Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Стокообменът между България и Русия се е повишил с близо 33% през последната година. Това казва в интервю за в. Класа Георги Стоев, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). По думите му износът се е увеличил с 44%, а вносът - с 31.4% през този период. 460 български фирми пък правят 75% от износа на стоки за Русия, допълва той.
Стоев казва, че Русия традиционно е един от най-важните външноикономически партньори на България. Преките руски инвестиции за периода 1996-2010 г. са за 1.2 млрд. евро, обяснява още той.
Най-много руските инвестиции са в недвижими имоти и в привличане на руски туристи по нашите курорти, смята експертът.
Според зам.-председателя за последните 5 г. се забелязва, че най-голям ръст в износа за Русия имат медикаментите, арматурните артикули, вината и частите за автомобили и още други стоки за бита. Над 90% от вноса на руски стоки у нас пък се формират от минерални продукти, горива и изделия за машиностроенето.
По думите му руският пазар винаги е бил твърде обемен и поглъщащ български стоки. Според него до голяма степен промяна в структурата на нашите производствени предприятия през последните 10 г. е довела до този относителен спад на отношенията. Има обаче области, в които има потенциал за развитие като научно-техническото сътрудничество, и иновациите, които са и политики на ЕС, обяснява още Стоев. Освен при иновациите отношенията между София и Москва могат да се подобряват и в областта на селското стопанство, което също е приоритет за развитие, допълни специалистът. Сътрудничеството в социалното осигуряване също е важно и за него бе подписан договор миналата година между нас и Руската федерация, казва още той.
Тази година ще се състои Черноморски и финансов икономически форум, чиято крайна цел е преодоляване на преградите и улесняване на търговските отношения и корпоративни инвестиции в Черноморския регион, обяснява още Стоев.
Развитие на отношенията между двете страни се наблюдава и при подписаните енергийни споразумения, свързани с изграждането на АЕЦ Белене, строежа на газопровода Южен поток и на петролопровода Бургас-Александруполис.
Основните взаимоотношения на България и Русия се базират на няколко спогодби, подписвани през последните десет години, казва още експертът. Договорно-правната база на отношенията ни с Русия сега е в процес на актуализация. След членството на България в ЕС разговорите за съвместни действия по споразуменията, особено в енергийната сфера, заслужават сериозно обсъждане.
По думите на Стоев в момента приключва седмата програма и се правят последните търгове за малките и средните предприятия. Според нея са предвидени въвеждане на иновации и новите технологии. Според него различното сега е, че не се ограничава двустранното сътрудничество или участието на страни като Русия, Китай и Япония в този процес, стига те да са едни от страните, които предоставят технологии и искат да бъдат развивани на територията на ЕС.
Стоев обяснява още, че освен БТПП широк кръг от експерти в ЕС се занимават със следващата програма.
На въпрос какви средства ще бъдат отпуснати за следващата рамкова програма, Стоев казва, че все още няма данни за това. За сегашната седма програма по различни направления бяха планирани стотици милиони евро за подпомагане на бизнеса, допълва той. По думите му специално за малките и средните предприятия са били планирани до 2 млрд. евро., но тяхната усвояемост е твърде ниска. Според него по-малко от 30% са усвоените пари по програма в целия ЕС.
Причината за ниската усвояемост е, че вероятно има някакви трудности и проблеми, обяснява Стоев. До края на годината трябва да бъде финализиран анализ за причините за ниското използване на средствата. Според него проблеми при използването на средства си има всяка страна, но ЕС също трябва да доизглади някои неща.
На въпрос как може да се помогне на малките и средните предприятия за подобряване на връзките със съседните страни, Стоев казва, че възможност за това е седмата рамкова програма за малки и средни предприятия. Оперативните програми по конкурентoспособност и развитие на човешките ресурси предоставят също нови инструменти в помощ на малките и средни фирми. Според него обаче без активността на управляващите и стремежа към реално прилагане на иновации, които да спомогнат за интернационализацията им в Черноморската зона, трудностите ще се преодоляват много бавно.