Назад

Работодателите сезираха омбудсмана за американските тецове


  • Perniktoday.net: Работодателите сезираха омбудсмана за американските тецове


    Ръководителите на четирите работодателски организации БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП изпратиха жалба до омбудсмана Мая Манолова срещу американските тецове „Марица -изток“ 1 и 3. Жалбата е изпратена в лично качество от Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов – председатели на бизнес обединенията.

    „Те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела, ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни „измъкват“ от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия“, пише в оплакването на работодателите. В жалбата се настоява за незабавно разследване и пресичане на нарушаването на правата на потребителите, което се изразява „в открит и, на пръв поглед, узаконен грабеж“.

    Повод за жалбата са разширените правомощия на омбудсмана от февруари, според които общественият защитник вече може да се намесва в спорове между граждани и други частни субекти като търговци, граждански организации и отделни граждани. В оплакването се посочва, че подобни жалби биха могли да отправят и останалите българи – гласоподаватели и данъкоплатци. „Те биха могли да се оплачат не само от „американските централи“, които им изземват непазарно по 450 млн. лв. годишно, но и от всевъзможни ВЕИ-та и „високоефективни производства“ на електроенергия, които неуморно тършуват из джобовете им, така че надплатената сметка да премине 1.5 млрд. лв. годишно“, пишат още гражданите Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов.

    Жалбата идва десетина дни след като стана ясно, че държавата смята да прекрати договорите с двете централи. Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова обаче самото разтрогване няма да стане скоро, не се знае и точният размер на неустойките, които ще бъдат заявени към България, както и откъде ще дойдат парите за това. В същото време договорът с „Марица-изток“ 1 е до 2027 г., а този с „Марица-изток“ 3 – до 2024 година. Последната договорка с централите бе от преди две години, когато дълговете на НЕК към двете компании бяха погасени със заем от 535 млн. евро.

    Парите бяха осигурени чрез компанията-майка БЕХ, която през 2016 г. подписа договор за заема с консорциум между „Джей Пи Морган“, италианската Банка Ай Ем ай и китайската Банк ъф Чайна. В замяна с тецовете бяха сключени споразумения за намаляване на цената за разполагаемост. Сметките показвали, че така НЕК щяла да пести по около 100 млн. лв. годишно, или около 1 млрд. лв. за целия срок до изтичането на договорите с централите. Все пак обаче токът от тецовете продължава да се изкупува задължително, и то на по-висока цена, за да се гарантира възстановяването на инвестициите./sega.bg


    Линк

  • Maxnovini.com: Как американските ТЕЦ-ве стигнаха до омбудсмана


    Ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си обаче на физически лица, подадоха жалба до националния омбудсман Мая Манолова срещу двете т.нар. американски централи – “Ей И Ес Гълъбово” и “КонтурГлобал Марица-изток 3” .Действието на шефовете на БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП е знаково, тъй като формално засяга дългосрочните договори с ТЕЦ-вете, но всъщност разкрива до какво…

    Източник тук.


    Линк

  • Publics.bg: Шефовете на четирите организации в АОБР с жалба до омбудсмана срещу американските ТЕЦ


    Ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации, членове на АОБР – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си на физически лица са изпратили жалба до Омбудсмана на РБ срещу двете топлоелектрически централи, стопанисвани от дружествата AES и „Контур Глобал”, съобщиха от Асоциацията.

    „Отговорно твърдим, че те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни „измъкват” от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия“, се казва в жалбата, като се призовава за незабавно разследване и предприемане на мерки за пресичане на това нарушаване на правата на потребителите, „изразяващо се в открит и, на пръв поглед, узаконен грабеж“, се казва в жалбата.

    Четиримата жалбоподатели подчертават, че повод за жалбата са разширените правомощия на омбудсмана , вследствие на последната поправка в Закона за Омбудсмана от м. февруари т.г., според която националният защитник вече ще има възможност за намеса и в спорове между граждани и други частни субекти (търговци, граждански организации и отделни граждани). В жалбата се припомня, също така, че Асоциацията на организациите на българските работодатели призова Президента на РБ да наложи вето върху промените в Закона за омбудсмана, тъй като се променя цялата философия на закона, в противоречие с европейското право и практика в тази област.

    „Ние вярваме, че след като върху Вас легна бремето да се намесвате във всякакви правоотношения, незабавно ще насочите вниманието си към най-фрапиращите примери на узаконени кражби, неправомерни държани помощи и с нищо незаслужени привилегии, които не само бъркат дълбоко в джоба на индустрията като цяло, но и тровят личния живот и личния бюджет на българските граждани – скромни физически лица. Даваме си сметка, че подобни жалби, напълно основателно биха могли да отправят още над 6 милиона пълнолетни граждани – гласоподаватели и най-вече данъкопллатци. Те биха могли да се оплачат не само от „американските централи”, които им изземват непазарно по 450 млн. лв. годишно, но и от всевъзможни „ВЕИ-та” и „високоефективни производства” на електроенергия, които неуморно тършуват из джобовете им, така че надплатената сметка да премине 1,5 млрд. лв. годишно. Това биха били напълно резонни жалби, адресирани към Вас, и ние сме готови да Ви съдействаме, като съобщим на висок глас, че вече сме се обърнали към Вас с подобна молба“, се казва в жалбата до Мая Манолова.

    С пълния текст на жалбата можете да се запознаете тук.


    Линк

  • Capital.bg: Как американските ТЕЦ-ве стигнаха до омбудсмана


    Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов се жалват пред Мая Манолова
     
    Ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си обаче на физически лица, подадоха жалба до националния омбудсман Мая Манолова срещу двете т.нар. американски централи - "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" .

    Действието на шефовете на БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП е знаково, тъй като формално засяга дългосрочните договори с ТЕЦ-вете, но всъщност разкрива до какво водят приетите през февруари промени в Закона за омбудсмана. Отделно от това действието подсказва, че казусът с американските централи приближава до развръзка.

    Защо сега и защо по този начин?

    Четиримата жалбоподатели подчертават, че преди всичко повод за жалбата са разширените преди месец правомощия на омбудсмана, според които националният защитник вече има възможност да се намесва не само в спорове между граждани и държавата, а и между граждани и други частни субекти (търговци, граждански организации и отделни граждани). Асоциацията на организациите на българските работодатели, в която членуват четирите бизнес сдружения, беше категорично против това и дори призова президента Румен Радев да наложи вето върху промените в Закона за омбудсмана. Мотивите им бяха, че "се променя цялата философия на закона, в противоречие с европейското право и практика в тази област". И точно затова сега показват нагледно до какво води промяната.

    "При възникналата ситуация решихме като български граждани, да се обърнем към омбудсмана с проблем, който смятаме, че представлява обществена несправедливост. Надяваме се Мая Манолова като един много деен обществен защитник да разреши този въпрос, след като другите държавни институции се бавят", каза за "Капитал" Васил Велев, намеквайки, че всъщност целта е да се покаже несъстоятелността на разширените правомощия на омбудсмана.

    Впрочем за Европейския омбудсман, създаден с договора от Маастрихт, изрично е записано, че не може да извършва проверки срещу предприятия или физически лица.

    Какъв е проблемът?

    Работодателите от месеци настояват да се пристъпи към разваляне на дългосрочните договори на американските централи за преференциално изкупуване на произведената електрическа енергия. "Отговорно твърдим, че те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела, ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни "измъкват" от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия", се казва в жалбата. Призовава се още за незабавно разследване и предприемане на мерки, които "да стреснат извършителите на този узаконен грабеж, както и самите узаконители на същия грабеж".

    Фактически двете топлоелектрически централи имат договори за изкупуване на електроенергията с НЕК за още 10 години. Според тях държавата трябва задължително да купува произведения ток на по-висока цена, за да гарантира възстановяването на инвестициите. В случая определената от Комисията за енергийно и водно регулиране цена за"Ей И Ес Гълъбово" е 169.72 лв. за мегаватчас, а за "КонтурГлобал Марица-изток 3" - 107.1 лв. за мегаватчас. За сравнение - борсовата цена на електроенергията през последните дни се движи между 47 и 78 лв., а за регулирания пазар тарифата е 76 лв. за мегаватчас. За американските централи обаче има и клауза, според която се плаща дори мощностите да не работят. Всички тези разходи се калкулират в общата цена на тока, която заплащат крайните потребители - битови и промишлени.

    Какво се прави?

    Въпросът за предоговарянето на условията в дългосрочните договори на "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" е бил поставян многократно през годините. Една от основните причини нищо съществено да не се случва са заложените огромни обезщетения за частните инвеститори. Все пак през 2016 г., отново под натиска на бизнеса, правителството успя да убеди ТЕЦ-вете в необходимостта от понижаване на цените - съответно с 14 и 15 процента.

    Сега обаче натиск има и от Брюксел, тъй като финансовото облагодетелстване на предприятията може да се разглежда като неправомерна държавна помощ. Официална наказателна процедура за това няма, но по информация на "Капитал", която бе потвърдена и от Васил Велев, още през миналата година от Еврокомисията са препоръчали договорите да бъдат разтрогнати по един или друг начин. Известно е, че преговори за това се водят между държавата и инвеститорите.

    Неотдавна енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че държавата е предложила модел, по който да се изчисли каква част от инвестицията е вече възстановена, и сега се чакало становището на централите. Неофициално източници от държавното управление посочват, че за "Ей И Ес Гълъбово" остават около 100 млн. евро, а инвестицията на "КонтурГлобал Марица-изток 3" била изцяло възвърната. Дружествата обаче претендирали съответно за още 500 млн. евро и 270 млн. евро.

    От "Ей И Ес Гълъбово" твърдят, че вложените пари са 1.3 млрд. евро, а "КонтурГлобал Марица-изток 3" посочва сумата от 700 млн. eвро. Чак когато сметката за невъзстановените все още суми е налице, ще се обсъждат и конкретни варианти за решение на казуса.

    Кои са възможните решения?

    При всички случаи държавата ще трябва да плати сериозна сума, за да развали договорите.

    Едната възможност е остатъкът да се изплати накуп, а централите да излязат на свободния пазар без задължения за изкупуване на електроенергията и без преференциални цени. Това обаче би струвало стотици милиони евро.

    Другата опция е да се приложат договори за разлика в цената, така както е планирано да се случи със всички ВЕИ с над 4 МВт инсталирана мощност. Накратко - идеята е американските централи да продават електроенергията си през борсата и в допълнение да получат договор за разлика с фиксирана сума. Така, ако постигнат по-висока продажна цена, ще печелят повече, а ако е по-ниска - по-малко. Рискът е изцяло за тяхна сметка, а държавата намалява значително разходите си спрямо сегашните дългосрочни договори със задължително изкупуване. Тук въпросът е за какъв период от време ще се предоставят въпросните договори за разлика и дали накрая няма да излязат по-скъпи.

    Линк

  • Segabg.com: Работодателите сезираха омбудсмана за американските тецове


    Шефовете на четирите бизнес организации искат в лично качество разследване на централите
    Ръководителите на четирите работодателски организации БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП изпратиха жалба до омбудсмана Мая Манолова срещу американските тецове "Марица -изток" 1 и 3. Жалбата е изпратена в лично качество от Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов - председатели на бизнес обединенията.

    "Те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела, ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни "измъкват" от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия", пише в оплакването на работодателите. В жалбата се настоява за незабавно разследване и пресичане на нарушаването на правата на потребителите, което се изразява "в открит и, на пръв поглед, узаконен грабеж".

    Повод за жалбата са разширените правомощия на омбудсмана от февруари, според които общественият защитник вече може да се намесва в спорове между граждани и други частни субекти като търговци, граждански организации и отделни граждани. В оплакването се посочва, че подобни жалби биха могли да отправят и останалите българи - гласоподаватели и данъкоплатци. "Те биха могли да се оплачат не само от "американските централи", които им изземват непазарно по 450 млн. лв. годишно, но и от всевъзможни ВЕИ-та и "високоефективни производства" на електроенергия, които неуморно тършуват из джобовете им, така че надплатената сметка да премине 1.5 млрд. лв. годишно", пишат още гражданите Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов.

    Жалбата идва десетина дни след като стана ясно, че държавата смята да прекрати договорите с двете централи. Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова обаче самото разтрогване няма да стане скоро, не се знае и точният размер на неустойките, които ще бъдат заявени към България, както и откъде ще дойдат парите за това. В същото време договорът с "Марица-изток" 1 е до 2027 г., а този с "Марица-изток" 3 - до 2024 година. Последната договорка с централите бе от преди две години, когато дълговете на НЕК към двете компании бяха погасени със заем от 535 млн. евро.

    Парите бяха осигурени чрез компанията-майка БЕХ, която през 2016 г. подписа договор за заема с консорциум между "Джей Пи Морган", италианската Банка Ай Ем ай и китайската Банк ъф Чайна. В замяна с тецовете бяха сключени споразумения за намаляване на цената за разполагаемост. Сметките показвали, че така НЕК щяла да пести по около 100 млн. лв. годишно, или около 1 млрд. лв. за целия срок до изтичането на договорите с централите. Все пак обаче токът от тецовете продължава да се изкупува задължително, и то на по-висока цена, за да се гарантира възстановяването на инвестициите.

    Линк

  • Сега 27.03.2018 г., стр. 6: Работодателите сезираха омбудсмана за американските тецове


    Шефовете на четирите бизнес организации искат в лично качество разследване на централите

    Ръководителите на четирите работодателски организации БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП изпратиха жалба до омбудсмана Мая Манолова срещу американските тецове "Марица -изток" 1 и 3. Жалбата е изпратена в лично качество от Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов - председатели на бизнес обединенията.
    "Те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела, ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни "измъкват" от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия", пише в оплакването на работодателите. В жалбата се настоява за незабавно разследване и пресичане на нарушаването на правата на потребителите, което се изразява "в открит и, на пръв поглед, узаконен грабеж".
    Повод за жалбата са разширените правомощия на омбудсмана от февруари, според които общественият защитник вече може да се намесва в спорове между граждани и други частни субекти като търговци, граждански организации и отделни граждани. В оплакването се посочва, че подобни жалби биха могли да отправят и останалите българи - гласоподаватели и данъкоплатци. "Те биха могли да се оплачат не само от "американските централи", които им изземват непазарно по 450 млн. лв. годишно, но и от всевъзможни ВЕИ-та и "високоефективни производства" на електроенергия, които неуморно тършуват из джобовете им, така че надплатената сметка да премине 1.5 млрд. лв. годишно", пишат още гражданите Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов.
    ***
    ПРОЦЕДУРА
    Жалбата идва десетина дни след като стана ясно, че държавата смята да прекрати договорите с двете централи. Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова обаче самото разтрогване няма да стане скоро, не се знае и точният размер на неустойките, които ще бъдат заявени към България, както и откъде ще дойдат парите за това. В същото време договорът с "Марица-изток" 1 е до 2027 г., а този с "Марица-изток" 3 - до 2024 година. Последната договорка с централите бе от преди две години, когато дълговете на НЕК към двете компании бяха погасени със заем от 535 млн. евро.
    Парите бяха осигурени чрез компанията-майка БЕХ, която през 2016 г. подписа договор за заема с консорциум между "Джей Пи Морган", италианската Банка Ай Ем ай и китайската Банк ъф Чайна. В замяна с тецовете бяха сключени споразумения за намаляване на цената за разполагаемост. Сметките показвали, че така НЕК щяла да пести по около 100 млн. лв. годишно, или около 1 млрд. лв. за целия срок до изтичането на договорите с централите. Все пак обаче токът от тецовете продължава да се изкупува задължително, и то на по-висока цена, за да се гарантира възстановяването на инвестициите.


    Линк

Назад