Стачката в „Мини Марица-изток“ ЕАД приключи вчера с подписано споразумение между представителите на работниците и ръководството на дружеството. Тази стачка и свързаните с нея обстоятелства предизвикват размисли относно сериозните санкции при неизпълнение на договорите от фирмите-доставчици. В тази връзка Българската търговско-промишлена палата напомня, че издава сертификати за форсмажор за уреждане на отношенията им, както с български така и с чуждестранни партньори.
Сертификатите освобождават от отговорност при неизпълнение или забавено изпълнение на търговски договор, вследствие възникнала „непреодолима сила” (форсмажор).
Форсмажорни обстоятелства са: природни бедствия (поройни дъждове, наводнения, снегонавявания, виелици, градушки, земетресения, свлачища и др.); блокади (на пътища, граници и др.); пожар; производствени аварии; войни; правителствени забрани; стачки и др.
Под „непреодолима сила” (форсмажор) се разбира обстоятелство/събитие от извънреден характер, което е възникнало след сключване на договора, не е могло да бъде предвидено и не зависи от волята на страните.
За установяване на „непреодолима сила”, трябва да са налице следните признаци:
- обстоятелства/събития, възникнали след сключване на договора;
- тези обстоятелства да са непредвидими или непредотвратими;
- от извънреден характер и
- да е налице причинна връзка между тях и невъзможността за изпълнение на договорното задължение.
Сертификатът за форсмажор се издава въз основа на писмено заявление от български търговец, към което се прилагат следните документи:
- официален документ издаден от независим орган, доказващ форсмажорното обстоятелство и периода/продължителността на събитието;
- копие на сключения договор със съответните данни за срок и начин на изпълнение;
- справка от името на търговеца за размера на неизпълнението, изразена %, или по друг начин, в зависимост от спецификата на договора;
Чрез издадените сертификати за форсмажор Палатата ефективно помага на фирмите и им спестява заплащане на неустойки.
Сертификатите за форсмажор, издадени от БТПП са международно признати и се приемат като доказателство и от международните арбитражни институции. Поради стриктното спазване на унифицираните правила за издаването им, както и позициите на търговските палати по света и съществуващата обичайната практика, няма случаи, при които сертификат за форсмажор, издаден от Палатата да не е уважен от съдебни или арбитражни институции.
Сертификатът за форсмажор се издава от БТПП на български или на чужд език, в зависимост от искането на клиента.
Палатата предлага на българските фирми препоръчителна клауза за форсмажор, която да включват във външнотърговските си договори.
Липсата на клауза за форсмажор в договора не е причина БТПП да откаже издаване на такъв сертификат.
Палатата препоръчва на българските търговци задължително да включват във външнотърговските си договори клауза за “форсмажор”, като удостоверяването му се извършва от БТПП.