Назад

Бизнесът съпричастен към служителите с деца-ученици



Снимка: btvnovinite.bg

Българска търговско-промишлена палата (БТПП) проведе анкетно проучване сред своите членове във връзка с първия учебен ден и подкрепата на работодателите към служители, които са родители на ученици. Проучването е направено по поръчка на bTV.

Излизайки от границата на задълженията, които имат работодателите и навлизайки в сферата на корпоративната социална отговорност, проучването показва, че фирмите определено са загрижени за своите служители – повече от една пета от компаниите ще подкрепят финансово работници, чиито деца са ученици. Особено внимание работодателите насочват към първокласниците.

Най-често подкрепата е във вид на пари, но има членове на БТПП, които предоставят подаръци или дават на своите служители допълнителен платен отпуск за първия учебен ден. Основните мотиви за съпричастността на мениджърите на компаниите са чисто емоционални и свързани с добрата атмосфера във фирмата. Но част от работодателите отбелязват, че разходите за учениците са значителни и за това ще отделят средства, с които да са в помощ на своите служители.

В повечето фирми до 50 лв. на ученик са средствата, които ще отделят работодателите, решили да направят такъв вид подкрепа.

26% от фирмите, участвали в анкетата предлагат гъвкаво работно време за служителите с деца. Сред тях най-честа практика е да се предостави възможност за започване на работа по-рано и съответно по-ранен завършък на работния ден. Също така служители с деца-ученици могат да излязат при необходимост по време на работа, а работодателите се отзовават положително и на заявленията за отпуск.

В преобладаващата част от фирмите, участвали в проучването до 5% от работниците ще си вземат отпуск или ще отсъстват частично на 17 септември т.г., когато е началото на учебната година, показват резултатите от анкетата на БТПП.

Резултатите от анкетата ТУК.


18.09.2018 г.
Назад