Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
БТПП участва в Българо-унгарски бизнес форум, провел се в град Будапеща, Унгария в края на миналата седмица по инициатива на Службата по търговско-икономически въпроси към Посолството на Република България в Унгария.
Председателят на палатата Цветан Симеонов подчерта, че дългосрочното партньорство с организации като Унгарската търговско-промишлена палата и Унгаро-българската стопанска камара е изключително полезно за подпомагане на двустранните икономически отношения. Унгария е един от ключовите партньори на България в областта на търговията и инвестициите. Симеонов представи подробно разнообразната информация, с която разполага БТПП в помощ на български и международни компании в доброволния Търговски регистър на палатата, възможността за разрешаване на търговски спорове, съдействие за намиране на партньори, участие в бизнес събития от двустранен и многостранен характер и много други.
Стокообменът между двете страни възлиза на 2,3 млрд. евро през 2023 г. През първата половина на 2024 г. е в размер на близо 1,2 млрд. евро. Това каза служебният министър на икономиката и индустрията на България Петко Николов в приветственото си слово в рамките на форума.
"Днешното събитие цели не само да задълбочи съществуващите търговски отношения между България и Унгария, но и да създаде нови възможности за сътрудничество, инвестиции и икономическо партньорство", отбеляза Николов.
По думите му за страната ни е важно продължаването на работата по привличане на унгарски инвеститори у нас, но и същевременно предоставянето на възможност на български компании да присъстват на унгарския пазар.
"България предлага стабилна инвестиционна среда и редица предимства като конкурентни данъчни условия, стратегическо разположение, както и нарастваща мрежа от индустриални зони", посочи Николов. Той заяви, също така, че страната ни подкрепя проекти, насочени към новите технологии и устойчивото развитие.
Унгарските компании, които искат да разширят присъствието си в Югоизточна Европа, ще открият в България партньор с визия за растеж, като същевременно много български компании проявяват интерес към унгарския пазар, който е перспективен и предлага възможности в редица сектори, отбеляза министърът.
Министър Николов приветства факта, че на форума присъстват редица представители на унгарската бизнес общност, отбелязвайки, че това показва стремежа на двете страни към изграждане на трайни икономически отношения.
"Убеден съм, че благодарение на създадените днес контакти ще изградим връзки от сериозна полза за двете страни", каза икономическият министър.
Българо-унгарският бизнес форум бе организиран от Невена Стоянова, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси към Посолството на Република България в Унгария. "Надявам се днес да поставим основите на успешни търговско-икономически партньорства и инвеститорите да видят потенциала на икономическите възможности", каза Стоянова в своето слово. Тя се спря и на възможностите пред България като дунавска страна и преминаващите през територията ѝ пет международни пътни коридора.
"Турбулентната обстановка през последните 5 години в световен мащаб даде повод за размисъл и доказа значимостта на фактора свързаност. Доведе до преструктуриране на тенденциите в световната търговия и производство, и търсене на възможности за скъсяване на разстоянията. Ето защо смятам, че българските и унгарските предприемачи трябва да се възползват от близостта на двете държави", призова тя.
Българските фирми изнасят към Унгария основно нефтени продукти, медикаменти, желязо, кабели, резервни части за автомобили, стъкларски изделия и стъкла за автомобили, хлебни и тестени изделия и др. От Унгария към страната идват части за електрически акумулатори, акумулатори, електрически двигатели, автомобили, генератори, автоматични машини за обработка на информацията, месо и продукти за хранително-вкусовата промишленост, според предоставените данни от Невена Стоянова.
Онлайн участие взеха Георги Самандов - зам.-министър на енергетиката, Юлиян Балчев - главен секретар на Българската агенция за инвестиции, Донка Михайлова, зам.-председател на Националното сдружение на общините, Яна Младенова, директор в Национална компания индустриални зони, инж. Ангел Джоргов – кмет на гр. Самоков, Боян Минков – кмет на Белоградчик, и представители на бизнеса от България.
Участие в събитието взеха над 70 представители на унгарски фирми, браншови организации от секторите автомобилна, батерийна, лека, електроника и електротехническа индустрия, IT сектор, енергетика, кръгова икономика, потенциални инвеститори, туристическа индустрия, изявени българи, устроили се в Унгария, и унгарци с принос за развитието на търговско-икономическите взаимоотношения между двете страни.