Назад

Работодателите обявиха "оранжев код" и поискаха разтрогване на договорите с "американските централи"


  • Bitelevision.com: По 161 лева на всяко българско домакинство струват неизгодните договори между държавата и американските централи „Марица-изток“ 1 и 3


    Всяка година американските централи – ТЕЦ „Марица-Изток“ едно и три струват на българските домакинства над 486 милиона лева.

    Това изчисление представиха работодатели след среща с омбудсмана Мая Манолова. Миналата седмица ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов подадоха жалба до омбудсмана срещу двете американски централи с искане за разследване заради нарушени права на потребителите.

    От ръководството на централите също са поискали среща с Манолова, която ще се проведе тази или другата сряда.


    Линк

  • Plovdivlive.com: Мая Манолова: Държавата дължи отговори за договорите с „американските централи“


    Всяка година т. нар. „американски централи“ – „Ей И Ес Гълъбово“ и „Контур Глобал Марица-изток 3“ непазарно изземват от българските домакинства 486 400 000 лева за едногодишен регулаторен период. Това заяви днес председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев след среща с омбудсмана Мая Манолова. 
    Тя се проведе по искане на ръководителите на Асоциацията на организациите на българските работодатели и в нея освен Велев участваха още заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев, изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов и главният секретар на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров. 
    Повод за срещата бе жалба, внесена в институцията на омбудсмана на 23 март 2018 г. от Божидар Данев (БСК), Васил Велев (АИКБ), Кирил Домусчиев (КРИБ) и Цветан Симеонов (БТПП), в качеството им на физически лица, срещу „американските централи“. Те настояват за незабавно разследване и предприемане на мерки срещу нарушаване на правата на потребителите от страна на тези централи, тъй като от всички 3 600 000 български домакинства „Ей И Ес Гълъбово“ и „Контур Глобал Марица-изток 3“ изземват непазарно средно годишно по 161 лв. 
    „Излишно е да казвам, че четиримата господа като физически лица, а и в качеството им като шефове на национално представените работодателски организации, чукат на отворена врата, тъй като омбудсманът е доказал, че е готов да чуе всички граждани, без разлика на партийност, социално положение, етнос, без разлика за това, дали става дума за социално изключените и най-бедните в българското общество, или за най-богатите граждани. Още повече по такава тема – цената на тока“, заяви омбудсманът. Манолова подчерта, че нейната позиция е ясна, още откакто е встъпила в длъжност – да се бори срещу монополистите.   
    „Следя много внимателно решенията на КЕВР, които се отнасят до цените на тока, на парното, на природния газ, на водата. Участвам активно в обществените обсъждания и във всички публични заседания. Подадох жалби пред съответните съдилища, подкрепям граждански организации да подават жалби срещу нередностите при определянето на тези важни за българските домакинства цени, сезирах прокуратурата, т.е. доказала съм, че съм ангажирана с темата за цената на ел. енергията, особено в контекста на изнемогването на българските домакинства да плащат високите си сметки на различни монополисти“, каза Манолова. 
    По думите й, до голяма степен високите цени на ел. енергията се определят от възможностите за преференциално изкупуване, за преференциални цени на регулирания пазар, от които се възползват някои от енергийните дружества, като „американските централи“, ВЕИ-ата, топлофикациите и др., затова са необходими промени и в законодателството, които да регламентират обема на тези преференции. 
    Омбудсманът подчерта, че договорите с „американските централи“ е тема, с която българските институции се занимават от години, но въпреки това липсва прозрачност, достатъчно информация и отговори – какво точно се случва и какви действия е предприела всяка една от отговорните български институции. Освен това няма нито правен, нито икономически анализ за последиците. 
    „Знаем ли на каква фаза е процедурата пред ЕК за обявяване на нерегламентирана държавна помощ по повод преференциалните условия на ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3? Водят ли се преговори с ръководствата на централите и какви биха били последиците от един арбитраж, в случай на прекратяване на тези договори“, попита Манолова. 
    Тя акцентира, че тази или другата сряда ще се срещне с ръководствата на „американските централи“, но също така ще инициира разговори с министерствата на енергетиката и на финансите, както и с парламентарната комисия по енергетика. Тя ще изиска и повече информация от КЕВР, които не се грижат за интересите на гражданите, а за тези на монополистите


    Линк

  • Economic.bg: ТЕЦ „Варна“ ще струва на потребителите 250 млн. лв. годишно


    Ако централата бъде присъединена и получи преференциални цени, в следващия регулаторен период цената на тока ще скочи с 16%

    Включването на ТЕЦ „Варна“ към енергийната система на България ще струва на потребителите 250 млн. лв. за всеки регулаторен период. Така цената на електроенергията ще се вдигне средно с 16% през следващия ценови период. Това каза председателят на АИКБ Васил Велев, който заедно със своите колеги от другите три работодателски организации – КРИБ, БСК и БТПП, се срещнаха с омбудсмана Мая Манолова.

    Според работодателите централата, която в края на миналата година бе купена от бившия транспортен министър в кабинета „Орешарски“ Данаил Папазов за 50 млн. лв., е заявила готовност за производството на 2 млн. MWh електроенергия, която трябва да се изкупува от НЕК на цена 191 лв./MWh, при средна за пазара 70 лв./MWh. 

    Също така работодателите обявяват „код оранжев“ за готовност за протести заради продължаващите договори с американските централи и предстоящото включване на ТЕЦ „Варна“ към системата. "При обявяването на "код червено" вече ще сме готови с датата за протеста", каза още Велев. Той определи включването на ТЕЦ-а като трета американска централа, тъй като изкупуването на енергията от него отново ще се счита за неправомерна държавна помощ.


    Манолова подкрепи работодателите в позицията им като каза, че вече имаме сключени договори с американските централи, които ни ощетяват и сега може да предотвратим това да не се случи и с ТЕЦ "Варна".

    Работодателите са разговаряли с омбудсмана и за договорите с американските централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3". След срещата стана ясно че, тя ще поиска от всички отговорни институции ( Министерство на енергетиката, Министерство на финансите, КЕВР и Комисия по енергетика) анализ за всички възможни сценарии, които може да се предприемат с договорите. 

    "Обърнахме се в качеството си на физически лица към омбудсмана относно непазарното изземане на доходи от т.н. американски централи. Смятаме, че по линията на дългосрочно сключени договори с НЕК, всяка година тези централи изземват 486.4 млн. лева за годишен регулаторен период. Тези числа са определени от КЕВР.

    Той определи договорите с централите като престъпни и небрежно сключени. Според изчисленията на работодателите, заради неизгодните договори годишно всяко българско домакинство (3.6 млн. домакинства) плаща 161 лв. 
     
    Манолова пък обясни, че бизнесът "чука на отворена врата" и омбудсманът е готов да чуе всяко оплакване, както и да се обърне към компетентните органи. "Липсва информация какво се случва и какви действия са предприели институциите", каза тя и допълни, че ще поиска анализ на ситуацията. 

     


    Линк

  • Investor.bg: В. Велев: Договорите за американските ТЕЦ-ове са сключени "престъпно небрежно"


    Липсва информация какво се случва с казуса около делото за недопустима държавна помощ за централите, смята Мая Манолова

    Договорите за т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн са сключени "престъпно небрежно" или "престъпно корумпирано", коментира председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев след среща с омбудсмана Мая Манолова. 

    Пред журналисти той беше категоричен, че договорите трябва да бъдат прекратени и централите да излязат на свободния пазар. Той цитира и методика, според която "КонтурГлобал", собственикът на ТЕЦ "Марица изток" 3, вече е изплатил инвестицията си. Що се отнася до другата централа - AES Гълъбово ТЕЦ "Марица изток" 1, остава още малка сума (около 100 млн. лева) до изплащане на инвестицията и тя може да бъде покрита от правителството при прекратяване на договора.

    Работодателите отново заплашват с протести, които този път ще бъдат пред централите в Маришкия басейн и пред ТЕЦ Варна. Според информация на Велев централата в е подала ценово заявление за участие на регулирания пазар при цена от 191 лева за мегаватчас за 2 млн. мегаватчаса за следващия регулаторен период. По методиката на енергийния регулатор това искане може да бъде намалено до 161 лева, или годишно разходите ще бъдат 250 млн. лева. Това ще увеличи цената на тока с 16% за домакинствата, изчисляват още от бизнеса.

    На 23 март ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации, членове на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си на физически лица, изпратиха жалба до омбудсмана срещу двете централи на AES България и „Контур Глобал”. Основанието за това е "непазарно изземване на доходи" от страна на двете централи на стойност 486 млн. лева за едногодишен регулаторен период.

    Днес Велев обясни, че всяко българско домакинство плаща по 161 лева на година по тези договори. "Това е грабеж", категоричен беше той.

    Велев изчисли и откъде идва това непазарно изземване. Всяка година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя референтна цена на електроенергията и за този регулаторен период тя е 70 лева за мегават час, каза Велев. Той посочи, че цената на ТЕЦ "Марица изток" 1 е 106,76 лева за мегават час, а на ТЕЦ "Марица изток" 3 - 168,66 лева. Цената на електроенергията на борсата също е по-ниска.

    Велев заяви още, че договорите с двете централи противоречат на европейското законодателство.

    От бизнеса са категорични, че американските централи са всъщност тези, които гонят чуждите инвеститори, цитирайки отказа на "Аурубис" да изгради втори завод в България - заради високата цена на тока. Според техните изчисления маржът на оперативната печалба на централите е в размер на 54-59%.

    Работодателите "чукат на отворена врата", коментира Мая Манолова и допълни, че е ангажирана с цената на тока, парното и другите монополисти от първия ден на своя мандат. Според нея няма никаква прозрачност какво се случва с процедурата, която се води в Брюксел за нерегламентираната държавна помощ към двете централи.

    Манолова каза още, че няма информация и дали е правен финансов анализ дали ще има неустойки при предсрочно прекратяване или предоговаряне на договорите. Институциите дължат информация на обществото по тази важна тема, категорична беше тя.

    Омбудсманът анонсира, че собствениците на двете централи са поискали среща с нея по жалбата на работодателите. Тя допълни, че ще изиска и информация от Министерството на енергетиката и Министерството на финансите за възможностите да бъдат предсрочно развалени договорите на централите.

    Преди месец енергийният министър Теменужка Петкова съобщи в парламента, че в договорите на двете централи са вписани неустойки в размер на общо 3 млрд. лева.

     


    Линк

  • Infostock.bg: 250 млн. лв. годишно ще струва на потребителите ТЕЦ Варна


    Включването на ТЕЦ „Варна" към енергийната система на България ще струва на потребителите 250 млн. лв. за всеки регулаторен период, съобщават от economic.bg. Така цената на електроенергията ще се вдигне средно с 16% през следващия регулаторен период. Това каза председателят на АИКБ Васил Велев, който заедно със своите колеги от другите три работодателски организации - КРИБ, БСК и БТПП, се срещнаха с омбудсмана Мая Манолова.
     
    Според работодателите централа, която в края на миналата година бе купена от бившия транспортен министър в кабинета „Орешарски" Данаил Папазов за 50 млн. лв., е заявила производството на 2 млн. MWh електроенергия, която трябва да се изкупува на 191 лв./MWh, при средна за пазара 90 лв./MWh. Така цената на електроенергията ще се вдигне с 16% през следващия регулаторен период.
     
    Също така работодателите обявяват „код оранжев" за готовност за протести заради продължаващите договори с американските централи и предстоящото включване на ТЕЦ „Варна" към системата.

    Линк

  • Trud.bg: Бизнесът на протест срещу US централите


    Изземват по 486 млн. лв. на година от домакинствата, твърдят работодателите

     

    Представители на работодателските организации се срещнаха с омбудсмана Мая Манолова.

    Работодателските организации ще излязат на протест срещу скъпия ток от двете американски централи – ТЕЦ “Ей И Ес Гълъбово” и “Контур Глобал – Марица изток 3”. Това стана ясно на среща на КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ с омбудсмана Мая Манолова. Бизнесът настоя незабавно да бъдат прекратени договорите с централите и предупреди, че увеличават готовността за протести от код “жълто” на код “оранжево”. Протестите ще се проведат пред американските централи и пред ТЕЦ-Варна, когато кодът стане червен, обясни Весил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България.

    Според изчисленията на бизнеса двете централи изземват по 486 милиона лева на година от българските домакинствата. Като се раздели сумата на броя на домакинствата у нас излиза, че всяко семейство плаща по 161 лева на година заради неизгодните договори между държавата и американските централи за изкупуване на електроенергия, обясни Велев.

    По думите му НЕК купува скъпо и прескъпо продаваната от тях електроенергия. “Даже, когато не работят, им се плаща за разполагаемост. Плащаме само за това, че ги има, но не получаваме електроенергия”, обясни председателят на АИКБ. “Печалбата, която тези две централи реализират в цифри, преди данъци и амортизация, е от 54 до 59%. Дори в наркобизнеса няма такава печалба”, посочи Евгений Иванов, изпълнителен директор на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.

    От своя страна Мая Манолова заяви, че е поискала среща с ръководствата на двете централи, която трябва да се проведе тази или следващата седмица.

     

     


    Линк

  • Dnes.bg: Договорите за американските ТЕЦ-ове – да бъдат прекратени!


    Всяко домакинство плаща по 161 лева, скочиха работодатели
     

    Липсва информация какво се случва с казуса около делото за недопустима държавна помощ за централите, смята Мая Манолова.


    Договорите за т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн са сключени "престъпно небрежно" или "престъпно корумпирано", коментира председателят на АИКБ Васил Велев след среща с омбудсмана Мая Манолова.

    Пред журналисти той беше категоричен, че договорите трябва да бъдат прекратени и централите да излязат на свободния пазар. Той цитира и методика, според която "КонтурГлобал", собственикът на ТЕЦ "Марица изток" 3, вече е изплатил инвестицията си. Що се отнася до другата централа - AES Гълъбово ТЕЦ "Марица изток" 1, остава още малка сума (около 100 млн. лева) до изплащане на инвестицията и тя може да бъде покрита от правителството при прекратяване на договора.

    Работодателите отново заплашват с протести, които този път ще бъдат пред централите в Маришкия басейн и пред ТЕЦ Варна. Според информация на Велев централата е подала ценово заявление за участие на регулирания пазар при цена от 191 лева за мегаватчас за 2 млн. мегаватчаса за следващия регулаторен период. По методиката на енергийния регулатор това искане може да бъде намалено до 161 лева, или годишно разходите ще бъдат 250 млн. лева. Това ще увеличи цената на тока с 16% за домакинствата, изчисляват още от бизнеса. 
    На 23 март ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации, членове на АОБР – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си на физически лица, изпратиха жалба до омбудсмана срещу двете централи на AES България и „Контур Глобал”. Основанието за това е "непазарно изземване на доходи" от страна на двете централи на стойност 486 млн. лева за едногодишен регулаторен период.

    Днес Велев обясни, че всяко българско домакинство плаща по 161 лева по тези договори. "Това е грабеж", категоричен беше той.

    Той изчисли и откъде идва това непазарно изземване. Всяка година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя референтна цена на електроенергията и за този регулаторен период тя е 70 лева за мегават час, каза Велев. Той посочи, че цената на ТЕЦ "Марица изток" 1 е 106,76 лева за мегаватчас, а на ТЕЦ "Марица изток" 3 - 168,66 лева. Цената на електроенергията на борсата също е по-ниска.

    Велев заяви още, че договорите с двете централи противоречат на европейското законодателство.

    От бизнеса са категорични, че американските централи са всъщност тези, които гонят чуждите инвеститори, цитирайки отказа на "Аурубис" да изгради втори завод в България - заради високата цена на тока. Според техните изчисления опиративната печалбата на централите е в размер на 54-59%.

    Работодателите "чукат на отворена врата", коментира Мая Манолова и допълни, че е ангажирана с цената на тока, парното и другите монополисти от първия ден на своя мандат. Според нея няма никаква прозрачност какво се случва с процедурата, която се води в Брюксел за нерегламентираната държавна помощ към двете централи.

    Манолова каза още, че няма информация и дали е правен финансов анализ дали ще има неустойки при предсрочно прекратяване или предоговаряне на договорите. Институциите дължат информация  на обществото по тази важна тема, категорична беше тя.

    Омбудсманът анонсира, че собствениците на двете централи са поискали среща с нея по жалбата на работодателите. Тя допълни, че ще изиска и информация от Министерството на енергетиката и Министерството на финансите за възможностите да бъдат предсрочно развалени договорите на централите.

    Преди месец енергийният министър Теменужка Петкова съобщи в парламента, че в договорите на двете централи са вписани неустойки в размер на общо 3 млрд. лева.


    Линк

  • Infostock.bg: Бизнесът готви протести срещу американските централи и ТЕЦ Варна


    Работодателските организации, подкрепени от амбудстмана Мая Манолова, готвят протести срещи американските централи ("Ай И Ес Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3") и ТЕЦ „Варна". Това стана ясно на пресконференция, организирана от омбудстмана след среща с нея на представители на три от четирите национално представени работодетлски организации - БСК, КРИБ и АИКБ.
     
    Работодателите написаха и писмо като граждани, в което поискаха защита на домакинствата от преференциалните цени на "Ай И Ес Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3". Бизнесът ще протестира и срещу ТЕЦ "Варна", тъй като има информация, че в петък, 30 март, тази централа е внесла в Комисията за енергийно и водно регубиране (КЕВР) предложение за цена от 1 юли от 191 лв. за мегаватчас. „По закон КЕВР може да свали до 161 лв., но повече не може, тъй като разходите за производството на ток при нея са високи и са над пазарните цени, каза Велев. По неговите думи, тази централа тръгва по модела на американските.
     
    Бившият транспортен министър Данаил Папазов в Кабинета „Станишев" купи в края на миналата година от ЧЕЗ топлоцентралата във Варна. След финализиране на сделката новият собственик - варненската фирма "Сигда", обяви, че подготвя рестартирането на 210-мегаватовия шести блок след подмяна на горивната база от въглища на газ, както и отваряне на прилежащото пристанището за товаро-разтоварна дейност на зърнени храни.
     
    КРИБ. АИКБ и БСК са се съгласили да се повиши степента на готовност за протест, това не е направила БТПП, тъй като председателят Палатата Цветан Симеонов, е в Истанбул на бизнес форум. Велев заяви, че се надява и палатата да се присъедини към готовността за протест.
     
    На съвместната пресконференция Велев съобщи, че американските централи изземват на година от българските домакинства 476.4 млн. лв. При 3.5 млн. домакинства в България това прави 161 лв. за всяко.
     
    „Цените на, които продават електроенергията са съответно 106.76 лв. за мегаватчас за ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" и 168.66 лв. за ТЕЦ "АЙ И ЕС Марица-изток 1", а цената, определена от КЕВР, е 70 лв., която е близко до пазарната цена", уточни Велев.
     
    Изпълнителният директор на КРИБ Евгени Иванов обяви, че оперативната печалба на двете централи е 54 и 59%, „каквато и наркобизнесът не прави".
     
    Манолова съобщи, че ще има срещи, поискани от ръководствата на американските централи, но от своя страна е инициирала срещи с Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, парламентарната комисия по енергетика и КЕВР. Омбудсманът заяви, че няма информация какво правят българските институции по договорите с двата американски ТЕЦ-а.
     
    "Знаем ли на каква фаза е процедурата на Европейската комисия по повод преференциалните цени за двете централи. Какви биха били последствията от разваляне на договорите и от евентуалните арбитражни дела във Вашингтон", пита Манолова.
     
    Те иска от ведомствата информация дали е изготвян икономически, финансов и правен анализ и  какви биха били последствията при различните сценарии на действие. Мая Манолово припомни, че са предвидени неустойки от 3 млрд. лв. при разваляне на договорите. "Не съм съгласна българските граждани да плащат затова, както и да плащат санкциите, които евентуално Европейската комисия би наложила, ако установи нерегламентирана държавна помощ с преференциалните цени на американските ТЕЦ-ове", подчерта Мая Манолова и уточни, че най-добрият начин е да се върви по пътя на преговорите.

    Линк

  • Vesti.bg: Велев след срещата за „американските централи”: Узаконен грабеж


    Работодателите плашат с протести, искат омбудсманът да вземе мерки срещу „американските централи”

    „Вдигаме степента на готовност за протести - отново от „жълт” на „оранжев” код, като най-вероятно протестите ще се провеждат пред американските централи и пред ТЕЦ Варна”. Това каза днес Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

    Всяка година т. нар. „американски централи” – „Ей И Ес Гълъбово” и „КонтурГлобал Марица-изток 3” непазарно изземват от българските домакинства 486 400 000 лева, заяви Велев след среща с омбудсмана Мая Манолова.

    Миналата седмица ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации - Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си на физически лица, подадоха жалба до националния омбудсман срещу двете „американски централи”.

    В жалбата си до обществения защитник работодателите настояват за незабавно разследване и предприемане на мерки срещу нарушаване на правата на потребителите от тези производители на електроенергия.

    Днес Велев уточни, че работодателите са се обърнали към омбудсмана заради непазарното изземването на доходи от българските граждани от „американските централи”.

    Той посочи, че КЕВР е определил референтна цена на тока от 70 лева на мегаватчас, а НЕК е задължен да плаща съответно 106,70 лв на „КонтурГлобал Марица-изток 3” и 168,66 лв. на „Ей И Ес Гълъбово”.

    Председателят на Управителния съвет на АИКБ добави, че електрическата енергия на борсата струва между 66 и 36 лева за мегаватчас.

    Според изчисленията на Велев всяко българско домакинство плаща по 161 лева годишно за двете „американски централи” и определи ставащо като „открит и на пръв поглед узаконен грабеж”.

    Омбудсманът Мая Манолова смята, че би следвало да има промени в законодателството, които да регламентират обема на преференциите, от които се ползват „американските централи”, ВЕИ, когенерациите и някои топлофикации.

    Манолова поясни, че в момента липсва прозрачност какво точно се случва и какви действия са предприели отговорните българските институции по проблема. Тя информира, че след като от ръководствата на „американските централи” са разбрали за срещата с работодателските организации, самите те са поискали да се срещнат с нея.

    Освен това Манолова обяви, че ще изиска пълна информация от министерствата на енергетиката и финансите, както и от КЕВР, за да обяснят какви действия са предприели по този въпрос.

    Тя ще иска данни какви са възможните сценарии и крайната цена, която ще платят българските граждани, ако договорите с „американските централи” бъдат развалени.


    Линк

  • Burgasinfo.com: Работодатели скачат на протест пред американските ТЕЦ-ове заради цената на тока burgasinfo.com


     Работодателите вдигнаха от код "жълт" на код "оранжев" готовността си за протести пред американските централи, но и пред ТЕЦ "Варна". Това обяви Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България на пресконференция след среща с омбудсмана Мая Манолова. Работодателите и написаха писмо като граждани и поискаха защита на домакинствата от преференциалните цени на "Ай И Ес Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3", а вчера се срещнаха с нея.  
     
     Биснесът ще протестира и ТЕЦ "Варна", тъй като има информация, че в петък, 30 март, тази централа е внесла в КЕВР предложение за цена от 1 юли от 191 лв. за мегаватчас. КЕВР може да свали до 161 лв., но повече не може, тъй като разходите за производството на ток при нея са високи и са над пазарните цени, каза Велев. Тази централа тръгва по модела на американските, заяви още той.  
     
     КРИБ, АИКБ и БСК за се съгласили да се повиши степента на готовност за протест, това не е направила БТПП, тъй като председателят й - Цветан Симеонов, е в Истанбул на бизнес форум. Велев заяви, че се надява и палатата да се присъедини към готовността за протест.  
     
     На съвместната пресконференция Велев съобщи, че американските централи изземват на година от българските домакинства 476,4 млн. лв. При 3,5 млн. домакинства в България това прави 161 лв. за всяко.  
     
     Той напомни и цените - 106,76 лв. за мегаватчас за ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" и 168,66 лв. за ТЕЦ "АЙ И ЕС Марица-изток 1". А цената, определена от КЕВР, е 70 лв. Близко до това са и пазарната цена.  
     
     Изпълнителният директор на КРИБ Евгени Иванов пък съобщи, че оперативната печалба на двете централи е 54 и 59%, каквато и наркобизнесът не прави.  
     
     Манолова съобщи, че ще има срещи, поискани от ръководствата на американските централи. Тя пък от своя страна ще настоява за срещи с Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, парламентарната комисия по енергетика и КЕВР, за отговор на въпроси. Омбудсманът заяви, че няма информация какво правят българските институции по договорите с двата теца. "Знаем ли на каква фаза е процедурата на ЕК по повод преференциалните цени за двете централи. Какви биха били последствията от разваляне на договорите и от евентуалните арбитражни дела във Вашингтон, пита Манолова.  
     
     Тя иска информация изготвян ли е икономически, финансов и правен анализ какви биха били последствията при различните сценарии на действие. Припомни, че са предвидени неустойки от 3 млрд. лв. при разваляне на договорите. "Не съм съгласна българските граждани да плащат затова, както и да плащат санкциите, които евентуално ЕК би наложила, ако установи нерегламентирана държавна помощ с преференциалните цени на американските тецове."  
     
     Тя заяви, че най-добрият начин е да се върви по пътя на преговорите. /24chasa.bg    burgasinfo.com

    Линк

  • Сега 03.04.2018 г., стр. 6: Бизнесът отново готви протести заради проблеми с цените на тока


    Работодателите обявиха "оранжев код" и поискаха разтрогване на договорите с "американските централи" 

    Три от четирите работодателски организации готвят нови протести заради неразборията в енергетиката и цените на тока. Вчера, след среща с омбудсмана Мая Манолова, техни представители поискаха незабавно разтрогване на договорите с американските тецове - "Марица-изток" 1 и 3. И ако в началото на годината бизнесът обяви "жълт код" за протести заради драстичното повишение на цените на тока на свободния пазар, то сега кодът е вдигнат на "оранжев". КРИБ, АИКБ и БСК са се съгласили да се повиши степента на готовност за протест. Това обаче не е направила БТПП с оправданието, че председателят й - Цветан Симеонов, е на бизнес форум в Турция.

    Работодателите са готови да протестират и заради искания на ТЕЦ "Варна", който отскоро е с нов собственик. Според тях има информация, че в петък, на 30 март, тецът е внесъл в енергийния регулатор предложение за цена от 1 юли от 191 лв. за мегаватчас. "Комисията може да свали до 161 лв. за мегаватчас, но повече не може, тъй като разходите за производството на ток в тази централа са високи и са над пазарните цени", обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев и изтъкна, че варненският тец тръгва по модела на американските централи.
    Според него договорите за американските тецове са сключени "престъпно небрежно" или "престъпно корумпирано". Нещо повече - всяко българско домакинство плащало по 161 лв. на година по тези договори. "Това е грабеж", възмути се председателят на АИКБ.
    Той коментира, че централите трябва да излязат на свободния пазар. Велев цитира данни, според които "КонтурГлобал", собственикът на ТЕЦ "Марица-изток" 3, вече е изплатил инвестицията си. Що се отнася до другата централа - AES Гълъбово ТЕЦ "Марица-изток" 1, остават още около 100 млн. лева до изплащане на инвестицията. Тя може да бъде покрита от правителството при прекратяване на договора, допусна Васил Велев. Според работодателите именно американските централи гонят чуждите инвеститори. Бизнесът цитира и отказа на "Аурубис" да построи нов завод в България заради високата цена на тока.
    Омбудсманът Мая Манолова коментира, че собствениците на двете централи са поискали среща с нея по оплакванията на работодателите. Тя допълни, че ще изиска и информация от Министерството на енергетиката и Министерството на финансите за възможностите да бъдат предсрочно развалени договорите на централите. В такъв случай България би дължала неустойки от общо около 3 млрд. лв., съобщи наскоро министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
    През миналата седмица на посещение в Старозагорско беше и посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин. След това изтъкна, че двете централи са пример за успешни американски инвестиции у нас. Той обаче подчерта, че не може да се меси в търговски отношения, особено на силно регулиран пазар като енергийния. България още очаква отговор от Брюксел дали преференциалните цени за американските централи могат да бъдат определени като нерегламентирана държавна помощ.
    ЖАЛБА
    Преди десетина дни ръководителите на четирите работодателски организации изпратиха жалба до омбудсмана срещу американските тецове "Марица-изток" 1 и 3. Жалбата е изпратена в лично качество от Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов - председатели на бизнес организациите. Те се оплакват, че тецовете "в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела, ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни "измъкват" от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия".
    СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
    Работодателите чукат на отворена врата, обобщи резултатите от срещата с бизнеса омбудсманът Мая Манолова.

     

    Линк

  • Труд, 03.04..2018, стр. 16: Бизнесът на протест срещу US централите


    Изземват по 486 млн. лв. на година от домакинствата, твърдят работодателите

    Работодателските организации ще излязат на протест срещу скъпия ток от двете американски централи - ТЕЦ „Ей И Ес Гълъбово" и „Контур Глобал - Марица изток 3". Това стана ясно на среща на КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ с омбудсмана Мая Манолова. Бизнесът настоя незабавно да бъдат прекратени договорите с централите и предупреди, че увеличават готовността за протести от код „жълто" на код „оранжево". Протестите ще се проведат пред американските централи и пред ТЕЦ-Варна, когато кодът стане червен, обясни

    Весил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България.
    Според изчисленията на бизнеса двете централи изземват по 486 милиона лева на година от българските домакинствата. Като се раздели сумата на броя на домакинствата у нас излиза, че всяко семейство плаща по 161 лева на година заради неизгодните договори между държавата и американските централи за изкупуване на електроенергия, обясни Велев.
    По думите му НЕК купува скъпо и прескъпо продаваната от тях електроенергия. „Даже, когато не работят, им се плаща за разполагаемост. Плащаме само за това, че ги има, но не получаваме електроенергия", обясни председателят на АИКБ. „Печалбата, която тези две централи реализират в цифри, преди данъци и амортизация, е от 54 до 59%. Дори в наркобизнеса няма такава печалба", посочи Евгений Иванов, изпълнителен директор на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.
    От своя страна Мая Манолова заяви, че е поискала среща с ръководствата на двете централи, която трябва да се проведе тази или следващата седмица.

     

    Линк

  • Стандарт, 03.04.2018, стр. 4: Бизнесът с код оранжево за US централите


    "Двете американски централи ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал - Марица изток ! 3" реализират преди данъци и амортизация печалба от 54 до 59%. Дори в наркобизнеса няма такава печалба", заяви възмутен Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ, след срещата на работодателските организации с омбудсмана Мая Манолова, в която участваха също БСК, БТПП и АИКБ. Бизнесът настоя незабавно да бъдат прекратени договорите с централите и предупреди, че увеличават готовността за протести от код "жълто" на код "оранжево". Протестите ще се проведат пред американските централи и пред ТЕЦ-Варна, когато кодът стане червен, обясни Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България. Според изчисленията на бизнеса двете централи изземват по 486 млн. лева на година от българските домакинства. Това означава, че всяко семейство плаща по
    161 лева на година заради неизгодните договори, обясни Велев. По думите му НЕК купува скъпо и прескъпо продаваната от тях електроенергия. "Даже когато не работят, им се плаща за разполагаемост. Плащаме само за това, че ги има, но не получаваме електроенергия", обясни председателят на АИКБ. Мая Манолова заяви, че е поискала среща с ръковолствата на двете централи, която трябва да се проведе тази или следващата седмица.


    Линк

Назад