Назад

Проведе се обучение по „Здравословни и безопасни условия на труд“

За представители на браншови организации, членове на Съвета на браншовите организации при БТПП








 

По инициатива на Съвета на браншовите организации при БТПП се проведе тридневно обучение по Програмата „Здравословни и безопасни условия на труд“ за браншови организации, членове на Съвета, и партньори на Палатата.

Събитието бе открито и ръководено от Борил Ташев – председател на Съвета на браншовите организации при БТПП през 2024 г.

Приветствие към участниците поднесе Цветан Симеонов – председател на Палатата, който изтъкна важната роля на обученията по ЗБУТ като предпоставка за създаване и осигуряване на по-добра и здравословна работна среда.

Презентация на тема „Средства за защита на дихателните органи – уязвими групи и ЛПС“ представи Борил Ташев председател на Българска асоциация „Труд, здраве, безопасност“.

Лекторът запозна участниците с най-честите професионални заболявания на белите дробове в контекста на околната среда. Показани бяха най-разпространените канцерогенни вещества и отраслите, засегнати от тяхното влияние. Описани бяха професионални заболявания и области, обхванати от тези заболявания. Лекторът представи различни видове отровни вещества и пътищата за проникването им в организма – чрез абсорбация през кожата; през дихателните пътища и през хранителния тракт. Разгледано бе навлизането на опасните вещества и въздействието им върху човешкия организъм – газообразни вещества, частици, видове замърсители. Внимание бе отделено на защитата на дихателните органи: класификация на полумаски за зашита от частици; пълната гама от филтри за газове и частици, одобрени по действащите европейски стандарти; максимално подсмукване при условията на лабораторните изпитвания; частичкови респиратори и техните характеристики; полумаски със сменяеми филтри и характеристиките им; цели лицеви маски и др.

Борил Ташев представи и темата „Защита на високо ниво – уязвими групи и ЛПС“. Основен акцент бе поставен върху работата от височина и предназначението на личните предпазни средства, осигуряващи защита срещу падане от височина. Показани бяха: статистически данни за работа на височина, български и европейски норми за лични предпазни средства за работа на височина. Акцентирано бе върху Общите правила за работа на височина и Общите правила за употреба на лично предпазно оборудване за защита от падане от височина.

Темата „Пазарът на имоти през 2024 г. и новите ограничения на БНБ в кредитирането“ бе представена от Александър Бочев – председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“. Под формата на графики лекторът направи професионален анализ на:

Брой продажби за страната в периода 2019 – 2023 г. - периодът преди и след Пандемията от Covid 19. Отчетен е спад на регистрираните сделки в Агенция по вписванията през 2020 г., но няма разграничение по видовете им: апартаменти; офиси; складови помещения и др. Предположенията на експерти, че след Пандемията през 2019 г. цените на имотите ще тръгнат надолу не са се потвърдили, напротив, случило се е обратното, покупко-продажбите на имоти, както и цените са тръгнали нагоре. Рекордна в това отношение е била 2021 г. както за броя на регистрираните сделки, така и за цените на имотите. През 2022/2023 г. пазарът на имоти и цените са започнали да се успокояват.

Графика и анализ бе представен за броя ипотеки за страната 2019 – 2023 г. по тримесечия. Освен броят на ипотеките, през периода се е увеличил и броят на отпуснатите кредити.

Пред участниците бяха представени също графики за:

  • Брой продажби през 3-то тримесечие в големите градове: Бургас, Варна, Пловдив, София и средно за периода 2019 – 2024 г.
  • Брой ипотеки през 3-то тримесечие в големите градове: Бургас, Варна, Пловдив, София за периода 2019 – 2024 г.
  • Брой продажби през 1-во тримесечие 2023 – 2024 г. в големите градове: Бургас, Варна, Пловдив, София.
  • Брой продажби през 2-ро тримесечие 2023 – 2024 г. в големите градове: Бургас, Варна, Пловдив, София
  • Брой продажби през 3-то тримесечие 2023 – 2024 г. в големите градове: Бургас, Варна, Пловдив, София
  • Общ брой продажби за страната до 3-то тримесечие 2023 – 2024 г.

 

Лекторът се спря подробно на движението на индекса на цените на жилища през периода 2019 – 2024 г.

Графиките показват, че търсенето на имоти надвишава предлагането в големите градове, което е особеност на пазара. Вписването на ипотеки увеличава броя на имотните сделки, но увеличава и кредитирането. През 2023 – 2024 г. сделките общо за страната са били почти изравнени. Има ръст и в кредитирането през 2024 г. Предвид тенденцията БНБ въвежда 3 мерки за ограничаване на кредитирането:

  • съотношението между размера на текущите плащания по кредита (месечната вноска) и месечния доход на кредитополучателя при отпускане на кредит да не надвишава 50%;
  •  размерът на кредита да не е над 85% от стойността на имота, който служи за обезпечение;
  •  максималният срок по договора за кредит да не бъде по-дълъг от 30 години.

Очакванията за 2025 г. са за лек ръст на броя на сделките с имоти и покачване на цените с около 10-15%.

По темата се състоя оживена дискусия.

Презентация на тема „Системите за съхранение на електроенергия и тяхното приложение във ВЕИ“ бе представена от Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна академия България“.

Лекторът запозна участниците с плана на Европейската комисия REPowerEU, приет през май 2022 г. Планът се отнася:

  • за икономия на енергия и подобряване на енергийната ефективност;
  • за диверсифициране на енергийните доставки;
  • за ускоряване на чистия енергиен преход.

Целта е възобновяемата енергия на Съюза да достигне 42,2%, евентуално 45%, а темпът на нарастване на ВЕИ - 22%.

В България планът навлиза по-бавно. От представена графика за 2022 г. е видно, че делът на енергийните източници в България е около 20%, т.е. страната се позиционира почти в средата сред държавите от ЕС. През 2023-2024 г. се отчита бум на възобновяемите енергийни източници у нас.

Представен бе докладът „Драги“ и основни акценти в него:

  • декарбонизацията: определяща отличителна черта на бъдещето на Европейския съюз;
  • декарбонизацията и конкурентоспособността са едно и имат общи цели;
  • представляват огромна икономическа възможност за ЕС, предвид неговата зависимост от изкопаеми горива;
  • зависимостта от изкопаеми горива всъщност е една от коренните причини за предизвикателствата пред ЕС в областта на конкуренцията.


Специално внимание бе отделено на системите за съхранение на електроенергия и тяхното приложение във ВЕИ. Посочени бяха основните фактори за развитие на пазара за съхранение на електроенергия в България:

  • либерализация на пазара на енергия за битови потребители;
  • прозрачност на пазара на електроенергия, в частност от ВЕИ;
  • дигитализация на процесите, рентабилността и конкурентоспособността на ВЕИ.

Целта е постигане на сигурност, достъпност и устойчивост на пазара за съхранение на електроенергия.

Предвид актуалността на разглежданата тема, участниците зададоха многобройни въпроси, на които лекторът отговори компетентно.

Участниците бяха запознати и с Измененията на Кодекса на труда, свързани с работата от разстояние.

 


29.10.2024 г.

Още новини:

Видео:

Назад