Назад

БТПП поиска държавните органи да прехвърлят административни услуги към организации на бизнеса


  • БТПП поиска държавните органи да прехвърлят административни услуги към организации на бизнеса


     

    Българската търговско-промишлена палата участва в академична дискусия по Стратегия за развитие на държавната администрация 2013-2020, публикувана на сайта на Министерски съвет. Организаторите от Катедра „Публична администрация” на СУ”Св.Климент Охридски” и Центърът по публична администрация на Нов Български университет, бяха осигурили участието на представители на Съвета за административна реформа, на Управляващия орган на ОП”Административен капацитет”, университетската общност и представители на работодателските организаци.
    „БТПП принципно подкрепя проекта на стратегия, тъй като той е съобразен с Инициативата за намаляване на административната и регулаторната тежест за бизнеса и Програмата за по-добро регулиране 2010-2013, като в нея следва да бъдат включени и целите, които Палатата отстоява в своите становища.” – това каза в своето изложение Васил Тодоров – Главен секретар на БТПП. Той очерта очакванията на българския бизнес в няколко насоки:
    Прехвърляне на административни услуги и по-леките регулативни режими от държавните органи към организации на бизнеса, които имат капацитет да ги извършват - чрез конкурс и по законово определени критерии.
    Въвеждане в кратки срокове в специалните закони на принципа на „мълчаливото съгласие”.
    Ясна регламентация на отговорността на отделните държавни служители при случаите на причиняване на вреди от техни действия или бездействия, което паралелно да се разглежда със системата за материално стимулиране и кариерно развитие.
    Бързо въвеждане на процедурите за електронно обслужване на фирмите и гражданите от администрацията, което освен положителните ефекти като бързина и икономичност, ще бъде важен инструмент и за пресичане на корупцията.
    По отношение на структурата на проекта на стратегия, Васил Тодоров посочи необходимостта от включване в началото на документа на отчет и анализ на резултатите от изпълнението на предходните стратегии за развитие на държавната администрация, както и добавянето в края на документа на график за междинна оценка на изпълнението на тази стратегия с цел своевременно предприемане на превантивни или коригиращи действия. 

    Линк

Назад