Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Държавата разпределя 150 млн. евро субсидии за квалификация на работещите в частния сектор всяка година, обяви заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на среща на бизнес лидерите с дипломацията и институциите. Сумата е осигурена от европейското финансиране в периода на сегашния програмен период.
По думите на Русинова през следващите 2 години положителната тенденция за намаляване на безработицата у нас ще продължи (виж карето). В последните три години има устойчив ръст и на средната работна заплата, като за първото тримесечие на годината тя е малко над 1100 лева. В ИТ сектора служителите взимат средно по 2800 лева на месец, а във финансовия - над 1700 лева.
Едно от предизвикателствата на бъдещето на труда е, че в момента едва
20% от първокласниците ще работят сегашните професии,
отчете още зам.-министърът. И допълни, че това е една от причините много трудно системата да бъде гъвкава и да отговори на очакванията на бизнеса. Сред приоритетите на правителството ще продължат да бъдат инвестициите в ранно детско развитие и образователната система. Заедно с усилията да задържи учениците в класните стаи държавата ще се съсредоточи в преодоляването на дигиталната маргинализация.
Но докато се чакат резултатите от инвестициите в образованието, бизнесът иска да използва развитието на дигиталните технологии, заяви председателят на Българска търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Според него въвеждането на
иновации в производствата ще освободи така необходимите кадри
за фирмите, което може да бъде постигнато с помощта на правителството, неправителствените организации, а защо не е и със синдикатите, смята той.
В следващите десетилетия хората, постъпващи на пазара на труда ще бъдат между 60-70% от тези, които ще навлизат в пенсионна възраст, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев по време на форума. Затова и той потвърди ангажиментите на правителството да се опитва да запази всяко едно дете в образователната система, да върне колкото се може завършили в чужбина студенти и задържи абсолвентите у нас. Според анализ, цитиран от Вълчев, в секторите, където възнагражденията са стигнали спрямо други страни до 70 на сто по паритет на покупателната способност, нетната миграция се обръща. „В момента ние сме стигнали на 50% по този показател, като само преди 15 години той беше 28 на сто“, заяви образователният министър и допълни, че неизбежно ще има още увеличение на доходите през следващите години заради недостига на работна ръка. Това ще доведе и до завръщане на все повече българи от чужбина, прогнозира той.
Държавата разпределя 150 млн. евро субсидии за квалификация на работещите в частния сектор всяка година, обяви заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на среща на бизнес лидерите с дипломацията и институциите. Сумата е осигурена от европейското финансиране в периода на сегашния програмен период.
По думите на Русинова през следващите 2 години положителната тенденция за намаляване на безработицата у нас ще продължи (виж карето). В последните три години има устойчив ръст и на средната работна заплата, като за първото тримесечие на годината тя е малко над 1100 лева. В ИТ сектора служителите взимат средно по 2800 лева на месец, а във финансовия над 1700 лева.
Едно от предизвикателствата на бъдещето на труда е, че в момента едва
20% от първокласниците ще работят сегашните професии, отчете още зам.-министърът. И допълни, че това е една от причините много трудно системата да бъде гълкава и да отговори на очакванията на бизнеса.
Сред приоритетите на правителството ще продължат да бъдат инвестициите в ранно детско развитие и образователната система. Заедно с усилията да задържи учениците в класните стаи държавата ще се съсредоточи в преодоляването на дигиталната маргинализация. Но докато се чакат резултатите от инвестициите в образованието, бизнесът иска да използва развитието на дигиталните технологии, заяви председателят на Българска търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Според него въвеждането на иновации в производствата ще освободи така необходимите кадри за фирмите, което може да бъде постигнато с помощта на правителството, неправителствените организации, а защо не е и със синдикатите, смята той.
В следващите десетилетия хората, постъпващи на пазара на труда ще бъдат между 60-70% от тези, които ще навлизат в пенсионна възраст, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев по време на форума.
Затова и той потвърди ангажиментите на правителството да се опитва да запази всяко едно дете в образователната система, да върне колкото се може завършили в чужбина студенти и задържи абсолвентите у нас.
Според анализ, цитиран от Вълчев, в секторите, където възнагражденията са стигнали спрямо други страни до 70 на сто по паритет на покупателната способност, нетната миграция се обръща.
,3 момента ние сме стигнали на 50% по този показател, като само преди 15 години той беше 28 на сто„, заяви образователният министър и допълни, че неизбежно ще има още увеличение на доходите през следващите години заради недостига на работна ръка. Това ще доведе и до завръщане на все повече българи от чужбина, прогнозира той.