нас тя е нараснала с 1.7% през 2017 година, съпоставено с 2016 година. Така България се класира на 9-то място по увеличение на производителността на труда сред страните - членки. Средно за целия ЕС ръстът е 0,8%. Преди нас с по-висока производителност са страни от Централна и Източна Европа – Естония, Литва, Румъния, Латвия, Полша, Чехия, Словения, Унгария.
Страната ни обаче e сред лидерите по ръст на заплати. За последната година данните показват, че разходите на работодателите за труд само в частния сектор нарастват с 11% спрямо 2016 година. Единствено Румъния има по-голям ръст по отношение разходите за труд в ЕС през 2017 година – 12,9%. В основната си част на разходите за труд това са разходи за заплати, които формират около 81%, а останалите са разходи за социални и здравни осигуруровки и данъци (около 19%).
Производителността на труда и разходите за труд не се движат успоредно, а напротив, те са в съотношение 6:1. Както в своите позиции БТПП е отбелязвала, че е важно темповете да се движат паралелно нагоре и да няма дисбаланси.
Влияние върху ръста на разходите за труд оказва и административно наложената минимална заплата от 510 лв. през 2017 г., която бе увеличена с 11% спрямо 2016 година. Осигуровките също бяха увеличени с 1 процентен пункт и това даде отражение също в нарасналите разходи за труд.
БТПП припомня, че средната работна заплата в края на 2017 г. достигна 1095 лв., а за София надвишава 1476 лв. С най-висок ръст в заплащането през 2017 г. се отчита в следните сектори: операции с недвижими имоти, административни дейности, образование, търговия, производство.