dir.bg - Бизнесът вижда светлина в тунела през 2014 г.
Бизнесът вижда светлина в тунела през 2014 г.
Повече оптимизъм в очакванията на фирмите за 2014 г. показват резултатите от проучване за бизнес климата, което БТПП извърши сред 607 фирми от цялата страна.
Проучването е по методология на Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (Европалати) и се провежда за 21-ра поредна година. България е представена в проучването единствено чрез БТПП и участва за 15-и път, съобщават от работодателската организация.
На пресконференция за представяне на проучването „Европейски икономически преглед 2014" председателят на БТПП Цветан Симеонов посочи, че прогнозите за Европа през 2014 г. са най-оптимистични от 2009 година насам. По-благоприятните перспективи показват, че тежките структурни реформи в отговор на кризата започват да имат влияние в страни като Португалия, Италия и Испания.
Като цяло за Европа бизнес доверието е най-високо в Литва и най-ниско в Кипър. Съществената промяна спрямо миналогодишното изследване е, че в България се увеличава макар и умерено нивото на оптимизъм сред деловите среди за 2014 г., а негативните очаквания намаляват.
Признаците за бързо възстановяване не са много, но впечатлението е, че 2014 г. се очаква да бъде по-благоприятна за бизнеса спрямо 2013 г.
Цветан Симеонов отбеляза, че българските фирми са сред първите десет страни по оптимистични очаквания за бизнес климата, общите приходи от продажби и приходите от износ през 2014 г. Докато перспективите за продажбите в страната, инвестициите и заетостта ни отреждат на следващите позиции.
Резултати от изследването показват още, че българският бизнес отново ще разчита на експорта, за да постигне растеж - почти половината от фирмите (49%) очакват по-високи продажби в чужбина. Значително по-скромни са прогнозите за реализираните приходи в страната догодина - същият дял от фирмите (49%) очаква запазване на достигнатите нива на продажбите от 2013 г.
В тази връзка Цветан Симеонов допълни, че не би могло да се очаква нарастване на вътрешното потребление с увеличението на минималната работна заплата и с обсъжданата идея, работещите на такава, да бъдат освободени от данък.