Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Проектът на Българска търговско-промишлена палата /БТПП/ „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й”, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, е амбициозен и това личи още от самото му заглаие. Дейностите, които ще продължат четири години, са насочени към идентификация и ограничаване на всички форми на неформалната икономика.
За палатата, като най-голямата работодателска организация, проектът е много важен по три причини. На първо място след приключването му проявите на неформалната икономика трябва да са значително по-малко, въпреки че сме наясно, че едва ли ще успеем да сведем нарушенията до нула. Това е работа на държавните институции и регулации. Проучванията показват, че често се случва и работодатели, и работници, да стават формални нарушители на закона заради слаба информираност. Това е явление, което би могло да се корeгира с инструментите на проекта.
Втората много важна причина е бюджетът, който за четири години е близо 9 млн. лв. Зад тези пари са предвидени широк спектър от дейности – организирането на 332 събития в 28 областни града, като голямата част от тях са дискусии и семинари. Предвиждаме да бъдат създадени и да останат трайно да функционират мрежи, които ще включват всички заинтересовани страни. Организирането и провеждането на сериозно количество конференции и кръгли маси залагат проблемът сива икономика в трудовите правоотношения да бъде поставен в широк дискусионен кръг. В основа на дискусиите се поставят резултатите от едно мащабно проучване сред работодатели и работници от осем ключови сектора. Целта е да бъде измерено познаването на правната рамка на трудовоправните и осигурителните отношения. Предвиждахме да разпространим 4000 анкетни карти сред членовете на палатата, но в последствие броят нарастна до над 6000. Решихме да разширим обхвата, тъй като резултатите от това проучване ще рефлектират върху всички други дейности по проекта.
Третата причина е във възможността този проект да стане генератор на добра европеска практика. Ние си дадохме сметка, че обученията и дискусиите няма как да обхванат всички заинтересовани страни, подготвяме брошура и интернет сайт. Вече започна работата по създаването на електронна платформа с уеб базирана интерактивна информационна среда за осигуряване на възможност за он-лайн обучения, дискусионни форуми, интерактивен обмен на мнения, идеи, информация и добри практики.
За да осигурим устойчивост на дейностите по проекта разписахме създаването на механизъм, който да поддържа на високо ниво информираността на целевите групи за прилагането и промените в действащото законодателство. Предвиждаме обединяване на различни инициатива като създаването на електронен Информационен пул за документи и добри практики при регулирането на отношенията между социалните партньори с цел подобряване на секторния социален диалог. Свикнали сме само да се запознаваме и да се опитваме да прилагаме добри европейски практики, но време е да започнем сами да ги генерираме.
Освен това ще създадем виртуална „Социална академия”, чрез която ежегодно ще се организират двусеместриални дистанционни он-лайн обучения на социалните партньори и техните членове за надграждане и поддържане на правната им информираност. Въпросът е знанието за законодателните промени в социалната сфера да не е оставено само на юридическите съветници и експерти, а да станат повод за дискусии и обект на по-широк обществен фокус.
Предвиждаме да издаваме тримесечен информационен бюлетин „Социални практики” на книжен и електронен носител. Ще изградим сигнален механизъм за разпращане на електронни съобщения за правените изменения в действащото законодателство. Ще разработим Кодекс по бизнес етика, който ще разпространим до всички целеви групи и заинтересовани лица.
За устойчивостта на проекта от особено значение е предвиденото създаване на регионални мрежи за сътрудничестно между целевите групи в 6-те региона по планиране, които ще включват всички заинтересовани лица от съответния регион за по-широко използване на партньорските подходи при разпространението и прилагането на добри практики.
Във всеки един от 28-те областни града ще бъде ситуиран офис, в който да се подават сигнали за нарушаване на трудовото законодателство. Хората ще могат да депозират оплакванията си, а звената на БТПП ще имат ангажимента да ги обобщават и да се предлагат управленски решения за изпълнителната и законодателната власт.В тези офиси ще се дават и консултации по вече възникнали казуси.
Този проект ще ни накара да осмислим новата ситуация в която се развиват социалните отношения след като и формално ние сме европейци и трябва да спазваме общите правила - както работниците, така синдикатите и работодателите. Реално условията на кризата принуждават хората да се съгласяват на всякакви неща – работодателите свиват производството, да намаляват заплати, а работниците да се съгласяват да не получават целите си заплати особено, когато са в по-ранна възраст.
Това е причината проектът на БТПП да алармира за смисъла на този проблем и да търси начин за разрешаването му. В хода на проекта има предвидано изграждането на методически и учебен инструментариум за започване на масово обучение на целевите групи. След това целевите групи вече няма да имат оправдание, че не познават нормативната уредба и заради това грешат. Целта е да се направи всичко възможно да се промени манталитета. Нека си признаем, че е обидно партньорите ни от ЕС да ни мислят за Андрешко и да смятат, че за българина законът е нещо, което задължително трябва да се заобикаля. Знаем, че това е една твърде амбициозна задача, тъй като все още има хора, които се гордеят с това, че са „преметнали” закона. Причината за това мислене може би все още се крие в слабостта на държавата и това, че хората са свикнали да не разчитат на нея.
Изходът е единствено да изградим и укрепваме европейско си самосъзнание, да се чувстваме като достойни граждани на ЕС и да започнем не само да мислим, но и да се държим като европейци – като спазваме правилата и имаме отговорно поведение.