Назад

Българската икономика и ролята на инвестициите – как да стимулираме растежа с преки чуждестранни инвестиции





Председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов участва в Петото издание на Софийския икономически форум в панелна дискусия на тема „Състояние на българската икономика и ролята на инвестициите – как да стимулираме растеж с ПЧИ“

Българският икономически пейзаж се развива, а ПЧИ играят ключова роля за очертаване на траекторията на растежа. В този панел дискусията беше как България може да насърчи още повече ПЧИ за да постигне устойчив икономически растеж и просперитет.

Данни от Института за развитие на управлението (IMD), Швейцария, показват, че България заема 58-мо място от 67 анализирани държави. Фактически страната е изгубила 10 позиции спрямо 2020 г. и 20 позиции спрямо 2019 г., подчертавайки липсата на напредък през последните три години.

Необходимо е да се приложат спешни мерки, насочени към инвестиции в инфраструктурни проекти, подобряване на фискалната дисциплина, присъединяване към еврозоната и дигитализиране на публичните услуги. Икономическият пейзаж на България се развива, като преките чуждeстранни инвестиции играят ключова роля в траекторията на растежа. Как България може допълнително да увеличи инвестициите за постигане на устойчив икономически растеж и просперитет говори в изказването си Цветан Симеонов.

Очаква се успокояване на бизнеса що се отнася до високите цени на електроенергията с внасянето на изменения по Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и осигуряването на компенсации за цени над 180 лева за мегават. След изразеното в разговорите с политическите сили в сегашната конфигурация на правителството и твърдото решение да не се променят данъците и увеличаване на държавния дълг, очакваме опростяване на процедурите и съкращаване на сроковете за внос на работна ръка, което също е огромен проблем в притесненията на бизнеса.

От страна на БТПП, заедно със стандартното съдействие и с оглед на по-бавните промени в съдебната система, ще работим по-активно за използване предимствата на арбитража с всичките му предимства, като ниски разходи, компетентно специализирано разглеждане на спорове, в зависимост от специализацията и знанията на арбитрите и съкратените до пет пъти срокове за решаване на споровете. Симеонов напомни, че вече е разширена листата с подходящи и компетентни юристи, които да решават споровете. В същото време вече има възможност за разглеждане на арбитражни спорове и в регионалните структури на Палатата в страната с участието на арбитри номинирани и вписани по предложение на бизнеса. Юристи, на които бизнеса има доверие.

В дискусията участваха освен Цветан Симеонов, председател на Българска търговско-промишлена палата и Роберто Санторели, президент, на Кофиндустрия България, Пламен Панчев, главен изпълнителен директор, на Тракия икономическа зона, Любомир Станиславов, главен изпълнителен директор и член на УС, Автомобилен клъстер в България, Емилия Тимис, старши икономист в Световна банка и с модератор Мила Ненова, директор в Българска агенция за инвестиции

Линк към видео с изказването на Цветан Симеонов 


24.01.2025 г.

Още новини:

Видео:

Назад