Назад

Повече за предстоящия за въвеждане „цифров продуктов паспорт“ (ЦПП)

Подготовка за изпълнение на новите изисквания на Регламента за екопроектиране на устойчиви продукти (ESPR)




На 28 октомври се проведе втора информационна сесия организирана съвместно от Българския институт за стандартизация (БИС), GS1 България и SoftGroup AD на темаЦифров паспорт на продукт (ЦПП) – Ново предизвикателство пред бизнеса, индустрията и потребителите. Целта е да бъде информирана българската общност за предстоящото законодателство по отношение на екопроектирането на устойчиви продукти и да започне своевременна подготовка за изпълнение на новите изисквания.

Събитието се проведе хибридно при засилен интерес, както на място, така и онлайн, на представители на фирми от различни сектори, от цялата страна.

Инж. Виктор Матев, секретар на БИС, ТК 54 „ИКТ“, запозна участниците с основни принципи и цели на Регламента за екопроектиране на устойчиви продукти (ESPR), сроковете за приемане на последващите делегирани актове и актове за имплементиране, продуктите в обхвата на Регламента и не на последно място направи преглед на БДС EN стандарти свързани с предвидения за създаване Цифров продуктов паспорт (ЦПП). Експертът подчерта, че законодателния процес трябва да приключи до 2030 г, и изискването за паспорт ще влезе в сила за всички продукти, в обхвата на регламента.

В своето изложение Цвета Братанова, изп. директор на GS1 България, направи преглед на основни елементи от регламента, в т.ч. въвеждането на цифров продуктов паспорт, както и какви са продуктовите аспекти (Глава II Изисквания за проектиране, член 5), които следва да бъдат подобрени в резултат на въвеждането на изискванията за екопроектиране на устойчиви продукти, в т.ч дълготрайност, надеждност, ремонтопригодност, възможност за рециклиране и други. Тя подчерта, че ЦПП е инструмент за съхранение и споделяне на информация с участниците по цялата верига на доставка, свързана с устойчивостта, кръговия характер и съответствие със законодателството.

Към 2030 г прогнозата е, че около 14 млрд. продукта ще имат цифров паспорт. В момента в работни групи към CEN/CENELEC JTC24 се разработват стандарти са системата на ЦПП, което включва определяне на подходящата идентификация и носители на данни (баркодове и RFID и NFC тагове) за тази идентификация, протоколите за обмен на данни, формата за съхранение, архивиране и устойчивост на данни, управление на правата за достъп, сигурността на данните и други. Очаква се системата на ЦПП да бъде изградена върху съществуващи международни стандарти и добри практики, като дава възможност за използване на нови технологии и подходи.

България участва в процеса по стандартизация чрез ТК 54 към БИС, който е член на CEN/CENELEC респ. JTC 24. Не на последно място, като работещ в общността на GS1, г-жа Братанова подчерта, че стандарти на международната организация, в т.ч. GS1 Digital Link са подходящи да изпълнят изискванията за идентификация и че използването им би свело до минимум разходите и осигуряват оперативна съвместимост.

Любомир Раев, инженер софтуерни решения в SoftGroup, акцентира върху разликата между ЦПП система и ЦПП данни. Стандартизиране на ЦПП системата е това, по което се работи в момента в CEN/CENELEC JTC24 и включва архитектурата на цялата система по управление, съхранение и достъп до ЦПП. Докато ЦПП данните предстои да бъдат определени поетапно чрез съответните делегирани актове и ще бъдат специфични за всяка категория продукти. Раев онагледи процеса по създаване, предаване и търсене на продуктовите данни през жизнения цикъл на продукта, ролята и участието на отделните икономически оператори по веригата и правата за достъп. Говори за добавената стойност на бизнеса, между които удостоверяване за автентичност на продукта, детайлен поглед върху веригите на доставки за сурови и компоненти, подобряване на оперативната ефективност и редуциране на разходите.

Препоръка към засегнатите бизнес участници е своевременно да започнат с дефиниране на процесите, типовете данни и техните източници и стартирането на пилотни проекти с минимални данни и процеси, които да бъдат надграждани. В заключение инж. Любомир Раев представи демо версии на Цифрови продуктови паспорти за мебели, текстилни изделия и битова техника за онагледяване на визуализацията на данните.

За повече информация и запис от събитието се обръщайте към gs1bulgaria@gs1bg.org и тел. 02/ 8117 567.

*Цифровият паспорт на продукта (ЦПП) има за цел предоставяне на информация за характеристиките и екологичната устойчивост на продуктите в дигитална форма. Над 30 категории на стоки, които се предлагат на пазара на ЕС, попадат в обхвата на изискването за ЦПП. Тези категории включват, но не се ограничават до батерии, текстил и облекло, мебели, електроника, строителни материали, детски играчки, метали и алуминий, химикали и други. Той ще е в помощ на потребителите да правят информиран избор.

 

 


30.10.2024 г.

Още новини:

Видео:

Назад