Назад

Европейско икономическото проучване на EUROCHAMBRES и нагласите на българските фирми





32-рото годишно издание на  Европейското икономическото проучване на EUROCHAMBRES (EES2025) отразява период на преход и адаптация към новите икономически реалности, обусловени от геополитическата нестабилност и предизвикателствата на глобалния пазар. БТПП е партньор на EUROCHAMBRES в проучването за 26-ти пореден път. Своите очаквания изразиха над 680  предприемачи, представители на българския бизнес.

Бизнес доверието в Европа е в процес на възстановяване, макар и с предпазливост, поради продължаващите глобални и регионални икономически предизвикателства.

Очакванията на българския бизнес (презентация тук) са леко влошени спрямо миналата година,  но цялостната му визия остава сред най-позитивните. Около 53% от анкетирани компании имат позитивни очаквания за по-благоприятен бизнес климат през 2025г.   

Основни предизвикателства за следващата година, посочени в проценти от бизнеса, са свързани с : Липса на квалифицирани работници( 63%), Разходи за труд ( 58%), Условия за финансиране ( 49%).

Притесненията относно разходите за труд, недостига на  квалифицирани работници и  регулаторните тежести пък са посочени като водещи от европейските фирми (на база мнения на 43 хил. компании от 27 европейски страни).

Проблемът с липсата на квалифицирана работна ръка има няколко възможни решения, като БТПП продължава да работи за улесняване на достъпа на българските фирми до  внос на работна сила и от чужбина - част от дългосрочната задача на Палатата за решаването на този въпрос.

Трябва да се търсят и внедряват работещи решения,  да се автоматизират и роботизират производствени процеси, внедряване и на изкуствен интелект в по-високоспециализирани дейности. Важно е да се решават и демографските проблеми  и да има стимулиране на обратни миграционни трудови процеси на българи от чужбина към страната, чрез подобряване на условията на живот и труд. И не на последно място чрез  повишаване на образователните умения, учене през целия трудов път, както и  чрез повишаване на квалификация и умения в самия работен процес във фирмите.

Позитивни нагласите за увеличение на вътрешните продажби са дали над 45% от анкетираните фирми, докато при очакванията за експорт,  нивата на заетост и инвестициите,  по-скоро се очаква задържане. При прогнозите за заетост, фирмите, които очакват задържане на нивата, са около 57%, докато тези, очакващи увеличаване през 2025г., са  едва 32%. В контекста на бизнес климата, българските предприемачи демонстрират  по-плаха увереност за 2025 г., очаквайки подобрения спрямо предходната 2024 г. Над 53% определят по-позитивни нагласи за цялостното развитие на бизнеса, сравнен с 2024. Това позитивно отношение е подкрепено  и от очаквания за достъп до средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост, стабилизиране на вътрешните продажби и повишена покупателна способност,

Очакванията за бизнес доверие за 2025 г. на европейските фирми (презентация тук) леко се подобряват в сравнение с предходната година, но все още са отрицателни. Резултатът отразява като цяло бурната икономическа перспектива и предпазливата реакция на европейския бизнес.

По-разхлабените парични политики и облекчаващите се условия на финансиране притежават потенциал за възстановяване на доверието и съживяване на частните инвестиции. Освен това капитализирането на предимствата, предлагани от единния пазар, може да стимулира публично-частните партньорства и комерсиализацията на проекти от общ европейски интерес

Въпреки предизвикателствата, свързани с нарастващите заплати и производствени разходи, както и несигурността относно веригите за доставки и икономическите перспективи, българският бизнес се отличава с оптимизъм и през следваащата година.

Съществени рискове за световната икономика включват геополитическата нестабилност, особено във връзка с войната в Украйна и в Близкия Изток. Тези фактори могат да повлияят на предлагането на суровини, да доведат до нарушения в глобалните вериги за доставки и да увеличат международните цени, което би могло да има отрицателно въздействие както на външната търговия, така и на вътрешното търсене в България.

Структурните предизвикателства, свързани с липсата на квалифицирана работна сила, усложняват перспективите за заетостта на предприятията в ЕС, докато растящите разходи за труд допълнително ограничават желанието на компаниите да наемат персонал. При настоящите условия се очаква европейският бизнес да бъде по-малко склонен да поеме разходите за труд през следващата година.

 Европейските предприемачи казват, че Европа се нуждае от:

  •  По-лесно финансиране и по-ниски разходи за труд, за да останат конкурентоспособни
  • Опростени разпоредби и по-малко бюрокрация
  • По-добър достъп до квалифицирани работници и подкрепа за повишаване на квалификацията
  • Стабилна, предвидима бизнес среда.
     

Ключови послания на EES2025 към политиците:

• Увеличете финансирането и опростете регулациите: Укрепете финансовата подкрепа и регулаторните рамки, за да стимулирате инвестициите, да насърчите растежа на бизнеса и да контролирате разходите за труд.

• Намалете бюрокрацията: Следвайте целта за намаляване на отчетността с 35% за МСП и премахнете пречките пред по-гладък и по-силен единен пазар.

• Изградете квалифицирана работна сила: Привлечете най-добрите таланти, подкрепете ученето през целия живот и осигурете финансиране в целия ЕС за повишаване на уменията, за да посрещнете предизвикателствата на утрешния ден.

• Ускоряване на дигиталната трансформация: Насърчавайте цифровите решения и приемането на AI, за да рационализирате разходите и да увеличите производителността.

• Инвестирайте в бъдещето: Инвестирайте в модерна инфраструктура за възобновяема енергия за достъпен и надежден достъп до чиста енергия.

• Дайте възможност за пазарна интеграция: Капитализиране на потенциала на единния пазар и създаване на благоприятни условия за международна търговия.

 


21.11.2024 г.

Още новини:

Видео:

Назад