Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
От днес всеки, който знае, виждал е или е бил на красиво и непознато за мнозина място из България и счита, че то трябва да бъде видяно от повече хора, може да го сподели. Като част от проекта си Share Bulgaria ("Сподели България") фондация "Интерактивна България" обявява конкурс за 24 интересни важни места и обекти, на които да бъде направена 360-градусова панорама.
Предложенията се приемат от всички, като единственото условие е забележителностите да имат стойност за културата, науката, образованието или друга област, която ще помогне за доброто представяне на България. Предложенията ще бъдат оценени от членове на фондация, Конкурсът започва днес, като предложенията се приемат до 10 май, отвореното гласуване ще тях ще продължи до 20 май. Условието е обектите вече да не са заснемани от започналия през 2015 г. проект "Сподели България".
Крайните оценки ще бъдат направени от жури, в което ще влизат представители на "Уикипедия България", "Географ.бг" и 119 СУ "Академик Михаил Арнаудов", което също си партнира с фондацията по образователни програми.
На избраните обекти ще бъде направена 360-градусова панорама с най-модерната VR технология и ще бъдат качени на картата на "Сподели България", която е достъпна и в платформата "Гугъл мапс", каза днес Георги Палпурин от фондацията. Целта на конкурса е да се продължи идеята на проекта, а именно споделянето, каза Иван Велков, председател на "Интерактивна България".
Освен това фондация "Интерактивна България" започва партньорство с Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и "Профит медия груп" по създаването на интерактивна карта, която да представи бизнес средата в България по по-реалистичен начин. Идеята е български компании да отворят своите офиси, заводи, предприятия за VR технологията. Според председателя на промишлената палата Цветан Симеонов това ще спомогне за популяризирането на българския бизнес и ще даде по-реална и "дълбока" представа за неговото състояние.
Според Иван Велков търсенето на видео- и дигитална реклама нараства все по-вече и за потребителите вече не е достатъчно да прочетат текст или "някой да им преразкаже" за бизнеса, а да го видят. Именно това е причината фондацията да започне този проект.
Заснеманията ще бъдат качени на отделна карта, която ще бъде достъпна на сайта на БТПП. По думите на Симеонов организацията има връзки с браншови организации в цяла Европа, което ще бъде изключително полезно за компаниите и популяризирането им извън България.
Асоциация "Интерактивна България" представи един от новите си проекти - интерактивна карта, която ще показва възможностите на бизнес организациите. Това ще позволи по-лесното предварително проучване на фирмите, отбелязаха от асоциацията на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Проектът Share Bulgarian Business Сподели българския бизнес беше представен от Адриан Илиев от асоциацията, от председателя на БТПП Цветан Симеонов и от Кристиян Костов от Профит.бг. Картата ще представя по различен начин на различни инвеститори възможностите на българския бизнес. Тя е продължение на проекта "Сподели България", който се е появил преди три години, посочи Илиев.
Цветан Симеонов отбеляза, че картата ще дава сигурност относно източниците на информацията, публикувана на нея. Това позволява на фирмите да спестят процеса на опознаване и на наемане на местни хора, които да проверяват данните, коментира той и допълни, че това ще е допълнителен източник на данни, какъвто е търговският регистър.
Представен беше и още един проект на асоциацията - "Интерактивно образование", който се прави съвместно със 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов". Заместник-директорът на училището Ирина Филипова посочи, че платформата може да намери приложение в абсолютно всички дисциплини от 1 до 12 клас.
Кирил Янкулов отбеляза, че в създаването на проекта са работили седем организации от четири страни - България, Чехия, Великобритания и Италия. Целта е да се създадат иновативни образователни практики, насочени към визуализиране на учебно съдържание в средното образование. Предстои през това лято да се направи мащабно обучение на учители за работа с платформата.
На пресконференцията бе обявен и национален конкурс за избор на 24 обекта или събития, на които да бъде направено 360-градусово заснемане, които да допълнят съдържанието на "Сподели България". Предложенията могат да се представят до 10 май във фейсбук страницата на Share Bulgaria. От асоциацията посочиха, че досега съдържанието в страницата има почти 30 млн. гледания от целия свят.
Заснемат с 360-градусова панорама сградите и продуктите на компаниите
Интерактивна карта на бизнеса в България ще правят съвместно Българската търговско промишлена палата и фондация „Интерактивна България“. Идеята е по този начин бизнесът да стане по-конкурентноспособен и откриваем от партньори в интернет и в частност в социалните мрежи, обясниха инициаторите на проекта. На самата карта ще се показват 360-градусови панорами на офисите и производствените площи на компаниите, както и на отделни продукти. Освен това ще бъдат включени статистически и финансови данни за фирмите. По този начин на едно място ще може да бъде събрана достоверна информация за родния бизнес, категоричен бе председателят на БТПП Цветан Симеонов.
Според проучване на организацията българските компании са склонни да платят до 500 лева за подобен тип промоция на своя бизнеса, като 60 на сто от фирмите са заявили, че са готови да отделят средства за реклама. Подобни 365-градусови видеопанорами са изключително важни, защото са гаранция за достоверност и неизкривяване на информацията, подчерта Симеонов. И даде пример, че ако подобни технология се ползваше на дербите Левски-ЦСКА щяха да се спестят много средства, за да се открие извършителя на нападението срещу полицайката, тъй като той щеше да е запечатан на камера. Самото включване в интерактивната карта ще е безплатно за бизнеса. Те ще плащат единствено за техническата част като видеозаснемане. На най-малките компании това ще струва между 100 и 300 лева. На по-късен етап фирмите ще могат и сами да изготвят и качват тези данни безплатно.
От фондация „Интерактивна България“ обявиха и нова инициатива към кампанията „Сподели България“, която развиват от 2015 г. насам. Във фейсбук страницата всеки ще може да предложи за 360-градусово заснемане интересни забележителности у нас. Идеята е да се прибавят нови 24 обекта към вече заснетите от фондацията над 1000 културни, археологически и природни атракции у нас. Кои ще са новите 24 ще стане ясно чрез гласуване в социалните мрежи, но идеи ще може да предложи всеки.
Фондацията показа и проект за интерактивно образование и как заснетите видеопанорами на родните атракции могат да помогнат при обучението в училище.