Безплатно мобилно приложение на български език ще разпознава фалшивите стоки. Продуктът ще бъде създаден за България по идея на Търговската палата. Подобна функция за проверка на баркода на продуктите има в много страни, но до нея има достъп само бизнесът. Целта на новата услуга обаче е да е в полза преди всичко на потребителите като тя ще влезе в употреба до 2 месеца.
Така нареченото ЕГН на стоките крие информация предимно за произхода на продукта. Масово кодът служи на търговците да чекират цената на продадения артикул. Най-разпространеният баркод - освен решетката от различните по големина черти, има и 13 цифри. Всяка от тях носи информация.
Първите три цифри задължително показват от коя страна е продукта. 380 е кода за всичко произведено в България. Следващите 5 или 4 цифри са уникалният номер на фирмата, следват поредни 4 - 5 цифри с вида на стоката. Последната цифра е контролна. С мобилното приложение ще може да се сканира баркодът. Така потребителят моментално ще получава информация.
За съжаление много малко фирми у нас поставят баркодове, които да носят допълнителна информация като качество, срок на годност, количество, наличие на алергени. С мобилното приложение тези данни също ще бъдат разчетени от потребителя и той ще реши дали да го купи или не. В момента само един от хипермаркетите у нас има практика да проверява баркода на стоките, които предлага.
С мобилното приложение ще има и опция потребителите да подават сигнал за стока, която се разпространява с фалшив баркод. Така търговската камара може да предупреди големите търговски вериги за нередовната фирма и нейните стоки. Тъй като законодателството не предвижда санкция за фирма, която продава продукти с фалшив баркод, бизнесът настоява подобна глоба да бъде записана в Закона за защита на потребителите.