Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Предварителните оценки на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) показват, че началото на излизането от кризата се очаква през април, обяви шефът на палатата Цветан Симеонов. „С изгряването на пролетното слънце ще се размрази и бизнес климатът", каза Симеонов в ефира на на PRO.BG. „Българската икономика е имала и по-тежки години от това, което преживява в момента. Ако ГЕРБ си спази предизборните обещания - не се увеличават данъци и се намали администрацията, няма да стигнем до състоянието на съседни държави или социално напрежение", каза Симеонов.
Според него в една нормална държава бизнесът прави своите бизнес планове така, че да покрие разходите си и да има нормална печалба. С отнемането на десет процента от страна на държавата, тези възможности се намаляват и дори отрязват. Така се намаляват възможностите за иновации и квалификация на персонала. Това ограничава възможностите на фирмите да се разплатят от своя страна със своите кредитори, обясни Цветан Симеонов. Според него, всяка фирма сама трябва да реши дали да приеме офертата на държавата за „десятък", защото реално има договори, подписани по обществените поръчки.
И синдикатите, и БТПП настояват да има график, по който държавата да започне да се разплаща с фирмите. Според Симеонов, така ще има сигурност в икономическата среда, което ще даде възможност на фирмите да теглят и кредити. Той обаче допълни, че при съставянето на бюджета доста фактори не са били оценени, например тези, които влияят на намалената събираемост.
Според БТПП идеята за четиридневна работна седмица не е мярка, която ще стимулира излизането от кризата и тъкмо поради това тя е била отхвърлена.
Все още безработицата в София е най-ниска, под 3%. Производителността на труда пада, но има ръст на средната заплата. Безработицата расте, но това няма да се промени до размразяването на бизнес климата, обобщи Симеонов.
Влади Владимиров
Най- голямата работодателска организация - Българската търговско-промишлена палата (БТПП) приветства обявеното днес решение размера на здравната вноска да остане непроменен. Добре е, че бяха възприети аргументите на палатата за изравняване вноските за здравеопазване на заетите в държавната администрация с тези на бизнеса.
"Идеята за въвеждане равнопоставеност на бизнеса с държавните служители, по отношение на финансиране на участието в дела от здравната реформа, ще позволи цялото общество да бъде ангажирано в една толкова чакана от всички модернизация на социалните услуги", коментира председателят на БТПП Цветан СимеоновНачалото на излизането от кризата се очаква през април. Това каза пред Pro.bg Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), пише БГНЕС.
С изгряването на пролетното слънце ще се размрази и бизнес климатът. Българската икономика е имала и по-тежки години от това, което преживява в момента. Ако ГЕРБ си спази предизборните обещания - да не се увеличават данъци и да се намали администрацията, няма да стигнем до състоянието на съседни държави или социално напрежение, каза Симеонов.
Според председателя на БТПП в една нормална държава бизнесът прави своит планове така, че да покрие разходите си и да има нормална печалба. С отнемането на 10% от страна на държавата, тези възможности се намаляват и дори отрязват. Така се намаляват възможностите за иновации и квалификация на персонала. Това ограничава възможностите на фирмите да се разплатят от своя страна със своите кредитори, обясни Цветан Симеонов.
Всяка фирма сама трябва да реши дали да приеме офертата на държавата за "десятък", защото реално има договори, подписани по обществените поръчки. И синдикатите, и БТПП настояват да има график, по който държавата да започне да се разплаща с фирмите. Според Симеонов, така ще има сигурност в икономическата среда, което ще даде възможност на фирмите да теглят и кредити. Той обаче допълни, че при съставянето на бюджета доста фактори не са били оценени, например тези, които влияят на намалената събираемост. Според БТПП, в една нереформирана система колкото и пари да се наливат, няма полза.
Търговската палата е твърдо "за" държавните служители сами да плащат здравните си вноски, за да може всички работещи да се поставят при равни условия. В условия на криза всеки прави жертви и това се отнася и до държавните служители, категоричен е Симеонов. Според БТПП обаче, идеята за четиридневна работна седмица не е мярка, която ще стимулира излизането от кризата, и тъкмо поради това тя е била отхвърлена.
Все още безработицата в София е най-ниска - под 3%. Производителността на труда пада, но има ръст на средната заплата. Безработицата расте, но това няма да се промени до размразяването на бизнес климата, обобщи Симеонов.
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) приветства обявеното днес решение размерът на здравната вноска да остане непроменен, съобщиха от организацията. Добре е, че бяха възприети аргументите на палатата за изравняване вноските за здравеопазване на заетите в държавната администрация с тези на бизнеса, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов при представянето участието на Бизнес Съвета на организацията за Черноморско икономическо сътрудничество - ЧИС, във „Винария” 2010. По думите на Симеонов, идеята за въвеждане равнопоставеност на бизнеса с държавните служители, по отношение на финансиране на участието в дела от здравната реформа, ще позволи цялото общество да бъде ангажирано в една толкова чакана от всички модернизация на социалните услуги.
Най-голямата работодателска организация - Българската търговско-промишлена палата (БТПП) приветства обявеното днес решение размерът на здравната вноска да остане непроменен. Добре е, че бяха възприети аргументите на палатата за изравняване вноските за здравеопазване на заетите в държавната администрация с тези на бизнеса.
Това каза председателят на БТПП Цветан Симеонов при представянето участието на Бизнес Съвета на организацията за Черноморско икономическо сътрудничество - ЧИС, във ВИНАРИЯ 2010.
По думите на г-н Симеонов, идеята за въвеждане равнопоставеност на бизнеса с държавните служители, по отношение на финансиране на участието в дела от здравната реформа, ще позволи цялото общество да бъде ангажирано в една толкова чакана от всички модернизация на социалните услуги.