Назад

Работодателските организации: Подготвя се нова далавера в енергетиката


  • Economic.bg: Бизнесът предупреждава за нова далавера в българската енергетика


    Работодателските организациии алармират, че правителството подготвя вдигане на количеството студен резерв

    Четирите национално представени работодателски организации – КРИБ, АИКБ, БСК и  БТПП, предупреждават, че правителството подготвя промени в законодателството, които определят като „далавера“. В обща позиция, изпратена до медиите чрез Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), се казва, че се подготвя увеличение в количеството закупуван студен резерв от държавата. В момента средногодишната стойност на резерва е 500 мегаватчаса, а явно се планира да стане 1000 мегаватчаса.

    В съответствие със Закона за енергетиката, Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е задължен да поддържа определен със заповед на министъра на енергетиката студен резерв, обезпечаващ безопасното и ефективно функциониране и управление на електроенергийната система. ЕСО изкупува този резерв от централите и при необходимост го активира. Приходите за това ЕСО получава от цената за достъп до електропреносната мрежа, която се определя ежегодно от КЕВР и се плаща за всеки пренесен по мрежата мегаватчас. Плаща се както от битовите потребители, така и от индустриалните.

    От АОБР са изчислили, че тази, според тях далавера в енергетиката, ще струва на потребителите допълнително 200 млн. лв. годишно.

    Работодателите обясняват, че двойното увеличаване на количествата студен резерв, които ЕСО ще трябва да ангажира и да плаща (дори ако не се стигне до активирането му) е заради големият капацитет на енергия, който предстои да бъде заявен за потребление.

    Анализирайки наличните капацитети в страната, както и публикуваните новини за модернизации и реконструкции, можем да прогнозираме заявки, както за ново интензивно газопотребление от порядъка на 600-800 млн. н.м3 годишно, така и за ангажименти за изкупуване на електроенергия на непазарни цени – вероятно от НЕК, т.е. като част от микса на електроенергия в обществения доставчик. Имаме основания да предполагаме, че заявените обеми ще са в диапазона 1.8-2.4 млн. мегаватчаса, се казва в позицията на АОБР.

    Питаме се, колко ли гъби и билки трябва да се произведат, за да се оправдае една нова когенерация с електропроизводство като горепосоченото? Една нова далавера с мащаби на трета „американска“ централа! Естествено, с негативен ефект за всички потребители на електроенергия, пише още в становището.

    С оглед значимостта на подобни действия и с цел да се избегне изненадата от евентуални управленски и регулаторни решения, настояваме Министерството на енергетиката, вкл. и в качеството си на принципал, както и КЕВР своевременно да ни предложат становищата си по повдигнатите в тази позиция теми, пише още в писмото.

    Работодателите припомнят ситуацията от януари 2017 г., когато заради големите студове на ЕСО му се наложи да активира студения резерв. Оказа се обаче, че някои от ТЕЦ-овете, на които им се плаща да поддържат студен резерв, не можаха да го активират поради различни причини. 

    Тогава станахме свидетели на съществен енергиен дефицит в системата, при който лъснаха крадливи схеми за злоупотреби с резервирани, но нефункционални генерационни капацитети. Наложени бяха насрещни санкции, които се оказаха непропорционално ниски спрямо причинените щети/откраднатите пари. С други думи, случилото се демонстрира неадекватност.

    Линк

  • Труд, 14.03.2018, стр. 5:Работодателските организации: Подготвя се нова далавера в енергетиката


    Подготвя се нова далавера в енергетиката с увеличаване на количеството закупуван студен резерв от държавата. За това предупредиха четирите национално представени работодателски организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП в писмо до медиите.
    В момента средногодишната стойност на резерва е 500 мегават-часа, а се планира да стане 1000 мегаватчаса, пишат работодателите. Според тях двойното увеличаване на количествата студен резерв, които ЕСО ще трябва да ангажира и да плаща (дори ако не се стигне до активирането му) е заради големия капацитет на енергия, който предстои да бъде заявен за потребление.
    От бизнеса са изчислили, че това ще струва на потребителите допълнително 200 млн. лв. годишно. Те настояват Министерството на енергетиката и КЕВР да предложат становищата си по повдигнатите теми.


    Линк

Назад