Назад

БТПП принципно подкрепи предложените промени в данъчното законодателство за 2025 г.



По време на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) бяха представени предложенията за изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). 

Българската търговско-промишлена палата бе представена от д-р Васил Тодоров, заместник-председател, и Боряна Абаджиева, гл. експерт „Икономически анализи и политика“.

БТПП принципно подкрепи предвидените мерки в цитираните данъчни закони, които в голямата си част са с редакционен характер, свързани с необходимостта от актуализиране на разпоредбите и синхронизиране с други актове и практики. Палатата специално открои позицията си по някои от предложените мерки:

По Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО):
 БТПП подкрепя мерки, свързани с продължаване прилагането на данъчното облекчение за извършване на производствена дейност в общини с безработица е с или над 25 на сто по-висока от средната за страната.

По Закон за изменение и допълнение на Закона за Данък върху добавената стойност (ЗДДС): 

  • БТПП приветства позитивно  целите, с които са  предложени новите правила за малки предприятия, които съответстват на заложените такива в Директива (ЕС) 2020/285  и допринасят за  създаването на среда, благоприятстваща растежа на малките предприятия, за създаването на ефикасна и стабилна среда за гладкото функциониране на един по-задълбочен и по-справедлив единен пазар;
  • БТПП подкрепя предложения за промени, свързани с постигане на съответствие на българското ДДС  законодателство с Европейското право и въвеждане на изисквания, налагани от правото на Европейския съюз и свързани с отстраняване на несъответствия;
  • Палатата подкрепя запазването на нулевата ставка за брашното и хляба;
  • БТПП не подкрепя  предложения за промени, свързани с въвеждане в ЗДДС  на задължение за предоставяне на данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси, тъй като подобна мярка ще доведе до увеличаване на разходите и административната тежест за бизнеса, повишават се разходите им за счетоводно отчитане.

По Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС):
БТПП изрази резерви относно натоварването на транспортните, логистичните и спедиторските  фирми със задължението да предават информация към агенция "Митници".

По Закона за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ):
БТПП подкрепя мерки, свързани с повишаване на събираемостта на  данъци, както и случаи на навременно установяване на такива. Доколкото лицата, посочени по реда на ЗНАП имат установени задължения и срокове, те следва да се изпълняват в срок и обем.

Във връзка с ускореното развитие на дигиталните технологии, следва да се улеснява все повече възможността за по-лесно свързване и предаване автоматично на данни, не изискващи изрична допълнителна административна дейност, ако има възможност тя да бъде автоматизирана. В тази връзка би било добре преди въвеждане на всякакви наказателни санкции, да се установи възможността за намаляване на административна тежест, ако тези дейности бъдат автоматизирани и да бъде минимизирана възможността от грешки и забавяне на срокове, дори и чрез обикновено предварително уведомяване за изпълнения на задължения.

Законопроектите за промени в данъчните закони няма да бъдат внесени в сряда в Министерския съвет. Това съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова по време на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), като ще се чака формирането на 51-вото Народно събрание, за да бъдат внесени промените. По думите й Министерството на финансите не предвижда увеличаване на данъците за догодина.

Следват становищата на БТПП по измененията на данъчното законодателство за 2025 г., във връзка със заседанието на НСТС:

 


29.10.2024 г.

Още новини:

Видео:

Назад