Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайън обяви, че ще работи за въвеждането на минимална работна заплата на европейско ниво, която да намали неравенствата на стандарта на живот в Европейския съюз.
Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Красимир Дачев заяви, че ще се унифицира методиката за определяне на минимална работна заплата. Той обаче беше категоричен, че номиналът не може да бъде еднакъв в България и в Люксембург по различни причини. Една от тях е, че като се вземе предвид коефициентът на производителност на труда, заплатата в България ще падне много в сравнение с люксембургската, германската или която и да било западна минимална заплата.
От своя страна Ваня Григорова подчерта, че това е производителност на работодателя, а не на труда, защото основната част от факторите, които определят доколко едно производство е ефективно и рентабилно, са в ръцете на работодателите и бизнеса. Според нея европейска минимална работна заплата в смисъла, в който го приема българският гражданин, е невъзможна.
Красимир Дачев се съгласи с г-жа Григорова, че до голяма част ние сме виновни за тази производителност на труда, защото нашите работници като отидат в чужбина, не работят по същия начин. Там работят много повече.
Той подчерта, че неговите работници не са членове на синдикатите и по негови наблюдения напоследък във всички компании в IT сектора никой не говори за синдикална дейност.
„Според нас административното налагане на каквато и да било заплата е грешка, защото много често нашите минимални заплати са много по-високи от тези, които налага държавата. В последните 10 години най-бързо растящото перо в българската икономика са работните заплати“, допълни Дачев.
Източник: bnt.bg