Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
БТПП подкрепи инициативата за включване на „Долината на тракийските царе“ в ЮНЕСКО. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) застана зад националната инициатива на „Движение на просветителите“ за вписване на „Долината на тракийските царе“ в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Председателят на БАТЗБ и член СБО към БТПП, г-н Борил Ташев, беше специален гост на изложбата „Долината на тракийските царе – детско творчество“, която се проведе във Велико Търново.
От името на председателя на БТПП, Цветан Симеонов, той поздрави младите таланти, които с изкуството си подкрепят каузата. Като признание г-н Ташев връчи емблемата на кампанията – репродукция на златната маска на Терес I – на младите художници и лично откупи три картини от авторите.
В изложбата се включиха ученици от Велико Търново, Казанлък, Горна Оряховица, Полски Тръмбеш, Оряхово, София и Пловдив. Експозицията бе открита от заместник-кмета по културата на Велико Търново, г-н Нейко Генчев.
Приветствия отправиха директорът на Исторически музей - гр. Казанлък д-р Момчил Маринов, кметът на с. Дъскот г-н Николай Митев и музеологът д-р Диана Митева.
Събитието е част от националната инициатива, която съвпада с отбелязването на 80 години от създаването на ЮНЕСКО и предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство в Париж. В тази връзка в цялата страна се организират поредица от изложби на тема „Долината на тракийските царе“, координирани от сдружение „Движение на просветителите“.
Инициативата насърчава децата и младите творци не да се конкурират, а да се обединяват чрез изкуството в подкрепа на усилията на българската държава за включването на „Долината на тракийските царе“ в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
От Велико Търново изложбата на детско творчество „Долината на тракийските царе“ се разраства в национална родолюбива инициатива. Все повече стават децата и учениците, които се включват в експозицията. Близо 30 са училищата, които са част от инициативата за популяризиране по света на културно-историческото наследство на България - те са Велико Търново, Казанлък, София, Пловдив, населени места от общината и от цялата страна.
Кампанията е дело на Сдружение „Движение на просветителите“, подкрепена от Община В. Търново и Регионална народна библиотека „Петко Р. Славейков“.
В изложбата са представени творби на ученици от великотърновските училища „Бачо Киро“, „Владимир Комаров“, „Патриарх Евтимий“, „Вела Благоева“, „Емилиян Станев“, „Петко Р. Славейков“, „Димитър Благоев“, Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ и „Христо Смирненски“ /с. Самоводене/.
Експозицията ще бъде представена в цялата страна, а поздрав към организатори, участници и гости отправи заместник-кметът на Велико Търново г-н Нейко Генчев.