Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
По време на кръгла маса с участието на партньори от европейския проект „Информиране за правилата за командироване“ /Informing on the Rules of Posting - IOR/ Българската търговско-промишлена палата представи резултатите от дейности, свързани с изпълнението на проекта. Бе представена информация за националния семинар, проведен на 30 октомври в България. В него се включиха 15 експерти, представители на работодатели, синдикати и работници. Събитието бе осъществено под формата на обучение и изграждане на капацитет за експерти от различните целеви групи относно правата и нуждите на командированите работници, така че те да могат по-добре да се застъпват от името на тези работници и да ги подкрепят при търсене на информация и съвети.
Експерти от организациите – партньори по проекта от Испания, Полша, Германия, Холандия, Чехия и България, представиха обобщена информация за проведените семинари в съответните страни. Над 70 участници общо са били обучени в резултат от тези събития.
Проектът „Информиране за правилата за командироване“ е насочен към правилата за командироване, европейската и национална правна рамка за командировките, условията за преместване на работници в секторите на селското стопанство, социалните грижи и строителството.
За постигане целите на проекта:
партньорите са разработили информационен портал за предоставяне на информация и съвети, които могат да бъдат поискани от работници и работодатели от страни партньори или всяка друга държава-членка, или страна кандидатка за Европейския съюз.
Информационният портал е достъпен ТУК.
Информационният портал е референтна рамка на европейските разпоредби и тези на страните - партньори в проекта IOR. Той включва каталог с въпроси и отговори и основна информация за регламентите на ЕС относно командироването на работници; каталог с въпроси и отговори относно конкретна информация, отнасяща се до всяка държава партньор на проекта и отделни целеви сектори. Наличните отговори препращат към по-специфична информация на официален национален уебсайт и други източници на информация по теми като: социално осигуряване; плащане на данъци; медицинска помощ и др.
Информационният портал работи като инструмент за консултации, чрез международната мрежа от съветници, създадена в рамките на проекта. Консултациите са възможни чрез онлайн платформа, по телефона, лично, след уговорка или чрез формата за обратна връзка, в раздел „Съвети“.
Информационният портал ще работи в продължение на шест месеца (до края на март 2025 г.).
Експертите от всяка страна представиха и обсъдиха кои стратегии за разпространение на портала биха били най-подходящи за прилагане, за да достигнат до най-голям брой работници и компании, като се договориха за различни действия в това отношение.
Предстои изготвянето на наръчници за правилата за командироване на работници и насоки за работодатели, които командироват работници. Те ще включват информация за правната рамка: относно законодателството на Европейския съюз за командироване на работници; правната рамка за работници от трети страни и придобиването на „статут“ на командирован работник; правила за командироване и права на работниците, които са изпратени да работят на друго място; регламент за социално осигуряване на тези работници и различни трудности, бариери и предизвикателства при командироването на работници, както и някои необходими подобрения.