Назад

Прекратяват договорите с американските централи


  • Provaton.bg: Работодателите след среща с Борисов: Развалят до седмици договорите с американските централи!


    Сбирката е трета поред, посветена на проблемите в енергетиката.

    В нея са участвали Делян Добрев, Владислав Горанов и Теменужка Петкова, Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), източник: /epicenter.bg/.

    Налице се всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. „американски централи“. Това съобщават от Българската стопанска камара след среща на работодателите с премиера Бойко Борисов.

    Вижте пълния текст на съобщението:

    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.

    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.

    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени“ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени“, което би било неправомерна държавна помощ.

    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.


    Линк

  • Provaton.bg: Държавата ще плаща за американските централи дори да развали договорите


    Задължително изкупуване на електроенергия на преференциални цени от т.нар. американски централи може да бъде прекратено до две седмици, казали управляващите на работодателските организации.

     Офанзивата на национално представените работодателски организации за промени в енергетиката продължава. След като през февруари КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ два пъти се срещаха с премиера Бойко Борисов заради проблемите на пазара на електроенергия, в петък представители на бизнес сдруженията отново посетиха кабинета на министър-председателя. Този път разговорът беше фокусиран върху бъдещето на т.нар. американски централи – „Ей И Ес Гълъбово“ и „КонтурГлобал Марица-изток 3“, увеличаването на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“, източник: capital.bg/.

    Последните две са свързани с възобновяването на дейността на ТЕЦ „Варна“, която в края на миналата година бе продадена от CEZ на бившия транспортен министър Данаил Папазов, за когото се смята, че е близък до Делян Пеевски. Ако притесненията на бизнеса, че тази централа ще получи преференциални цени и квота в студения резерв, се окажат верни, неминуемо ще има поскъпване на цената на тока за всички потребители.

     

    След срещата с премиера обаче, в която участваха още министрите Владислав Горанов и Теменужка Петкова, председателят на енергийната комисия Делян Добрев, както и ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, официално потвърждение за такова развитие на нещата липсваше.

    Договори с изтичащ срок

    Според разпространеното от работодателските организации съобщение в хода на разговорите с премиера е било констатирано, че са налице всички предпоставки прекратяването на договорите с „Ей И Ес Гълъбово“ и „КонтурГлобал Марица-изток 3“ да се случи в рамките на няколко седмици. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обаче обясни, че всъщност били необходими два-три месеца. Преговорите за това се водят от няколко месеца, но досега конкретен резултат не е обявен. От думите на Петкова стана ясно, че държавата е предложила модел, по който да се изчисли каква част от инвестицията е вече възстановена и сега се чакало становището на централите. Чак когато сметката е налице ще се обсъждат и конкретни варианти за решение на казуса. Проблемът е, че при всички случаи държавата ще трябва да плати сериозна сума, за да развали договорите.

    Едната възможност е остатъкът да се изплати от държавата, а централите да излязат на свободния пазар без задължения за изкупуване на електроенергията и без преференциални цени.

    Другата опция е да се приложат договори за разлика в цената, така както е планирано да се случи със всички ВЕИ с над 4 МВт инсталирана мощност. Накратко – идеята е американските централи да продават електроенергията си през борсата и в допълнение да получат договор за разлика с фиксирана сума. Така, ако постигнат по-висока продажна цена, ще печелят повече, а ако е по-ниска – по-малко. Рискът е изцяло за тяхна сметка, а държавата намалява значително разходите си спрямо сегашните дългосрочни договори със задължително изкупуване.

    Прекратяването на договорите с американските компании е една от точките, която правителството обеща на работодателите. Това е част от законодателните промени, които се подготвят от различни институции, а целта е нормализиране на пазара на електроенергия у нас. Според Делян Добрев собствениците на централите не се конфронтират с правителството по този казус, а се водят конструктивни преговори, в които участва и Европейската комисия.

    Без повече преференции

    От страна на управляващите е поет ангажимент чрез подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени“ и участието им в регулирания пазар.

    Също така са били отхвърлени и опасенията на бизнеса, че се подготвя двойно увеличение на количеството купуван студен резерв – от 500 до 1000 мВт. Става дума за мощности за производство на електричество, които не работят, но държавата плаща на собствениците им, за да ги поддържат в готовност. Министър Петкова обаче не потвърди публично, че размерът на студения резерв ще се запази на сегашните нива. „Правят се анализи на състоянието на електроенергийната система и в най-скоро време ще се вземе съответното решение, така че да се гарантира сигурността на доставките на ток“, заяви тя.

    Преди дни работодателските организации изпратиха отворено писмо, в което алармираха за обсъждането на такава идея заради предстоящото пускане в експлоатация на ТЕЦ „Варна“. Както е известно, новият собственик – фирмата на Данаил Папазов „Сигда“, обяви, че ще пусне в действие три от шестте енергоблока, като използва природен газ вместо твърдо гориво. По информация на председателя на КЕВР Иван Иванов вече дори са преминали тестовете на 6-и блок и вероятно от 1 юли той ще бъде включен в енергийната система на страната. В бранша пък усилено се говори, че другите два блока ще бъдат включени като студен резерв. Но все още липсва информация за издадено ново комплексно разрешително за инсталациите на ТЕЦ „Варна“ след смяна на горивото.

     


    Линк

  • Dnesplus.bg: Работодателите договарят енергични стъпки срещу договорите с Американските централи


    Енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи. За това се договориха по време на трета среща по проблемите на енергетиката, която се проведе преди обяд при министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от БСК.

    Причината за това решение е, че има неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите - Владислав Горанов, и на енергетиката - Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации - Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    На срещата е обсъдено и оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе запазване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени"" и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени"", което би било неправомерна държавна помощ.

    Участниците в заседанието при премиера подчертаха необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми - бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с "преференциални цени". Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г., обобщиха участниците в срещата.

    Припомняме, още преди 3 години се обмисляше за подписване на нови договори с т.нар. Американски централи - (ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово и ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3). Тогава министърът на енергетиката Теменужка Петкова, (която бе на този пост и по време на втория кабинет "Борисов" - б.р.) доказа лошото финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК), като посочи, че дефицитът й е около 3,3 млрд. лева, а загубите само за изминалата 2014-та година са около 590 млн. лева.

    Три години по-късно - на 9 февруари 2018 г. стана ясно, че страната ни трябва да плати 3 милиарда лева неустойка на американските централи при разваляне на договорите с тях. Информацията предостави енергийният министър Теменужка Петкова пред депутатите от ресорната комисия.

    За нас е много важно да защитим нашия национален интерес, подчерта енергийният министър.

    Припомняме, енергийният министър Теменужка Петкова опроверга информацията, че се водят преговори за прекратяване на договорите с американските централи. Тя опроверга и информацията, че е налице становище ЕК за прекратяване на договорите с двете американски централи".

    Ежегодно държавата подпомага американските централи с 333 млрд. лева.

    Припомняме, на срещата в Министерския съвет на 6 февруари 2018 г. между работодателите и представители на правителството депутатът от ГЕРБ Делян Добрев обяви, че се ускорява прекратяване на договорите с американските ТЕЦ-ове. Това становище тогава бе опровергано от министър Петкова. /news.bg


    Линк

  • Dnes.dir.bg: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката.
    Това съобщиха от Българска стопанска камара. 

    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев. 

    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. 

    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв. 
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.

    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ. 

    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. 

    Линк

  • Standartnews.com: Стоп на преференциалните цени на електроенергия


    Управляващите са поели ангажимент пред бизнеса да въведат такива законодателни промени, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени" и участието им в регулирания пазар с такива „преференциални цени". Това съобщи Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) след проведената днес проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.
    В срещата са участвали председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите Владислав Горанов, на енергетиката Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ „Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (АИКБ), Димитър Бранков (БСК), Цветан Симеонов (БТПП) и Кирил Домусчиев (КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
     
    Вижте пълния текст на съобщението на БСК от срещата:
    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени". Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.
    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени" и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени", което би било неправомерна държавна помощ.
    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.
    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.

    Линк

  • Dnes.dir.bg: Бизнесът скочи срещу: Всички длъжници на прокурор


    Правната комисия в парламента гласува на първо четене промени в НК, които правят всеки длъжник потенциален престъпник. Промените бяха предложени от МП.
    Според мотивите на вносителя – те целят наказанието за "корупционни престъпления" в държавния сектор да важи и за частния. Според бизнеса се създава недопустима държавна намеса и е възможна репресия. 

    По-рано днес правосъдният министър Цецка Цачева защити законопроекта, като обяви, че той е насочен единствено срещу корупцията. Според нея опасенията на бизнеса са неоснователни.

    Остри са критиките не само на бизнеса, но и на Висшия адвокатски съвет. Най-общо притесненията са, че с предложените промени огромен брой от хора в частния сектор неоснователно се превръщат в "длъжностни лица", обект на наказателно преследване за всевъзможни случаи. 

    Например, ако една фирма забави плащане по сделка с друга фирма, това, казват критиците, ще се смята за престъпление, а шефът може да лежи в затвора.

    Всяко неизпълнение на служебните задължения, включително и на договорни ангажименти, които причиняват вредни последици за друг, ще се смята за престъпление, казват критиците на промените. 

    "Автоматично подлежим на наказателно преследване и отговорност, това означава, че много бизнесмени и ръководители, директори, мениджъри трябва да попаднат в затвора", каззват от бизнеса.

    И бизнесът, и адвокатската общност твърдят, че така се криминализират обществени отношения, уреждани досега само по гражданско-правен ред. 

    Например – при неизпълнено плащане по търговска сделка, се търси обезщетение пред гражданския съд. При неизплатена заплата също. "Държавата по един недопустим начин вкарва наказателната репресия в частно-правните отношения", заяви Васил Тодоров от Българската търговско-промишлена палата. 

    Линк

  • Nbox.bg: Предстоят месеци на преговори със собствениците на двете притежавани от американски компании централи в Марица изток


    Налице са всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици

    Тепърва предстоят разговори със собствениците на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" по техните договори. Няма как договорите да се прекратят за две седмици.

    Това съобщи днес пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от агенция "Фокус".

    По-рано днес от Българската стопанската камера съобщиха, че на среща при премиера днес е станало ясно, че са налице всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици.

    "Оттук нататък може би в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат съответни разговори с двете американски централи. Ще трябва да започне един диалог, в рамките на който ще можем да изясним съответно позициите на всяка една от страните", е позицията обаче на министъра.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

    Срещата днес е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. В нея са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).

     


    Линк

  • Blitz.bg: Работодателите се срещнаха с премиера, постигнат е огромен напредък за реформите в енергетиката


    Има предпоставки до няколко седмици да се прекратят сегашните преференциални договори за изкупуване на тока от двете "американски" централи - ТЕЦ Ей И Ес Марица-изток 1 Гълъбово и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3". Това се казва в съобщение на Българската стопанска камара за резултатите от състояла се днес среща на четирите национално представени работодателски организации при премиера Бойко Борисов. Срещата бе предложена от шефа на най-голямата работодателска организация у нас КРИБ Кирил Домусчиев. Ето пълния текст на съобщението: „Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов. В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев. Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“.  Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г. Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.  От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ. Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък.  Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми“.

    Линк

  • Econ.bg: Тепърва предстоят месеци на преговори за американските централи в Марица изток, обяви министър Петкова


    Вчера от Българската стопанската камера съобщиха, че на среща при премиера днес е станало ясно, че са налице всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици

    Тепърва предстоят разговори със собствениците на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" по техните договори. Няма как договорите да се прекратят за две седмици, съобщи днес пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от агенция "Фокус".

    Вчера от Българската стопанската камера съобщиха, че на среща при премиера днес е станало ясно, че са налице всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици.

    "Оттук нататък може би в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат съответни разговори с двете американски централи. Ще трябва да започне един диалог, в рамките на който ще можем да изясним съответно позициите на всяка една от страните", е позицията обаче на министъра.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

    Срещата днес е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. В нея са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).

     


    Линк

  • Epicenter.bg: Работодателите след среща с Борисов: Развалят до седмици договорите с американските централи!


    В нея са участвали Делян Добрев, Владислав Горанов и Теменужка Петкова, Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ)
    Налице се всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. "американски централи". Това съобщават от Българската стопанска камара след среща на работодателите с премиера Бойко Борисов. 
     
    Вижте пълния текст на съобщението: 
    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов. 
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев. 
    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г. 
    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. 
    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени" и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени", което би било неправомерна държавна помощ. 
    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. 
    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.

    Линк

  • Стандарт, 17.03.2018, стр. 4: Премиерът успокои бизнеса за тока


    Няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от сегашните 500 МВт на 1000 МВт. Такъв ангажимент са поели пред работодателите премиерът Бойко Борисов, председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев, министрите Владислав Горанов и Теменужка Петкова и шефовете на БЕХ, НЕК и АЕЦ "Козлодуй" по време на третата поредна среща по проблемите на българската енергетика. Срещата се състоя, след като преди няколко дни Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) излезе с обща позиция, според която властта готви нова "далавера" в енергетиката чрез удвояване количеството на студения резерв от 500 на 1000 МВт, в резултат на което бизнесът и битовите абонати щели да плащат с 200 млн. лв. повече.
    Според изискванията на Европейска мрежа от оператори на преносни системи за електроенергия ENTSO-E обаче студеният резерв на всяка държава трябва да бъде или 20% от максималната мощност на страната (за България това прави около 1700 МВт), или в размер на най-голямата мощност, която може да излезе от строя (следователно 1000 МВт, по колкото е всеки от двата реактора на АЕЦ "Козлодуй).
    На срещата с работодателите при премиера Борисов управляващите поели и ангажимент да въведат такива законодателни промени,които да не позволят блокиране на либерализацията на енергийния пазар, а следователно и появата на нов тип производители на енергия, която се изкупува на "преференциални цени", съобщиха още от АОБР. Според управляващите налице вече били всички предпоставки дългосрочните договори с двете американски централи - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал Марица изток 3" да бъдат прекратени до две седмици, разбрали още работодателите.
    От страна на бизнеса в срещата участвали ръководителите на национално представителните работодателски организации - Кирил Домусчиев (КРИБ), Васил Велев (АИКБ), Димитър Бранков (БСК) и Цветан Симеонов (БТПП), председателят на УС на БфИЕК Константин Стаменов и др.


    Линк

  • Trud.bg: Прекратяват договорите с американските централи


     

    Участниците подчертаха необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г.
     

    Налице са всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. американски централи. Това съобщиха от Българската стопанска камара след третата среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.

    По-късно министър Петкова коментира: “Няма как процедурата с американските централи да приключи в рамките на две или три седмици. От тук нататък в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат разговори с двете централи, трябва да започне един диалог, в рамките на който да изясним позициите на двете страни.”

    В разговорите при премиера участваха председателят на комисията по енергетика Делян Добрев, финансовият министър Владислав Горанов и енергийният Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

     

    Фокусът е бил върху две основни теми – бъдещето на американските централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с “преференциални цени”.

    Потвърдено е запазване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в пакета от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени” и участието им в регулирания пазар, което би било неправомерна държавна помощ.

     


    Линк

  • 24chasa.bg: Работодатели: До няколко седмици може да прекратят договорите на US-тецовете


    Има предпоставки до няколко седмици да се прекратят сегашните преференциални договори за изкупуване на тока от двете "американски" централи - ТЕЦ Ей И Ес Марица-изток 1 Гълъбово и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изцток 3". Това се твърди в съобщение на Българската стопанска камара за резултатите от състояла се днес среща на четирите национално представени работодателски организации при премиера Бойко Борисов. 

    Ето пълния текст на съобщението:

     

     

    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.

    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.

    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.


    Линк

  • Pan.bg: Договорите с централите в Марица изток щели да бъдат прекратени до 2 седмици


    Налице са всички предпоставки договорите на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" да бъдат прекратени до две седмици. Това са научили представители на работодателските организации на среща днес при премиера Бойко Борисов. 

    Срещата е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. 

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация. 

    На днешната среща с бизнес съюзите представители на държавата са ги успокоили и че няма ма допуснат "далавера в енергетиката" чрез игри със студения резерв и нови мощности с "преференциални цени". Потвърдено е неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ, се казва в съобщението от срещата, изготвено от Българската стопанска камара, която е ротационен председател на бизнес съюзите. 
    В срещата са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), 
    Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).


    Линк

  • Shum.bg: Договорите с централите в Марица изток щели да бъдат прекратени до 2 седмици


    Налице са всички предпоставки договорите на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" да бъдат прекратени до две седмици. Това са научили представители на работодателските организации на среща днес при премиера Бойко Борисов.

    Срещата е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

     

    На днешната среща с бизнес съюзите представители на държавата са ги успокоили и че няма ма допуснат "далавера в енергетиката" чрез игри със студения резерв и нови мощности с "преференциални цени". Потвърдено е неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ, се казва в съобщението от срещата, изготвено от Българската стопанска камара, която е ротационен председател на бизнес съюзите.

    В срещата са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).

    Dnevnik.bg


    Линк

  • 19min.bg: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    Налице се всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. "американски централи". Това съобщават от Българската стопанска камара след трета поредна среща на работодателите с премиера Бойко Борисов.
    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • Economic.bg: Договорите с централите в Марица изток щели да бъдат прекратени до 2 седмици


    Това са научили представители на работодателските организации на среща днес при премиера Бойко Борисов

    Налице са всички предпоставки договорите на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" да бъдат прекратени до две седмици. Това са научили представители на работодателските организации на среща днес при премиера Бойко Борисов.

    Срещата е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

    На днешната среща с бизнес съюзите представители на държавата са ги успокоили и че няма ма допуснат "далавера в енергетиката" чрез игри със студения резерв и нови мощности с "преференциални цени". Потвърдено е неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ, се казва в съобщението от срещата, изготвено от Българската стопанска камара, която е ротационен председател на бизнес съюзите.

    В срещата са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара),

    Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).

     


    Линк

  • Vlastta.com: Правителството обеща да не дава преференции на нови електроцентрали


    Това е било обявено днес, по време на третате среща по проблемите на енергетиката при премиера Бойко Борисов
    Управляващите са поели ангажимент пред бизнеса да въведат такива законодателни промени, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени“ и участието им в регулирания пазар с такива „преференциални цени“. Това съобщи Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) след проведената днес проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.
    В срещата са участвали председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите Владислав Горанов, на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ „Козлодуй“, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (АИКБ), Димитър Бранков (БСК), Цветан Симеонов (БТПП) и Кирил Домусчиев (КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    На срещата управляващите са заявили, че няма да се увеличава на средногодишната стойност на студения резерв, който сега е 500 мегаватчаса. При няколко дни работодателите излязоха с предупреждение, че властта готви поредната „далавера“ в енергетиката. Тяхната теория бе, че се подготвя включването на нови големи мощности в мрежата, с което ще се натоварят финансово крайните потребители – и домакинствата, и бизнеса.
    Участниците в срещата са постигнали съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с т.нар. Американските централи – ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово“ и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора е било констатирано, че са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. 


    Линк

  • Frognews.bg: До няколко седмици властта разваля договорите с ”американските централи”


    Трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи заради на неправомерна държавна помощ. Около това мнение се обединиха представители на правителството и на бизнеса на среща при премиера Бойко Борисов. "В хода на разговора бе констатирано, че са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици", се казва в съобщение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). 
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    "Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ", съобщиха още от работодателската организация.  
    На срещата се е обсъдила и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Линк

  • Banks.dir.bg: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката. 
    Това съобщиха от Българска стопанска камара. 
    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев. 
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. 
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв. 
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ. 
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • Banker.bg: До няколко седмици развалят договорите с "американските централи"


    Трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи (ТЕЦ "Марица изток 1" и ТЕЦ "Марица изток 3"). Около това мнение се обединиха представители на правителството и на бизнеса на среща при премиера Бойко Борисов. 
    "В хода на разговора бе констатирано, че са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици", се казва в съобщение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). 
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    "Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ", съобщиха още от работодателската организация.  
    На срещата се е обсъдила и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 година. Тя трябвало да бъде основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. 

    Линк

  • Kanal3.bg: Развалят договорите с US централите до седмици?


    Новината съобщена от работодателска организация, а не от правителството

    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката с председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ,
    ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев. 
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици, съобщават от БСК. 
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв. 
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ. 
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. 

     


    Линк

  • Fakti.bg: Развалят до седмици договорите с американските централи


    Сбирката е трета поред, посветена на проблемите в енергетиката

    Налице се всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. "американски централи". Това съобщават от Българската стопанска камара след среща на работодателите с премиера Бойко Борисов.

    В нея са участвали Делян Добрев, Владислав Горанов и Теменужка Петкова, Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ).

    Ето и пълният текст на съобщението:

    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.

    Публикувано във факти.бг:

    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.

    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени" и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени", което би било неправомерна държавна помощ.

    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.


    Линк

  • Vevesti.bg: Прекратяват договорите с американските централи


    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката, съобщиха от Българската стопанска камара. 

    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса „Марица-Изток“ във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.

    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • Abcnews.bg: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката. Това съобщиха от Българска стопанска камара.

    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.

    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж./dir.bg


    Линк

  • Mignews.info: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици
    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката. Това съобщиха от Българска стопанска камара.
    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
     
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса „Марица-Изток“ във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
     
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.  Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.  От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
     
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

     


    Линк

  • Bulgaria.utre.bg: Прекратяват договорите с американските централи


    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г.
    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката, съобщиха от Българската стопанска камара.
     
    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
     
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса „Марица-Изток“ във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
     
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.
     
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
     
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
     
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Линк

  • Dnes-bg.org: До няколко седмици властта разваля договорите с ”американските централи”


    Трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи заради на неправомерна държавна помощ. Около това мнение се обединиха представители на правителството и на бизнеса на среща при премиера Бойко Борисов.
     
    "В хода на разговора бе констатирано, че са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици", се казва в съобщение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). 
     
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
     
    "Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ", съобщиха още от работодателската организация.  
     
    На срещата се е обсъдила и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Линк

  • Viaranews.com: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ


    На трета поред среща при премиера Бойко Борисов представители на работодателите обсъдиха проблемите на енергетиката. Това съобщиха от Българска стопанска камара.

    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радевq присъстваха на срещата.

    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса „Марица-Изток“ във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.

    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • Viapontika.com: Развалят договорите с ”американските централи”


    Трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи заради на неправомерна държавна помощ. Около това мнение се обединиха представители на правителството и на бизнеса на среща при премиера Бойко Борисов. "В хода на разговора бе констатирано, че са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици", се казва в съобщение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    "Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ", съобщиха още от работодателската организация. 
    На срещата се е обсъдила и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • 24novini.bg: Правителството ще развали договорите с ”американските централи” до две седмици


    Налице са всички предпоставки до две седмици да бъдат развалени договорите с т.нар. американски централи - Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3". Това е станало изветсно на среща между премиера Бойко Борисов и представители на работодателите.
    Съобщението за срещата беше публикувано не от правителствената информационна служба, а от Асоциацията на индустриалния капитал в България. 
    Според съобщението на АИКБ всички са се обединили около мнението, че „трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи заради на неправомерна държавна помощ”.
    Правителството също така е обещало в подготвяния пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, както и не се допускат нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ".
    Как точно е стане разтрогването на договорите с американските централи, кой ще ги управлява и колко компенсации ще трябва да плати държавата към момента не е ясно. Единственото ясно е, че след сделката за ЧЕЗ това е бъде нова огромна промяна в пазара на електроенергия.
    На разговора са присъствали още енергийният министър Теменужка Петкова, финансовият министър Владислав Горанов, председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев, ръководителите на БЕХ, НЕК и АЕЦ, а от страна на работодателите Васил Велев от председател на АИКБ, Димитър Бранков от БСК, Цветан Симеонов от БТПП и Кирил Домусчиев от КРИБ.

    Линк

  • Dnevnik.bg: Тепърва предстоят месеци на преговори за американските централи в Марица изток, обяви министър Петкова


    Тепърва предстоят разговори със собствениците на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" по техните договори. Няма как договорите да се прекратят за две седмици, съобщи днес пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от агенция "Фокус".

    По-рано днес от Българската стопанската камера съобщиха, че на среща при премиера днес е станало ясно, че са налице всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици.

    "Оттук нататък може би в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат съответни разговори с двете американски централи. Ще трябва да започне един диалог, в рамките на който ще можем да изясним съответно позициите на всяка една от страните", е позицията обаче на министъра.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

    Срещата днес е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. В нея са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).


    Линк

  • News.data.bg: Прекратяват договорите с Американските централи до седмици?


    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов. Това съобщиха от пресцентъра на Асоциацията на организациите на българските работодатели. 

    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар.

    Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.

    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв.

    Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.


    Линк

  • Novini.bg: Прекратяват договорите с Американските централи до седмици?


    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов. Това съобщиха от пресцентъра на Асоциацията на организациите на българските работодатели.  В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийния експерт Константин Стаменов. Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г. Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици. Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ. Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.

    Линк

  • Shum.bg: Тепърва предстоят месеци на преговори за американските централи в Марица изток, обяви министър Петкова


    Тепърва предстоят разговори със собствениците на двете притежавани от американски компании централи в Марица - изток - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал -Марица изток 3" по техните договори. Няма как договорите да се прекратят за две седмици, съобщи днес пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от агенция "Фокус".

    По-рано днес от Българската стопанската камера съобщиха, че на среща при премиера днес е станало ясно, че са налице всички предпоставки договорите да бъдат прекратени до две седмици.

    "Оттук нататък може би в следващите няколко месеца ще трябва да се проведат съответни разговори с двете американски централи. Ще трябва да започне един диалог, в рамките на който ще можем да изясним съответно позициите на всяка една от страните", е позицията обаче на министъра.

    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение - първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация.

    Срещата днес е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. В нея са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании - Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ "Козлодуй", ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците).

    Dnevnik.bg


    Линк

  • Bultimes.com: Прекратяват договорите с «американските» ТЕЦ


    Налице се всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. “американски централи”
    Това съобщават от Българската стопанска камара след трета поредна среща на работодателите с премиера Бойко Борисов.
    Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса “Марица-Изток” във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв.
    Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

    Линк

  • Informo.bg: Договорите с централите в „Марица изток“ може да бъдат прекратени до две седмици


    Налице са всички предпоставки договорите на двете притежавани от американски компании централи в „Марица изток“ – ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово“ и „Контур Глобал -Марица изток 3“ да бъдат прекратени до две седмици. Това са научили представители на работодателските организации на среща днес при премиера Бойко Борисов. Срещата е трета в рамките на два месеца след като бизнес съюзите обявиха готовност за протести, ако проблемите в енергетиката не бъдат решени. 
    Преговорите с двете американски централи за прекратяването на дългосрочните им договори за изкупуване на електроенергията на преференциални цени се водят заради това, че в този си вид те нарушават европейската забрана за държавна помощ. Преди месец председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев беше коментирал схемата, която би могла да даде решение – първо да се изчисли каква част от инвестициите в двете централи вече се е изплатила, а за остатъка да се търси модел за компенсация. 
    На днешната среща с бизнес съюзите представители на държавата са ги успокоили и че няма да допуснат „далавера в енергетиката“ чрез игри със студения резерв и нови мощности с „преференциални цени“. Потвърдено е неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива „преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ, се казва в съобщението от срещата, изготвено от Българската стопанска камара, която е ротационен председател на бизнес съюзите. 
    В срещата са участвали председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на държавните енергийни компании – Български енергиен холдинг, Национална електрическа компания и АЕЦ „Козлодуй“, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на Асоциацията на индустриалния капитал), Димитър Бранков (зам.-председател на Българската стопанска камара), Цветан Симеонов (председател на Българската търговско-промишлена палата) и Кирил Домусчиев (председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците). 


    Линк

  • Pazardjik.marica.bg: Разваляме договорите с американските централи


    Договорите с т.нар. американски централи в Маришкия басейн ще бъдат предсрочно прекратени. Това стана ясно на трета поред среща при премиера Бойко Борисов, на която представители на властта и на бизнеса проблемите на енергетиката, съобщава Сега.бг.

    От Българската стопанска камара съобщиха, че в разговорите са участвали шефът на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите и на енергетиката Владислав Горанов и Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, както и представители на БСК, АИКБ, БТПП, КРИБ и енергийни експерти.

    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса "Марица-Изток" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици, съобщиха от стопанската камара.

    Заради предсрочното разваляне на контрактите обаче държавата ще трябва да плати компенсации на собствениците на тецовете. За изчисляването на обезщетенията се ползва методика, разработена от ЕК.

    Управляващите са поели ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да гарантират, че либерализацията на енергийните пазари ще продължи и че няма да се допуска появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.

    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж. /Марица.бг


    Линк

  • Leaderstoday.eu: Договорите с Американските централи ще се прекратят заради неправомерна държавна помощ


    Договорите с Американските централи ще бъдат прекратени заради неправомерна държавна помощ
    Договорите с т.нар. американски централи в Маришкия басейн ще бъдат предсрочно прекратени. Това стана ясно на трета поред среща при премиера Бойко Борисов, на която представители на властта и на бизнеса обсъдиха проблемите на енергетиката, съобщава Сега.бг.
    От Българската стопанска камара съобщиха, че в разговорите са участвали шефът на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите и на енергетиката Владислав Горанов и Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, както и представители на БСК, АИКБ, БТПП, КРИБ и енергийни експерти.
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи в комплекса „Марица-Изток“ във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици, съобщиха от стопанската камара.
    Заради предсрочното разваляне на контрактите обаче държавата ще трябва да плати компенсации на собствениците на тецовете. За изчисляването на обезщетенията се ползва методика, разработена от ЕК.
    Управляващите са поели ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да гарантират, че либерализацията на енергийните пазари ще продължи и че няма да се допуска появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.
    Ето и целия текст на изявлението , публикувано от БСК :
    Днес, 16 март 2018 г., се проведе трета среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.
    В срещата участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Днешният разговор беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. Американски централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“. Освен това, беше обсъден напредъкът по договореностите от предходните две срещи, проведени на 6 и на 21 февруари т.г.
    Участниците в срещата постигнаха съгласие, че трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с Американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. В хода на разговора бе констатирано, че е са налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.
    Беше проведена съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.

     

    Работодателските организации изразиха своята удовлетвореност от постигнатия напредък. Участниците в срещата се договориха за продължаване на работата по дискутираните проблеми.

    Линк

  • Desant.net: Нова стъпка към прекратяване на договорите с "американските централи"


    Това стана ясно на третата среща на работодатели и управляващи по проблемите на енергетиката

    Трябва да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с "американските централи" във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Налице всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици.

    Това стана ясно на третата среща на работодатели и управляващи по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов. В нея участваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев, министрите на финансите – Владислав Горанов, и на енергетиката – Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации – Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.

    Разговорът, проведен в последния работен ден на изминалата седмица, беше фокусиран върху две основни теми – бъдещето на т.нар. "американски централи" и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени“, съобщават от пресцентъра на Българската стопанска камара (БСК).
    Проведена е съдържателна дискусия и във връзка с оптималното управление на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе неувеличаване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. От страна на управляващите беше поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с “преференциални цени’’ и участието им в регулирания пазар с такива “преференциални цени’’, което би било неправомерна държавна помощ.
    Подчертана бе и необходимостта от ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж.


    Линк

  • 24 часа, 17.03.2018, стр.10: Развалят договорите с американските централи до месец


    Преизчисляват инвестициите в тецовете

    Налице са всички предпоставки преференциалните договори за изкупуване на тока от двете американски централи в „Марица-изток" да бъдат прекратени до няколко седмици. Това са научили представители на четирите национално представени работодателски организации КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП, от среща в петък с премиера Бойко Борисов, министрите на енергетиката и на финансите и председателя на парламентарната комисия по енергетика.
    За срещата съобщиха работодателите, а от МС потвърдиха пред „24 часа", че една от темите на разговора са били именно договорите с „Ей И ЕС Гълъбово" и „Контур Глобал Марица-изток 3".
    Преговорите с двата теца вървят отдавна, като се обсъждаше прекратяване на договорите, защото в този вид те представляват нарушение на европейските правила за допустима държавна помощ.
    Според експерти ще се изчисли каква част от инвестициите, направени от американците в двете мощности, вече се е изплатила и за остатъка ще се търси начин да се компенсира.
    Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова обаче за постигане на договорка за американските тецове ще се нужни няколко месеца.
    Другата обсъждана тема са били опасенията на работодателите, че държавата се кани да увеличи мощностите от т.нар. студен резерв от сегашните 500 мегавата на поне 1000, което според тях ще доведе до плащания за още 200 млн. лв. Работодателите получили уверения, че няма да има такова увеличение.
    Освен това бил поет ангажимент за законови промени, които да не по-зволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени" и участието им в регулирания пазар, което би означавало недопустима държавна помощ.


    Линк

  • Труд, 07.03.2018, стр. 4: Прекратяват договорите с американските централи


    Налице са всички предпоставки това да се случи до няколко седмици

    Налице са всички предпоставки до няколко седмици да бъдат прекратени договорите с т.нар. американски централи. Това съобщиха от Българската стопанска камара след третата среща по проблемите на енергетиката при министър-председателя Бойко Борисов.
    В разговорите участваха председателят на комисията по енергетика Делян Добрев, финансовият министър Владислав Горанов и енергийният Теменужка Петкова, ръководителите на БЕХ, НЕК, АЕЦ, ръководителите на национално представителните работодателски организации - Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам.-председател на БСК), Цветан
    Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Фокусът е бил върху две основни теми - бъдещето на американските централи и опасността от нова далавера в енергетиката по линията на поддържане на т.нар. студен резерв и включването в микса на нови централи с „преференциални цени".
    Потвърдено е запазване на средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт. Поет е ангажимент в пакета от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с „преференциални цени" и участието им в регулирания пазар, което би било неправомерна държавна помощ.


    Линк

  • Струма, 17.03.2018 г., стр. 7: Прекратяват договорите с американските ТЕЦ-ове до няколко седмици


    Договорите с американските централи в комплекса „Марица-Изток" ще бъдат прекратени до няколко седмици. Съгласие за това е постигнато на третата поред среща при премиера Бойко Борисов с участието на работодателите, министрите Владислав Горанов/на финансите/, Теменужка Петкова /на енергетиката/ и председателя на Парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. От страна на работодателските организации в срещата са участвали Васил Велев (председател на АИКБ), Димитър Бранков (зам. председател на БСК), Цветан Симеонов (председател на БТПП) и Кирил Домусчиев (председател на КРИБ), както и енергийните експерти Константин Стаменов и Румен Радев.
    Постигнато е съгласие да се предприемат енергични мерки за прекратяване на договорите с американските централи във връзка със съществуването на неправомерна държавна помощ. Има всички предпоставки това да се случи в рамките на няколко седмици, съобщиха от Българска стопанска камара.
    Разгледано е и управлението на т.нар. студен резерв. Потвърдено бе, че няма да се увеличава средногодишната стойност на студения резерв от 500 МВт.
    От страна на управляващите е поет ангажимент в подготвяния в момента пакет от законови промени в сферата на енергетиката да се добавят и такива, които да не позволят блокиране на либерализацията на пазара, появата на нов тип производители на енергия с "преференциални цени" и участието им в регулирания пазар с такива "преференциални цени", което би било неправомерна държавна помощ.
    Страните в срещата са се разбрали за ускоряване на изготвянето и приемането на национална енергийна стратегия до 2030 г., основана на реалистична макроикономическа рамка за догонващ икономически растеж, съобщават от Българската стопанска камара.


    Линк

Назад