Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
62,7% от анкетираните български фирми очакват бизнес климатът да се подобри през следващата година
Родните компании ще посрещнат 2018 г. със сериозен оптимизъм. Очакванията им по отношение на приходите, заетостта и бизнес климата като цяло се повишават значително. Това сочат резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 602 фирми от България. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2018), в което участват над 50 хиляди фирми от 23 държави.
62,7% от анкетираните български фирми очакват бизнес климатът да се подобри през следващата година. Скокът в данните от края на 2017 досега е значителен – тогава на същото мнение са били 38 на сто.
„Причините за оптимизма се крият в стабилните макроикономически показатели, намаляването на част от административната тежест, по-широкия достъп до финансиране. Фирмите са доволни, че данъците не се вдигат, а вътрешният пазар се разширява – хората у нас започнаха да харчат повече“, обобщи ситуацията председателят на БТПП Цветан Симеонов. Той обаче призова политиците да отделят повече средства за определени сектори само след като в тях са поставени конкретни цели за реформи, защото иначе се получава „наливане на вода в пустиня“.
Очакванията за износа също се подобряват – почти 50% от фирмите смятат, че продажбите им в чужбина ще нараснат през 2018 г., а 42,3 на сто не предвиждат промяна. Въпреки че очакванията за продажбите в страната също бележат повишение, предприятията поставят недостатъчното търсене от вътрешния пазар като второто като най-голямо затруднение. Засилването на вътрешното търсене по-скоро ще доведе до увеличаване във вноса.
Около 39% от работодателите предричат увеличение на заетостта при 22,5% с такова очакване миналата година. Според Симеонов ръстът е малко трудно обясним предвид острата липса на квалифицирани кадри, но е възможно да се дължи на облекчените условия за внос на работници от чужбина.
При инвестициите също се чака увеличение – 46,5 на сто от фирмите смятат, че такова ще има, а 9,4 на сто – че ще се наблюдава намаление.
В данните за цяла Европа прави впечатление, че Португалия и Финландия са най-оптимистични по отношение на бизнеса. Фирмите от тези страни очакват положителни промени по почти всички показатели, докато негативизмът преобладава в Гърция, Чехия и – донякъде учудващо – в Нидерландия.
Проблем номер 1 на българския бизнес е липсата на квалифицирана работна ръка. 60% от анкетираните я посочват като затруднение, като броят им се увеличава с една трета спрямо предходните две години. На второ място се нарежда вътрешното търсене – 42% имат притеснения за развитието му. 39 на сто пък са разтревожени от цените на енергията и суровините. Любопитно е, че едва 3% посочват излизането на Великобритания от Европейския съюз като потенциален проблем, докато миналата година са били 12 на сто.
Фирмите в Европа нареждат на първа позиция сред затрудненията развитието на вътрешното търсене, а липсата на кадри е втора. На трето място пък са разходите за труд. Едва 9% от анкетираните на Стария континент се притесняват от Брекзит.
39% от работодателите у нас предвиждат да наемат повече хора през следващата
година. Това показват резултатите от проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) сред 602 фирми у нас. То е част от европейската анкета European
Economic survey - EES 2018 c участието на над 50 хиляди компании от 23 държави.
63% от фирмите в България очакват бизнес климатът да се подобри през следващата година, като делът на компаниите оптимисти расте почти двойно спрямо нагласите им за 2017 г.
„Причините за оптимизма се крият в стабилните макроикономически показатели.
Освен това фирмите са доволни, че данъците не се вдигат, а вътрешният пазар се
разширява", коментира данните председателят на БТПП Цветан Симеонов.
Основен проблем пред бизнеса остава липсата на кадри, като според 68% от фирмите той ще се задълбочи през 2018 г. Една трета от анкетираните фирми смятат разходите за труд за затруднение, докато 18% посочват условията за финансиране като
неблагоприятни.
Недостигът на кадри е най-големият проблем на предприятията
62,7% от българските фирми очакват подобрение на бизнес климата в страната през
следващата 2018 г. Това сочат резултатите от проучване на Българската търговско-
промишлена палата (БТПП), извършено сред 602 фирми от България. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey - EES 2018), в което участват над 50 000 фирми от 23 държави, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов. Забелязва се значително подобрение в очакванията, тъй като през миналата
година едва 38% от анкетираните компании са смятали, че бизнес климатът ще се
подобри. Положителни са и очакванията относно ръст на износа, инвестициите и
заетостта, съобщиха от БТПП. "Причините за оптимизма се крият в стабилните макроикономически показатели, намаляването на част от административната тежест, по-широкия достъп до финансиране, фирмите са доволни, че данъците не се вдигат, а вътрешният пазар се разширява - хората у нас започнаха да харчат повече", коментира
Цветан Симеонов. Около 50% от фирмите у нас прогнозират, че продажбите им в
чужбина ще отбележат скок през 2018 г. 42,3% не смятат, че ще има промяна в износа.
46,5% от компаниите очакват ръст на инвестициите, а само 9,4% смятат, че може да
има намаление. 39% от работодателите посочват, че ще има увеличение на заетостта, показват още резултатите. Все пак, председателят на БТПП посочи, че липсата на квалифицирана работна ръка си остава най-големият проблем пред бизнеса. Около 60% от анкетираните смятат, че това е най-същественият проблем, а на второ място е развитието на вътрешното търсене. Само 3% посочват Brexit като потенциален
проблем, а миналата година са били 12%.
Трябват ни около 500 000 работници отвън
Алиса Иванова
Недостигът на качествена работна ръка ще е проблем на проблемите за българските
предприятия и през 2018 г. Изводът е от 25-тото европейско проучване на бизнес
климата, проведено у нас от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред 602 фирми от всички области.
Данните разкриват, че не само България, а целият Европейски съюз страда от липса на квалифицирани кадри. Затова темата за улеснен внос на работници от държави извън ЕС става все по-гореща на Стария континент. "България е на последно място в ЕС по заети граждани на трети страни в икономиката си. Оценката в дългосрочен план е, че ни трябват около 500 000 работници отвън", коментира Васил Велев, шеф на
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Всички големи
работодателски организации у нас са единодушни, че недостигът на човешки ресурси се превръща във все по-голяма спирачка за развитието на икономиката.
Велев коментира в интервю за Money.bg, че освен "бърза писта" за импорт на работници от чужбина са необходими решително намаляване на бюрокрацията и
експресно въвеждане на електронно управление. За последната година имаме
отрицателен ръст на чуждите инвестиции в дялов капитал, т.е. повече са напуснали
страната, отколкото са влезли.
Въпреки трудностите 63% от анкетираните български фирми смятат, че бизнес
климатът в страната ще се подобри през предстоящата година. Мениджърите са
оптимисти и за износа - половината от участниците в проучването очакват ръст на
продажбите зад граница през 2018 г.
БРЕКЗИТ
Влиянието на Брекзит е поставено на последно място като затруднение пред бизнеса и в България, и в Европа. Вероятно този резултат се дължи на това, че
Великобритания няма да напусне ЕС през 2018 година. Само за Ирландия Брекзит е
предизвикателство номер едно за бизнеса.
Компаниите в страната са с по-висок оптимизъм за догодина, очакващи повече продажби в чужбина и стабилна заетост. Бизнесът в България се отдалечава значително от режима на оцеляване след 2009 година. Това показват резултатите от проучване на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/, извършено сред...
От 11.00 часа в Зала Б на БТПП ще се състои конференция, на която ще бъде представено проучване за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2018".
Проучването ще бъде представено от екипа икономически анализатори на БТПП и нейния председател Цветан Симеонов
Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ представя днес европейско проучване на бизнес средата с очакванията за 2018 година. Изследването е всяка година и се провежда от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати.
В изследването са включени прогнозите и намеренията на българския бизнес за предстоящата година по отношение на приходите от продажби, заетостта и инвестициите, проблемите и бизнес климата като цяло.
Проучването ще бъде представено от екипа икономически анализатори на БТПП и нейния председател Цветан Симеонов.
Провежда се от 25 години, сега в него влизат 50 хиляди фирми от 23 държави.
От 11.00 часа в зала Б на БТПП ще се състои конференция, на която ще бъде представено проучване за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2018г.“
Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ представя днес европейско проучване на бизнес средата с очакванията за 2018 година. Изследването е всяка година и се провежда от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати.
В изследването са включени прогнозите и намеренията на българския бизнес за предстоящата година по отношение на приходите от продажби, заетостта и инвестициите, проблемите и бизнес климата като цяло. Проучването ще бъде представено от екипа икономически анализатори на БТПП и нейния председател Цветан Симеонов. Провежда се от 25 години, сега в него влизат 50 хиляди фирми от 23 държави.
БТПП представя проучване за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2018", проведено сред 50 хиляди фирми от 23 държави. На пресконференция в Палатата ще бъдат представени очакванията на бизнеса у нас за 2018 година.
Ще бъдат представени данни по о следните параметри:
- приходите от продажби в страната и в чужбина;
- заетостта и инвестициите;
- затрудненията пред бизнеса;
- бизнес климата като цяло.
Изследването се извършва вече 25 години от Европалати, като за България това е 19-то поредно проучване, проведено сред членовете на БТПП.