Назад

АС при БТПП: Трябва да има регулация на арбитражните съдилища и „ad hoc“ арбитражите



Зам.-председателят на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата д-р Ивайло Дерменджиев коментира в интервю за сутрешния блок "Здравей България" по NOVA TV, темата за регулацията на арбитражните съдилища у нас, която отново излезе на дневен ред след случай от последните дни при който бе направен опит за измама в големи размери с участието на търговски арбитраж.
 
Д-р Дерменджиев уточни, че за да се разгледа един спор в търговски арбитраж, първо трябва да има съгласие между двете страни. Той напомни, че към настоящият момент няма регистър на арбитражните съдилища у нас и че е прекалено лесно създаването на подобен. “От Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата (БТПП) алармираме за липсата на регулации на арбитражните съдилища още от 2017 г. Тогава се направиха някои изменения в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), вследствие на които бе заличена фигурата на „потребителите”, от възможността да бъдат страни в арбитражни производства. Въведе се и санкция за арбитрите, които се произнасят по такива спорове”, обясни докторът по международно право.
 
Зам.-председателят на АС при БТПП напомни, че съществуват и друг тип арбитражи, освен постоянните, които също е много важно да бъдат регулирани – „ad hoc“ арбитражите. Подобни се създават за конкретен случай. Представляват едно физическо лице – арбитър, което постановява решение. Подобен арбитраж не подлежи на никакъв контрол. Единственото законово изискване за лицето-арбитър е да има професионален стаж, като в закона не е дефинирано конкретно изисквано юридическо образование.
 
Д-р Дерменджиев посочи, че за отсяването на некомпетентните търговски арбитражи трябва да бъдат приети промени в правилата за тяхното създаване и да бъде въведен режим на вписване, като допълни, че държавните съдилища по закон са длъжни да обследват предоставените им документи преди издаване на решение, включително по арбитражни решения. 
 
Той посочи, че съществува възможност арбитражно решение да бъде обжалвано. „Върховния касационен съд (ВКС) има правото да преразглежда арбитражни решения по силата на член 47 от Закона за международния търговския арбитраж (ЗМТА). Съществува обстоятелство, което обаче често контрира разглеждането на арбитражни решения. То е, че ВКС определя такса за преразглеждане на решения в размер на 4 % от сумата по иска. В зависимост от исковата сума може да говорим за десетки, стотици хиляди, дори милиони левове. Подобни цифри спират много ощетени да си търсят правата“.
 
Зам.-председателят на АС при БТПП допълни, че регулацията на двата вида арбитраж е важна, защото той е реномирана институция с вековни традиции в света и изключително използван в търговската сфера. Измами с участието на недостатъчно компетентни арбитражи нанася вреди на стопански лица и подкопава репутацията на квалифицираните и спазващите законите субекти.
----------------
Търговският арбитраж е най-бързата, бюджетна и близка до бизнеса съдебна институция за разрешаване на търговски спорове в сравнение с другите правни алтернативи.
 
Арбитражният съд при БТПП е най-реномираната арбитражна институции в България.  Съществува от 1897 г. и от тогава до днес е разгледал десетки хиляди дела. Той прилага редица строги вътрешни правила, които гарантират компетентност на арбитрите и прозрачност на арбитражното производство. През последните години в АС при БТПП се разглеждат по няколкостотин дела годишно с общи искови суми, които достигат до над 270 млн. лева.
-----------------
Ивайло Дерменджиев е адвокат с повече от 30 годишен опит. Притежава докторска степен в областта на международното частно право и международен арбитраж. Председател е на Висшият адвокатски съвет, основател и старши сътрудник в Адвокатска кантора „Симеонов и Дерменджиев“ и зам.-председател на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата.
 

01.04.2025 г.

Още новини:

Видео:

Назад