Цветан Симеонов: Административната тежест и липсата на образователна реформа са сред трудностите пред компаниите
Цветан Симеонов: Административната тежест и липсата на образователна реформа са сред трудностите пред компаниите
София. Административната тежест на високо равнище, непрекъснато променящите се закони и липсата на реформи в образователната система са сред основните трудности, пред които се изправят компаниите у нас. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Той определи изминалата 2012 година като година на най-голям застой в българската икономика. За съжаление обаче проучване на БТПП показва, че и през настоящата 2013 година не се очакват значителни промени в бизнес климата у нас. Няма да сме свидетели на ръст на вътрешните продажби, на разширяване на заетостта в компаниите у нас и на въвеждане на нови мощности в експлоатация, посочи експертът и отбеляза, че оптимистичното през 2013 година е увеличаването на износа на фирмите най-вече на нови пазари.
По отношение на проблемите пред инвеститори у нас, Цветан Симеонов обясни, че една от най-важните нерешени трудности е именно липсата на образователна реформа. Статистиката показва 40% неграмотност в началното образование. Ако в някое предприятие се дава дори 5% негодна продукция, работодателят изгонва виновника, а в образованието имаме 40% пълен брак на продукцията, а увеличаваме заплатите на всички учители, вместо само на тези, чиито ученици дават отлични резултати и на матури и на приемни изпити в университетите, коментира председателят на БТПП.
По думите му – чуждестранните инвеститори изпитват трудности и по отношение на административната тежест, както и бързо променящите си закони. Пример за подобни тежести са фирмите за третиране на отпадъци, където за да се съобрази с всичките детайли фирмата или не трябва да произвежда, или трябва да отдели по-голям персонал за спазването на разпоредбите отколкото за производствената си дейност, посочи той и подчерта, че подобна е ситуацията и със извършването на транспортни услуги. Всичко това са частици от един голям пъзел, който трябва да се подреди, за да може страната ни да е привлекателно място за инвестиции. Само тогава може да допълним и да оберем плодовете от предимствата ни като стабилна макроикономическа среда, добро местоположение, сравнително грамотни хора до момента, коментира още Симеонов. Според него проблем за инвеститорите е и неефективността на държавните разходи, както и изготвянето на стратегии преди да са отчетени резултатите от предишните. Пример за това е стратегията за административната реформа до 2020 година, като не е казана нито дума за постигнатото 10 години назад, отбеляза председателят на търговско-промишлената палата. Той наблегна и на въвеждането на електронното правителство, което представлява спасение за самото правителство.
Цветан Симеонов обясни, в момент на спад е подходящо да се прехвърлят малко повече права на организациите на компаниите в самите сектори и БТПП ще настоява за подобни права. В икономическата програма на ГЕРБ има проект за приемане на Закон за браншовите организации, което включва и прехвърлянето на дейности по саморегулирането на секторите в тези браншове и организации, но за съжаление това няма изгледи да се осъществи, отбеляза Симеонов. Председателят на палатата заяви, че има надежда при едни разумни стъпки икономиката на България да тръгне към възход.