Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Първият ден на Глобалния форум GS1 2025 беше посветен на ролята на надеждни данни и 2D баркодове в днешно време, с оглед на нарастващите регулаторни изисквания към компаниите в Европейски съюз и в световен мащаб. Над 2100 представители на GS1 общността от 110 държави и индустрията се включиха само през първия ден, за да дискутират нуждата от надеждна идентификация и данни в оформящото се “регулаторно цунами”.
В днешно време изкуственият интелект благоприятства ежeдневната работа, но в същото време той съдържа и големи рискове. “Как да различим истинското от фалшивото?” е основно предизвикателство, а тук е именно и мястото на GS1. Организацията може да осигури надеждна идентификация и надежден обмен на данни.
В пленарна сесия представител на нидерландско-белгийската верига за хранителни стоки Ahold Delhaize цитира част от приложенията на баркодовете от ново поколение, базирани на стандарти GS1 и как чрез 2D баркод се намалява дистанционно цената на продукти преди изтичането на срока им на годност. В сесия, посветена на разкриването на пълния потенциал на регистрите GS1, Ян Сомерс, председател на GS1 в Европа и изп. директор на GS1 Белгия и Люксембург, изтъкна като слабост невключването на GS1 GTIN (Глобален номер на търговската единица) и GLN (Глобален номер на локация) в информацията при сертифициране.
Глобалният характер на стандартите и ефективното им приложение на всякакви пазари и в страни с по-малко сигурна система за доставки бе подчертан от примери от Южна Африка, където, за съжаление, до скоро липсата на прилагане на уникална идентификация на храни и липсата на надеждност на компаниите е довела до нелепи случаи на хранителни натравяния с фатален край.
Успешното сътрудничество между GS1 Китай и Генералната администрация на митниците (GAC) на Китайската народна република при въвеждането на баркодове GS1 при оформяне на митнически документи бе подчертано от представител на митниците. Започнало като пилотен проект през 2020-2021г., днес употребата на GS1 баркод GTIN се е утвърдила.
По отношение на LEI кодовете (Legal Entity Identifier) се наблюдава стабилен ръст в търсенето. Отчита се териториална експанзия на издаването на такива в Австралия и Индия. Напомняме, че за нашата страна GS1 България е официален Регистрационен агент на GS1 AISBL за издаване и обновяване на LEI кодове, която е акредитирана от Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF).