Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
На макроравнище можем да посочим България като страна на стабилност и постижения на бизнес средата, в сравнение с всички наши съседи. Това заяви в отговор на въпрос на БТА в Плевен председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, където се проведе среща между представители на бизнеса, Търговско индустриална камара – Плевен.
Той допълни, че България продължава на бъде страна с нисък държавен дълг, с добри финансови резерви и да отчита излишък в бюджета си, а не дефицит. Това е предпоставка за добър имидж на страната ни като място за инвестиции, подчерта той.
За съжаление все още липсва електронно правителство, има наличие на бюрокрация и корупционни практики, посочи като част от проблемите Симеонов. Той прибави като проблем за бизнеса сериозната липса на квалифицирана работна ръка. Все повече има регистрирани като безработни, които използват слабостите на социалната система, за да отлагат започване на стабилна и надеждна работа, а това е дразнещо за бизнеса, подчерта той. "Тази система трябва да се реорганизира така, че всички слабости, които позволяват многократно ползване на помощи и обучение да бъдат премахнати. Има случаи дори бежанци, които са обучени и са започнали работа, а след това използват слабостите на системата и отново минават на финансови помощи", каза Симеонов.
По повод скока на инфлацията Симеонов коментира, че е имало ясна договорка на бизнеса с управляващите, че няма да се вдигат данъците този мандат, но от скоро е започнало повишаването им под една или друга форма. Това повишава парите в обръщение и повишава притесненията на бизнеса, че ще им се увеличат данъците и те се презастраховат като увеличават цените, поясни Симеонов. По думите му работодателските организации имат важни въпроси, които са на дневен ред. Първият е за определяне на механизъм за минималната работна заплата, вторият - за премахване на класовете, третият - премахване на задълженията на работодателите да плащат първите три дни от болничните, а четвъртият е за премахване на минималните осигурителни прагове. Това би отворило пътя за нормалните социални отношения, заяви председателят на БТПП.
За проблемите на региона говори Георги Русинов - изпълнителен директор на Търговско-индустриалната камара в града. Позицията си представи подробно и кметът на Плевен Георг Спартански. Българската търговско-промишлена палата и Търговско-индустриална камара - Плевен събраха на среща на 17.10.2018 г. представители на бизнеса от региона, на местните власти и медиите за провеждане на дискусия за икономическото състояние и развитието на Плевенския район.
Участваха председателят на БТПП Цветан Симеонов, изпълнителният директор на Търговско-индустриална камара – Плевен Георги Русинов, кметът на града Георг Спартански, областният управител Мирослав Петров, Агенция по заетостта, Инспекция по труда, представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“.
Анализът на икономистите от ИПИ е показал следното:
Показана бе таблица с индикатори за икономическото развитие на област Плевен.
Анализът на резултатите от анкетното проучване на БТПП сред фирми от Плевенския регион показва:
На срещата бяха представени постижения на БТПП и РТПП/К допринесли за подобряване на бизнес- средата в страната и в региона - изготвени становища, позиции, предложения и др. в защита на интересите на предприемачите, представени пред съответните компетентни органи, които са били приети и са постигнали положителен резултат. Споделени бяха примери за добри практики, реализирани съвместно с местни органи, общински власти, организации, вкл.публично-частно партноьорство;
Представени бяха разработени нови услуги за клиентите, подпомагащи и облекчаващи дейността им: