Назад

Националната контактна точка на България към ОИСР и нейната роля за отговорно бизнес поведение

За насърчаване на Eкологично, социално и корпоративно управление (ESG) и Корпоративната социална отговорност (CSR)




 

Българската търговско-промишлена палата взе участие в редовна среща на Работна група към Националния икономически съвет (консултативен орган към Министерски съвет) със състав, функции и правомощия за подпомагане дейността на Националната контактна точка (НКТ), създадена в хода на присъединяването на България към Декларацията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за международните инвестиции и мултинационалните компании.

Ръководител на НКТ е изпълнителният директор на ИАНМСП, а самата работна група е към Министерството на иновациите и растежа.

Цел на срещата бе представяне на новия състав на Работната група и запознаване в подробности с целите на НКТ.

С присъединяването си към Декларацията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за международните инвестиции и мултинационалните компании, държавите се задължават да прилагат Насоките на ОИСР за мултинационалните компании за отговорно бизнес поведение, което става посредством НКТ.

Ролята на 50-те НКТ на държавите, присъединили се към Декларацията на ОИСР, е свързана с прилагането на Насоките, които представляват набор от доброволни препоръки за отговорно бизнес поведение в съответствие с приложимите закони и международно признати стандарти.

Те покриват редица области: общи политики, оповестяване, права на човека, заетост и индустриални отношения, околна среда, борба с подкупите, искане на подкупи и изнудване, интереси на потребителите, наука и технологии, конкуренция, облагане с данъци.

Сред задълженията на НКТ са да насърчават доброволното спазване на Насоките за мултинационалните компании за отговорно бизнес поведение, да разглеждат случаи на нарушения на Насоките, да действат като медиатор между заинтересованите страни, да насърчават диалога и да търсят взаимно приемливи решения.

Насоките на ОИСР за мултинационалните компании за отговорно бизнес поведение са за всички компании, които работят в международен план – от малки фирми до големи корпорации. Те са единственият многостранно съгласуван и изчерпателен кодекс за отговорно бизнес поведение, който правителствата са поели ангажимент да насърчават. 

Насоките на ОИСР за мултинационалните компании за отговорно бизнес поведение имат за цел да насърчават положителния принос на предприятията за икономическия, екологичния и социалния прогрес в световен мащаб. Те също така целят да гарантират, че дейността на предприятията е в хармония с правителствените политики, да укрепят основата на взаимното доверие между предприятията и обществата, в които оперират, да спомогнат за подобряване на климата за чуждестранни инвестиции и за засилване на приноса за устойчиво развитие.

НКТ има секретариат, който осъществява експертното осигуряване на точката. В Работната група участват представители на Министерство на иновациите и растежа (МИР); Министерство на икономиката и индустрията (МИИ); Министерство на труда и социалната политика (МТСП); Министерство на околната среда и водите (МОСВ); Национална агенция за приходите (НАП); Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ); Българска стопанска камара (БСК); Българска търговско-промишлена палата (БТПП); Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ); Съюз за стопанска инициатива (ССИ); Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ); Конфедерация на труда “Подкрепа” (КТ “Подкрепа”); Център за изследване на демокрацията (ЦИД); Българска асоциация на специалистите по корпоративна социална отговорност (БАКСОС); Българска мрежа на Глобалния Договор на ООН. При необходимост се привличат и външни експерти от други организации и ведомства.

Българската търговско-промишлена палата ще продължи да информира за новости в работата на работната група към Националната контактна точка в подпомагане на насърчаването на Насоките и стандартите на ОИСР за отговорно бизнес поведение. Ролята на НКТ в тази част е свързана с поддържането на постоянна връзка със социалните партньори и други участници в процеса по установяването и прилагането на отговорното бизнес поведение. С помощта на тази връзка се цели да се идентифицират новите тенденции и установяващите се практики в отговорното бизнес поведение, да се подкрепят положителните инициативи на предприятия с положителен принос към икономическия, социалния и екологичния прогрес и да се инициира сътрудничество за идентифициране и отговор срещу рискове от неблагоприятно влияние на определени продукти, региони, сектори и индустрии.

Повече информация за НКТ е налична тук

 


29.07.2024 г.

Още новини:

Видео:

Назад